Zapomnijcie o zagranicznych wakacjach - mówi prezes niemieckiej Izby Lekarskiej

Biznes
Zapomnijcie o zagranicznych wakacjach - mówi prezes niemieckiej Izby Lekarskiej
Pxfuel.com/zdj. ilustracyjne
Szef Niemieckiej Izby Lekarskiej: "Zapomnijcie o wakacjach".

Niemcy najprawdopodobniej nie wyjadą w tym roku na wakacje - ostrzega Klaus Reinhardt, prezes Niemieckiej Izby Lekarskiej. Dodatkowo, jego zdaniem kraje, które są głównym celem letnich wyjazdów, nie zdążą zwalczyć koronawirusa i uporać się do lata ze wszystkimi problemami.

Wiele osób zastanawia się, czy sytuacja związana z koronawirusem ulegnie poprawie do lata i czy zagraniczne podróże w te wakacje będą bezpieczne. Słowa Prezesa Niemieckiej Izby Lekarskiej na ten temat są niepokojące.

 

- Nie sądzę, żeby Niemcy w tym roku mogli gdzieś wyjechać na wakacje za granicę - powiedział Klaus Reinhardt, prezes Niemieckiej Izby Lekarskiej w wywiadzie, który opublikowały gazety z grupy medialnej Funke.

 

- Nawet stopniowe wychodzenie z pandemii będzie absorbowało Niemcy jeszcze do tego lata - wyjaśnił. - Także popularne cele wakacyjnych podróży, jak Włochy czy Hiszpania, przypuszczalnie nie rozwiążą swoich problemów tak dalece, żeby znów ożyła tam turystyka - dodał.

 

Grzywny dla łamiących zakaz

 

Obecnie oprócz osób, które pracują po drugiej stronie granicy, kierowców tirów oraz innych ściśle zdefiniowanych grup, do Niemiec nie mogą wjeżdżać żadni cudzoziemcy - przypomina "Deutsche Welle''. Co więcej, niemieckie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zastanawia się nad wprowadzeniem dotkliwych kar pieniężnych dla osób łamiących obostrzenia.

 

Na kary pieniężne będzie wpływało kilka czynników - m.in. rozmiar zagrożenia dla zdrowia publicznego, jaki spowodował czyn łamiącego prawo. Pod uwagę będzie brane także to, czy postawa wynikała z niedbałości. Na wysokość kar wpłynąć ma również fakt, czy osoba popełniła wykroczenie po raz pierwszy.

 

Projekt MSW zapowiada, że wjeżdżający do Niemiec muszą natychmiast po przekroczeniu granicy udać się do domu lub kwatery najkrótszą drogą. Następnie zobowiązani są, aby poddać się tam dwutygodniowej kwarantannie.

 

W tym okresie, przebywających na kwarantannie, będzie obejmował zakaz wizyt osób, które nie są częścią wspólnego domostwa - wyjątkiem w tej kwestii jest dochodzący personel opiekuńczy czy pielęgnacyjny - zaznacza "Deutsche Welle''.

 

247 zgonów z powodu koronawirusa w ciągu ostatniej doby

 

247 osób zmarło w ciągu ostatniej doby w Niemczech z powodu infekcji koronawirusem - poinformował w czwartek Instytut im. Roberta Kocha (RKI) w Berlinie. Łączna liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa w Niemczech to 2107.

 

Liczba zgonów spadła zaledwie o 8 przypadków w stosunku do danych liczby podanej w środę, kiedy RKI odnotował 254 ofiary Covid-19.

 

Dobowa liczba zidentyfikowanych zakażeń koronawirusem wzrosła z kolei o 4974 przypadki - RKI poinformował w czwartek. To wzrost o 971 w stosunku do danych podanych w środę. Ogółem wykryto w Niemczech 108 tys. 202 przypadki zakażeń.

 

Koronawirus najszybciej rozprzestrzenia się w Bawarii, gdzie odnotowano 26 proc. wszystkich zakażeń w RFN. Mocno dotknięte są też dwa zachodnie landy, Nadrenia Północna-Westfalia i Badenia-Wirtembergia.

ms/hlk/ PAP, dw.com
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie