Kaleta z interwencją poselską ws. obniżenia czynszów za lokale użytkowe

Polska
Kaleta z interwencją poselską ws. obniżenia czynszów za lokale użytkowe
Polsat News
Poseł podkreślił, że jego prośba jest podyktowana "troską o warszawiaków, którzy prowadzą swoje przedsiębiorstwa i którzy w nich pracują"

Z interwencją poselską ws. wysokości czynszów za miejskie lokale użytkowe do prezydenta stolicy Rafała Trzaskowskiego zwrócił się poseł PiS i b. stołeczny radny Sebastian Kaleta. Jego zdaniem kwoty te powinny być obniżone do "możliwie minimalnego poziomu".

"W trosce o warszawskich przedsiębiorców, handlarzy oraz rzemieślników w obliczu pandemii koronawirusa (Covid-19) (...) zwracam się do Pana Prezydenta z oficjalną prośbą o podjęcie działań mających na celu obniżenie płatności czynszu do możliwie minimalnego poziomu za najem lokali użytkowych wchodzących w skład zasobu lokalowego m.st. Warszawa wszystkim grupom wyżej wymienionym przez okres trzech miesięcy" - czytamy w opublikowanym czwartek piśmie datowanym na 9 kwietnia.

 

Zdaniem Kalety wprowadzony przez Trzaskowskiego program wsparcia dla firm jest niewystarczający, a tym samym zasadne jest "podjęcie działań mających na celu jak najszerszą ochronę stołecznych przedsiębiorców". Poseł podkreślił przy tym, że jego prośba jest podyktowana "troską o warszawiaków, którzy prowadzą swoje przedsiębiorstwa i którzy w nich pracują".

 

Kaleta stawia za przykład Łódź

 

Przywołał też decyzję prezydent Łodzi Hanny Zdanowskiej, która pod koniec marca wydała zarządzenie, zgodnie z którym czynsz za miejskie lokale użytkowe zostanie obniżony do symbolicznej złotówki.

 

ZOBACZ: Lekarze zamieszkają w internatach i hotelach. Chcą w ten sposób chronić bliskich

 

Ulgi dla najemców miejskich lokali użytkowych oraz dzierżawców miejskich terenów przewidziane zostały w stołecznym programie wsparcia dla firm. Aby uzyskać czasowe obniżenie czynszu, przedsiębiorca musi zwrócić się do zakładu gospodarowania nieruchomościami (ZGN), urzędu dzielnicy lub jednostki miasta wydzierżawiającej z wnioskiem o obniżkę za dany okres. Na dzień 30 marca do miasta wpłynęło 1028 takich wniosków.

 

W pierwszej kolejności zostaną rozpatrzone wnioski przedsiębiorców, którzy byli zmuszeni do całkowitego zamknięcia lokalu. Początkowo obniżka będzie przyznawana na miesiąc, z możliwością przedłużenia.

 

W przypadku całkowitego zaprzestania działalności prowadzonej na dzierżawionym gruncie, miasto zmniejszy czynsz o 90 proc. Przedsiębiorcy, którzy musieli ograniczyć działalność, mogą również złożyć wnioski o obniżki. Dotyczy to również prowadzących ogródki gastronomiczne.

bia/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie