Koronawirus - Raport Dnia. Czwartek, 16 kwietnia

Polska
Koronawirus - Raport Dnia. Czwartek, 16 kwietnia
PAP/Łukasz Gągulski

Liczba potwierdzonych przypadków Covid-19 w Polsce wynosi już 7918. Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 28 kolejnych zgonach. Minister zdrowia przyznał, że musimy nauczyć się żyć z epidemią co najmniej przez rok, jeśli nie dwa lata, a maseczki zdejmiemy dopiero, gdy opracowana zostanie szczepionka. Rząd łagodzi obostrzenia. Zmiany dotyczą m.in. sklepów i lasów.

Podsumowujemy najważniejsze informacje dnia związane z rozwojem pandemii.

 

Liczba potwierdzonych zakażeń koronawirusem w Polsce wynosi już 7918.

 

- od początku epidemii zmarło 314 osób.

- czwartek przyniósł łącznie 336 nowych zakażeń, 28 zgonów

- do tej pory wyzdrowiały 774 osoby

- najwięcej zakażeń potwierdzono dotąd w woj. mazowieckim – 1846, a najmniej w woj. lubuskim – 81

- najwięcej zgonów odnotowano na Mazowszu – 95, zaś żadnego w Lubuskiem

- w kierunku koronawirusa przebadano dotąd 169 071 próbek.

- w ciągu ostatniej doby wykonano ponad 12,5 tys. testów diagnostycznych

 

ZOBACZ: Wzrost liczby zakażeń koronawirusem. Zmarły kolejne 22 osoby

 

Zobacz aktualną mapę zakażeń.

 

 

Rząd łagodzi obostrzenia

 

Nowe zasady w funkcjonowaniu sklepów, otwarty wstęp do lasów i parków oraz możliwość przemieszczania się w celach rekreacyjnych - to niektóre ze złagodzonych obostrzeń, które w czwartek ogłosił premier Mateusz Morawiecki na wspólnej konferencji prasowej z ministrem zdrowia Łukaszem Szumowskim. Nowe regulacje wejdą w życie w poniedziałek 20 kwietnia.

 

Zmiany w handlu i usługach mają dotyczyć liczby osób w sklepach. W tych o powierzchni do 100 m2, będą mogły przebywać cztery osoby na jedną kasę. W sklepach powyżej 100 m2 - jedna osoba na 15 m2 powierzchni.

 

Możliwe będzie także przemieszczanie się w celach rekreacyjnych. Podkreśla się jednak, że powinno się zachowywać dystans społeczny i zasłaniać usta i nos maseczką.

 

ZOBACZ: Plan "odmrażania" gospodarki. Konferencja premiera

 

Zgodnie ze nowymi wytycznymi, możliwy będzie wstęp do lasów i parków. Nie będzie można jednak korzystać z placów zabaw.

 

Jak długo będziemy nosili maseczki?


- Plan przedstawiony przez premiera Morawieckiego i etapy luzowania obostrzeń nie oznaczają, że epidemia się kończy. Będziemy musieli nauczyć się żyć z epidemią przez najbliższy czas, może dłużej - powiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski podczas czwartkowej konferencji prasowej z szefem rządu. Dodał, że łagodzenie przepisów będzie zależało od wzrostu zachorowań.

 

Szumowski mówił, że konieczne będzie noszenie maseczek ochronnych, aż do momentu wynalezienia szczepionki na koronawirusa.

 

Epidemiolog: nie sądzę, by Covid-19 kiedykolwiek zniknął

 

Główny epidemiolog Szwecji Anders Tegnell ocenił, że koronawirus prawdopodobnie nigdy nie zostanie pokonany. Dodał, że kraje, które myślą, że pozbędą się wirusa obniżając liczbę przypadków do zera są w błędzie.

 

W przeciwieństwie do większości krajów Europy, Szwecja nie zamknęła sklepów i lokali usługowych, a jedynie szkoły.

 

Jak stwierdził ekspert uznawany za architekta szwedzkiej strategii, brak formalnych restrykcji nie oznacza, że życie w Szwecji toczy się jak dawniej: ulice szwedzkich miast są puste, w Sztokholmie poziom ruchu ulicznego jest 10 razy mniejszy od normalnego, a ludzie słuchają się zaleceń władz i służb sanitarnych, aby zostać w domu i unikać kontaktów.

 

Francja: blisko 18 tys. zgonów z powodu Covid-19

 

753 osoby zakażone koronawirusem zmarły we Francji w ciągu ostatniej doby - poinformowało w czwartek ministerstwo zdrowia tego kraju. Tym samym liczba zgonów na Covid-19 wzrosła do 17 920.

 

Resort podał, że bilans obejmuje dane ze szpitali, gdzie w ostatnich 24 godzinach zmarło 417 osób (w sumie jest 11 060 zgonów), oraz z domów opieki społecznej, gdzie stwierdzono 336 przypadków śmiertelnych (6860).

 

Wideo dnia: od dziś obowiązek zakrywania ust i nosa. Wysyłacie nam swoje zdjęcia

 

Od czwartku, 16 kwietnia w Polsce wprowadzono obowiązek zasłaniania ust i nosa. Ministerstwo Zdrowia zapewnia, że twarzy nie trzeba zakrywać koniecznie maseczką - podobną rolę może spełnić szalik lub chusta. Przesyłacie nam swoje zdjęcie, na którym pokazujecie, jak stosujecie się do nowego obowiązku.

  

hlk/msl/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie