Wybory podczas epidemii. Koreańczycy wybierają parlament

Świat
Wybory podczas epidemii. Koreańczycy wybierają parlament
PAP/EPA/YONHAP

W Korei Południowej rozpoczęły się w środę rano czasu miejscowego wybory parlamentarne. Jak podkreślają media, to pierwsze wybory zorganizowane w tym kraju w czasie poważnej epidemii.

We wszystkich lokalach stosowane są nadzwyczajne środki ostrożności, by zminimalizować ryzyko nowych infekcji koronawirusem. Placówki zostały zdezynfekowane, a wyborcy powinni odkazić dłonie, mieć na sobie maseczki ochronne i plastikowe rękawiczki oraz nie zbliżać się do siebie na odległość mniejszą od jednego metra.

 

ZOBACZ: WHO: szczyt zakażeń koronawirusem dopiero przed nami

 

Korei Południowej udało się opanować lawinowy wzrost zakażeń koronawirusem, ale wciąż utrzymują się obawy dotyczące skupisk infekcji oraz przypadków przywleczonych z zagranicy. Dotychczas oficjalnie potwierdzono w tym kraju ponad 10 500 zakażeń. Zmarło ponad 200 zakażonych pacjentów.

 

44 mln ludzi uprawnionych do głosowania

 

W ramach systemu wczesnego głosowania część wyborców oddała już swe głosy w piątek i sobotę.

 

Blisko 44 mln Koreańczyków wybierze posłów 300-osobowego parlamentu, Zgromadzenia Narodowego. Według sondaży największe szanse na zwycięstwo ma rządząca Partia Demokratyczna prezydenta Mun Dze Ina.

 

ZOBACZ: Rośnie bilans ofiar pandemii w państwach Azji Południowo-Wschodniej

 

Według Reutera wyniki wyborów mogą przesądzić o tym, czy obecnemu prezydentowi uda się wprowadzić w życie plany na pozostałe dwa lata swojej kadencji, w tym luzowanie polityki fiskalnej w celu tworzenia miejsc pracy, podniesienie płacy minimalnej czy utrzymanie polityki dialogu z Koreą Płn.

dk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie