Największy samolot świata leci do Polski. Przywiezie sprzęt medyczny

Polska
Największy samolot świata leci do Polski. Przywiezie sprzęt medyczny
Wikimedia Commons/Larske
Antonov An-225 Mriya to największy samolot na świecie

We wtorek na warszawskim Lotnisku Chopina ma wylądować największy transportowy samolot świata, który przywiezie do Polski ładunkek z niezbędnymi środkami do walki z koronawirusem. Na pokładzie samolotu ma się znaleźć m.in. 7 mln maseczek, kilkaset tysięcy kombinezonów ochronnych. Transport na zlecenie KPRM przygotowały spółki: KGHM Polska Miedź i Lotos.

Prezes KGHM Michał Chludziński poinformował, że samolot wyruszył już z Chin do Polski. Lotniczy kolos ma wylądować na lotnisku w Warszawie we wtorek ok. godz. 9.30.

 

 

Antonov An-225 Mriya to największy samolot na świecie. Maszyna ma ponad 84 metry długości, napędzany jest sześcioma silnikami odrzutowymi. Maszyna może przewieźć maksymalnie 250 ton ładunku.

 

 

Trzecia wizyta w Polsce

 

Samolot został wyprodukowany tylko w jednym egzemplarzu. Powstał w 1988 roku, w czasach ZSRR w zakładach lotniczych Aviant. Jest tak duży, że jest w stanie przewieźć prom kosmiczny na swoim grzbiecie, a w ładowni blisko 100 samochodów osobowych.

 

ZOBACZ: Niemcy zamykają popularne "tanie" linie lotnicze. Lufthansa do restrukturyzacji

 

Obecnie An-225 Mriya jest używany komercyjnie od 2001 r. przez ukraińskie linie Antonov Airlines do transportu ciężkich ładunków.

 

Maszyna gościła w Polsce w 2003 i w 2005 roku.

 

Wtorkowy transport jest kolejnym zorganizowanym przez KGHM na apel premiera Mateusza Morawieckiego. Pierwszy samolot wylądował 26 marca. Łączna wartość materiałów medycznych, zakupionych ze środków spółki to około 15 mln USD.

dk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie