Jak będzie "odmrażana" gospodarka? Nieoficjalnie: najpierw sklepy i fryzjerzy

Biznes
Jak będzie "odmrażana" gospodarka? Nieoficjalnie: najpierw sklepy i fryzjerzy
Pixabay/jtronics80
Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że po Świętach Wielkanocnych zostanie przedstawiony "plan powrotu do nowej rzeczywistości gospodarczej"

Najpierw zmienić ma się limit osób, które mogą wejść do sklepu, dostęp do galerii handlowych ma być rozszerzony, a zakłady fryzjerskie mają być otwierane - podaje nieoficjalnie RMF24, powołując się na wstępny rządowy plan stopniowego otwierania gospodarki. Premier w czwartak zapowiadał, że plan na powrót do nowej rzeczywistości gospodarczej poznamy po Wielkanocy.

Obecne obostrzenia dotyczące limitu osób w sklepach mówią, że może być tam trzy razy więcej klientów niż kas. Według nieoficjalnych informacji RMF FM obostrzenie to ma się zmienić i limit osób w sklepie będzie uzależniony od powierzchni, a nie od liczby kas.


Zmienić się mają również restrykcje dotyczące galerii handlowych. Tam zostaną otwarte sklepy z odzieżą z limitem osób, które będą mogły do nich wchodzić. Dodatkowo klienci będą musieli mieć maseczki i rękawiczki - wynika z ustaleń RMF FM.

 

ZOBACZ: Zandberg krytykuje tarczę antykryzysową. "Zadbali o interesy właścicieli bitcoinów"

 

Otwarte mają zostać także zakłady fryzjerskie i salony kosmetyczne, również z ograniczeniem liczby klientów.

 

Te placówki mają być otwierane, gdzie uda się zapewnić 2 metry odległości między klientami.

 

Przedłużone obostrzenia

 

W czwartek rząd przedłużył istniejące obostrzenia m.in. dotyczące sklepów i galerii handlowych.

 

- Na ten moment o jeden tydzień, do 19 kwietnia, przedłużamy obostrzenia dotyczące galerii handlowych, kin teatrów, wszystkich tego typu miejsc, ale także zakładów fryzjerskich, kosmetycznych i punktów usług, o których mówiliśmy wcześniej - mówił premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że dotyczy to także limitu osób w sklepach i kościołach.

 

Morawiecki: plan będzie "bardzo logiczny", "uporządkowany"

 

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział też, że po Świętach Wielkanocnych zostanie przedstawiony - jak mówił - "plan powrotu do nowej rzeczywistości gospodarczej". Dodał, że plan ten będzie "bardzo logiczny", "uporządkowany" i "przedyskutowany z ekspertami".


- Chcemy po świętach przedstawić pewien bardzo logiczny, uporządkowany, przedyskutowany z ekspertami i od zdrowia, i od gospodarki, i od spraw społecznych plan pewnego powrotu do nowej rzeczywistości gospodarczej, ponieważ ta dotychczasowa rzeczywistość, która była przed pandemią, ona przez długi czas, myślę, że może nawet przez lata nie wróci. Ale to nie znaczy, że nie mamy mieć nadziei - powiedział szef rządu.

 

ZOBACZ: "Od połowy kwietnia będziemy uwalniać kolejne sektory gospodarki"

 

- Ta nadzieja jest we mnie coraz większa, że świat poprzez te programy gospodarcze, poprzez zbliżające się lato, odpowiednie rygory i obostrzenia będzie w stanie poradzić sobie, i Polska też będzie w stanie poradzić sobie z tą epidemią, rozprzestrzenianiem się koronawirusa - dodał Morawiecki.

pgo/ RMF FM, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie