W Niedzielę Wielkanocną sami możemy pobłogosławić święconki

Polska
W Niedzielę Wielkanocną sami możemy pobłogosławić święconki
PAP/Darek Delmanowicz
"Kiedy zasiądziemy do stołu, niechaj najstarszy z rodu - tata, mama, dziadek, babcia - odmówi modlitwę przygotowaną jako poświęcenie, a jeśli nie, to po prostu »Ojcze nasz«" - wyjaśnił ksiądz

Z powodu szerzącej się epidemii koronawirusa w tym roku w kościołach kapłani nie święcili pokarmów w Wielką Sobotę. Rzecznik Archidiecezji Łódzkiej ksiądz Paweł Kłys przypomina, że sami możemy pobłogosławić święconki podczas niedzielnego śniadania wielkanocnego.

- W tym roku z powodu pandemii nie można było iść w Wielką Sobotę ze święconką do kościoła. Wierni jednak, po przygotowaniu tradycyjnych pokarmów w Wielką Sobotę, sami mogą je pobłogosławić przy niedzielnym śniadaniu - powiedział ksiądz Kłys.

 

- Kiedy zasiądziemy do stołu, niechaj najstarszy z rodu - tata, mama, dziadek, babcia - odmówi modlitwę przygotowaną jako poświęcenie, a jeśli nie, to po prostu "Ojcze nasz". Wtedy możemy podzielić się jajkiem i tym wszystkim, co znajduje się w koszyczku, czy na talerzu święconki - tłumaczył rzecznik Archidiecezji Łódzkiej.

 

ZOBACZ: Kapłani poświęcili pokarmy w Zakopanem. W miasto wyruszyli zaprzęgami konnymi

 

Specjalne błogosławieństwo, które nestor rodziny ma wypowiedzieć podczas uroczystego śniadania wielkanocnego, można znaleźć m.in. na stronie internetowej www.episkopat.pl.

 

- W tradycji chrześcijańskiej symbole są bardzo ważne, ale musimy się też nauczyć żyć w rzeczywistości przepełnionej lękami i cierpieniami spowodowanymi pandemią - dodał ks. Kłys.

 

- Wieki Post kończy się Krzyżem, ale potem przychodzi Zmartwychwstanie. Po tym naszym cierpieniu, utrudzeniu związanym z zamknięciem w domu, z izolacją, z kwarantanną, po Zmartwychwstaniu Pańskim, wraz z wiosną, przyjdzie nasze zmartwychwstanie, czyli powrót do normalności - podsumował kapłan. 

bia/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie