Liczba zakażonych w Polsce wzrosła do 6674. Nie żyją kolejne 24 osoby

Polska
Liczba zakażonych w Polsce wzrosła do 6674. Nie żyją kolejne 24 osoby
PAP/Lech Muszyński
W niedzielę potwierdzono mniej przypadków zakażenia niż w sobotę, kiedy było ich 401

"Mamy 318 nowych, potwierdzonych przypadków zakażenia #koronawirus" - poinformowało w niedzielę po południu ministerstwo zdrowia. Liczba zakażonych koronawirusem w Polsce wzrosła do 6674. Nie żyją kolejne 24 osoby. W sumie z powodu koronawirusa w Polsce zmarło już 232 pacjentów.

"Mamy 318 nowych, potwierdzonych przypadków zakażenia #koronawirus z województw: śląskiego (65), dolnośląskiego (37), łódzkiego (37), mazowieckiego (35), wielkopolskiego (29), podlaskiego (27), kujawsko-pomorskiego (23), małopolskiego (19), warmińsko-mazurskiego (11), lubelskiego (9), opolskiego (8), pomorskiego (8), świętokrzyskiego (5), zachodniopomorskiego (2), lubuskiego (2), podkarpackiego (1)"  - podał resort.

 

 

 

"Z przykrością informujemy o śmierci 24 osób zakażonych koronawirusem (wiek-płeć, miejsce zgonu): 39-M Zgierz (mieszkaniec woj. opolskiego), 76-K Tychy, 92-M, 79-K, 77-M, 78-M Poznań, 72-K , 76-M, 88-K, 55-M, 94-K, 88-K Warszawa, 67-M Siedlce, 64-M Pruszków, 32-M, 85-M, 79-K, 49-K, 67-M, 63-M, 75-K Radom, 42-K Kozienice, 72-M Bolesławiec, 75-M Kraków. Większość osób miała choroby współistniejące. W sumie liczba zakażonych koronawirusem: 6674/232 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe)" - poinformowało ministerstwo.

 

 

 

Do tej pory w Polsce wykonano 138 007 testów na obecność koronawirusa; w ciągu ostatniej doby - ponad 8,4 tys. – podało w niedzielę Ministerstwo Zdrowia.

 

Spośród 138 007 zbadanych próbek, 131 333 dało wynik negatywny na obecność SARS-coV-2. Obecność koronawirusa potwierdziło 6674 próbek.

 

W ciągu ostatniej doby wykonano ponad 8,4 tys. testów.

 

 

Lubuskie: chore kobieta i dziecko

 

W Lubuskiem stwierdzono dwa nowe przypadki zakażenia koronawirusem – wynika z najnowszego raportu Ministerstwa Zdrowia. Dotychczas w regionie wirusa zdiagnozowano u 78 osób, 19 z nich wyzdrowiało – poinformowała rzeczniczka wojewody lubuskiego Aleksandra Chmielińska-Ciepły.

 

Rzeczniczka przekazała, że tym razem wirusa wykryto u kobiety w średnim wieku z powiatu żagańskiego oraz dziecka z powiatu wschowskiego. Osoby te w stanie dobrym przebywają w izolacji domowej.

 

ZOBACZ: Błagali o pomoc. Ich apele zostały wysłuchane

 

W związku z epidemią, tj. z powodu zakażenia bądź podejrzenia zakażeniem wirusem SARS-CoV-2, w Lubuskiem hospitalizowanych jest obecnie 30 osób. Przebywają one w szpitalach w Gorzowie Wlkp., Zielonej Górze i w Żaganiu. Stan zdrowia większości pacjentów jest dobrym stanie.

 

Z kolei 41 osób z pozytywnym wynikiem testów na obecność koronawirusa pozostaje w izolacji domowej.

 

Zachodniopomorskie: dwa nowe przypadki

 

O dwóch nowych przypadkach zakażenia koronawirusem u osób z Zachodniopomorskiego poinformowała w niedzielę rzeczniczka wojewódzkiego sanepidu. Dotychczas SARS-CoV-2 wykryto u 193 osób z regionu.

 

Koronawirusa zdiagnozowano u dwóch osób - młodego mężczyzny z powiatu gryfińskiego, a także starszego mężczyzny z powiatu wałeckiego - poinformowała w niedzielę po południu rzeczniczka Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinie Małgorzata Kapłan.

 

ZOBACZ: Czy w czasie kryzysu wypłaty trafią do pracowników? "Domino może się przewrócić"

 

W Zachodniopomorskiem zdiagnozowano dotychczas 193 przypadki zakażenia SARS-CoV-2. Dwie osoby zmarły.

 

Kujawsko-pomorskie: 336 chorych

 

W woj. kujawsko-pomorskim potwierdzono kolejne 23 przypadki zakażenia koronawirusem – poinformował w niedzielę po południu rzecznik prasowy wojewody Adrian Mól. Łącznie w regionie na COVID-19 zachorowało dotychczas 336 osób. Siedem zmarło, a 16 wyzdrowiało.

 

Kolejni zakażeni to: 12 osób z Bydgoszczy, 4 z Torunia, po jednej z Włocławka i Inowrocławia oraz dwie z powiatu wąbrzeskiego i po jednej z powiatów świeckiego, toruńskiego i włocławskiego.

 

ZOBACZ: 619 nowych zgonów na Covid-19 w Hiszpanii. Najwięcej - w Madrycie

 

Łącznie w województwie stwierdzono dotychczas koronawirusa u 336 osób. Wyzdrowiało 16 osób. Na COVID-19 zmarło dotychczas siedem osób. 

 

Pomorskie: osiem nowych przypadków

 

W województwie pomorskim potwierdzono osiem nowych przypadków zakażenia koronawirusem - poinformował w niedzielę Pomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny Tomasz Augustyniak. W regionie na COVID-19 zachorowało do tej pory 171 osób.

 

Badania wykazały obecność patogenu u trzech osób z powiatu puckiego (kobiety i mężczyzny w młodym wieku oraz nastolatka), trzech mężczyzn w średnim wieku z Gdańska, Gdyni i powiatu gdańskiego, kobiety w średnim wieku ze Słupska oraz chłopca z powiatu słupskiego.

 

ZOBACZ: Boris Johnson wyszedł ze szpitala

 

Osoby, u których potwierdzono nowe zakażenia, objęte były kwarantanną, z wyjątkiem mężczyzn z Gdańska i powiatu gdańskiego, którzy pozostawali pod nadzorem epidemiologicznym.

 

Świętokrzyskie: 141 zachorowań

 

Ministerstwo Zdrowia potwierdziło w niedzielę pięć przypadków zakażenia koronawirusem w woj. świętokrzyskim. Łącznie SARS-CoV-2 zdiagnozowano u 141 mieszkańców regionu.

 

W woj. świętokrzyskim potwierdzono pięć kolejnych przypadków zakażenia koronawirusem. - To pięć kobiet: dwie starsze i jedna młoda z powiatu kieleckiego, kobieta w sile wieku z powiatu skarżyskiego oraz młoda kobieta z powiatu sandomierskiego – poinformowała rzecznik wojewody świętokrzyskiego Ewa Lukomska.

 

ZOBACZ: Walczą z epidemią koronawirusa, wróciła ebola. Zmarła 11-latka

 

W sumie w regionie zanotowano 141 przypadków zachorowań na COVID-19. Zmarło dwóch mieszkańców woj. świętokrzyskiego.

 

W regionie oficjalnie potwierdzono też jeden przypadek wyzdrowienia. Chorobę pokonała kobieta w sile wieku z powiatu pińczowskiego. 

 

Opolskie: nie żyje 39-latek

 

W województwie opolskim potwierdzono osiem nowych przypadków zakażenia koronawirusem - poinformowało w niedzielę Ministerstwo Zdrowia. Resort potwierdził podawaną przez media regionalne informację o śmierci 39-latka z powiatu strzeleckiego.

 

Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, w niedzielę potwierdzono kolejne osiem przypadków zakażenia koronawirusem w województwie opolskim. Od początku pandemii w regionie stwierdzono już 153 przypadki COVID-19.

 

ZOBACZ: Szczepionka na koronawirusa może być gotowa we wrześniu. Zawrotne tempo naukowców z Oxfordu

 

Niedzielny komunikat potwierdził wcześniejsze doniesienia mediów regionalnych o śmierci 39-letniego mieszkańca województwa opolskiego, który według informacji ministerstwa, zmarł w Zgierzu. Do tej pory, według informacji wojewody, wśród zakażonych koronawirusem w regionie odnotowano siedem przypadków śmiertelnych.

 

Podlaskie: 27 nowych zakażeń

 

O kolejnych 27 osobach, u których potwierdzono koronawirusa w Podlaskiem poinformował w niedzielę po południu Podlaski Urząd Wojewódzki. Łącznie w regionie odnotowano dotąd 222 zachorowań.

 

We wspólnym komunikacie wojewoda podlaski i wojewódzki inspektor sanitarny poinformowali o potwierdzonych 27 przypadkach. Trzy osoby: kobieta w sile wieku z powiatu augustowskiego, starsza kobieta z Białegostoku i mężczyzna w sile wieku z powiatu białostockiego przebywają w szpitalach w Augustowie i w wojewódzkim szpitalu w Białymstoku.

 

ZOBACZ: Ponad 20 tys. ofiar koronawirusa. Nowe dane z USA

 

Najwięcej osób z COVID-19 - dziewięć przypadków - jest z powiatu bielskiego, pięć z wysokomazowieckiego, cztery z Białegostoku, po trzy z powiatu białostockiego i augustowskiego i po jednej z powiatu suwalskiego i siemiatyckiego oraz Łomży. Wśród zakażonych są bardzo młode osoby: dziecko z powiatu wysokomazowieckiego, nastolatka i nastolatek z powiatu bielskiego. Wszyscy przebywają w izolacji domowej.

 

- Osoby z najbliższego kontaktu zostały objęte opieką epidemiologiczną - poinformowano w komunikacie.

 

W sumie w województwie podlaskim są 222 potwierdzone przypadki zakażenia COVID-19. Dwie osoby zmarły, dziesięć wyzdrowiało.

 

Małopolska: zmarł 75-latek

 

W woj. małopolskim potwierdzono kolejnych 21 przypadków zakażenia koronawirusem, zaś jedna osoba zmarła - jest to 75-letni mieszkaniec Krakowa - poinformowało w niedzielę biuro prasowe wojewody. W sumie w regionie zanotowano 504 przypadków zakażenia SARS-CoV-2.

 

75-letni mężczyzna, który zmarł na COVID-19 był hospitalizowany w Szpitalu Specjalistycznym im. S. Żeromskiego w Krakowie. Liczba zgonów spowodowanych zakażeniem koronawirusem wzrosła w Małopolsce do 11.

 

Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u 11 kobiet i 10 mężczyzn, w wieku od 21 do 66 lat. Po pięć osób jest z powiatów bocheńskiego i suskiego, cztery osoby z Krakowa, trzy z Tarnowa, dwie z powiatu krakowskiego oraz po jednej z powiatów myślenickiego i wielickiego. Aktualnie trzy z tych osób są hospitalizowane, a pozostałe przebywają w izolacji.

 

Biuro prasowe wojewody poinformowało też o kolejnym ozdrowieńcu z województwa małopolskiego. Jest to mężczyzna w sile wieku z powiatu wielickiego, który przebywał w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie.

 

Według ostatnich danych w Małopolsce zakażenie koronawirusem potwierdzono do tej pory u 504 osób. 11 osób zmarło, a 13 ozdrowiało.

 

Śląskie: 65 nowych zakażeń, jedna ofiara

 

44. osoba w woj. śląskim z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem zmarła w szpitalu w Tychach - przekazał w niedzielę po południu śląski sanepid. Poinformował też o 65 nowych potwierdzonych laboratoryjnie w ciągu ostatniej dobry zakażeniach.

 

Służby wojewody podały, że do 34 osób, które w regionie pokonały chorobę, dołączyła 80-letnia mieszkanka Żor, wyleczona w szpitalu zakaźnym w Tychach.

 

W sobotę po południu śląski sanepid informował o czterech osobach z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem zmarłych w szpitalach w Tychach, Bielsku-Białej oraz w Częstochowie.

 

W niedzielę rano służby sanitarne nie przekazały nowych informacji o rozwoju sytuacji epidemicznej w kraju i w województwie; po południu natomiast powiadomiły m.in. o śmierci 76-letniej mieszkanki Bytomia, która z potwierdzonym zakażeniem oraz chorobami współistniejącymi przebywała dotąd w szpitalu w Tychach. To 44. ofiara koronawirusa w woj. śląskim.

 

ZOBACZ: Ponad 80 policjantów z koronawirusem. 1720 na kwarantannie

 

Jak wynika z niedzielnych popołudniowych danych wojewódzkiego sanepidu w kwarantannie domowej przebywa obecnie w skali regionu 3 tys. 755 osób, a pod nadzorem epidemiologicznym pozostaje 6 tys. 779. Hospitalizowanych z powodu podejrzenia zakażenia SARS-CoV-2 jest 217 pacjentów; wyzdrowiało dotąd 35 osób.

 

„Dobrą wiadomością jest to, iż walkę z groźnym wirusem wygrała 80-letnia mieszkanka Żor, która w ostatnich tygodniach leczyła się pod okiem specjalistów w szpitalu zakaźnym w Tychach. Dwa kolejne testy pobranych próbek były ujemne, dzięki czemu pacjentka będzie mogła opuścić szpitalne łóżko” - zasygnalizowała w niedzielę rzeczniczka wojewody śląskiego Alina Kucharzewska.

 

Zgodnie z danymi katowickiej WSSE liczba próbek zbadanych dotąd łącznie dla woj. śląskiego to 10 tys. 610; w ciągu ostatniej doby wzrosła ona o 718. Na niedzielę po południu laboratoryjnie potwierdzono w całym regionie 846 przypadków zakażenia koronawirusem – o 65 więcej niż podawano w sobotnim raporcie popołudniowym.

 

Jak przekazała w niedzielę po południu rzeczniczka wojewody śląskiego, dobry stan zdrowia i nieuciążliwe dotąd objawy zakażenia koronawirusem pozwoliły, aby w swoich domach pod nadzorem sanepidu i lekarza chorób zakaźnych pozostało łącznie 31 osób w różnym wieku i z różnych części regionu, u których testy dały dodatnie wyniki.

 

Z informacji Kucharzewskiej wynika, że ponadto pięć próbek z wynikami dodatnimi pobrano od osób z domu pomocy w Koszęcinie w pow. lublinieckim (cztery z nich trafiły do szpitala zakaźnego w Raciborzu, jedna do szpitala w Częstochowie). Pozostałych 30 próbek z pozytywnymi wynikami pochodzi od osób przebywających lub pracujących w różnych placówkach ochrony zdrowia.

 

Obecność wirusa wykryto m.in. w próbce pobranej w szpitalu w Zawierciu od mieszkanki w sile wieku z tego miasta, w próbkach czterech osób Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Częstochowie (mieszkańcy pow. lublinieckiego oraz Częstochowy; najstarszy 63 lata, najmłodszy 35 lat) oraz trzech osób z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 4 w Bytomiu.

 

Pozytywny wynik dała też próbka pobrana od osoby ze szpitala nr 2 w Bytomiu (mieszkanka pow. wodzisławskiego), próbka osoby w szpitalu w Blachowni (mieszkanka pow. częstochowskiego w średnim wieku) oraz dwóch osób w szpitalu w Tarnowskich Górach (starsza mieszkanka powiatu lublinieckiego i mężczyzna w sile wieku z powiatu tarnogórskiego).

 

Zakażenia potwierdzono również u kolejnych 17 osób w szpitalu specjalistycznym nr 1 w Bytomiu, gdzie działa oddział zakaźny (są to mieszkańcy Bytomia, Piekar Śląskich oraz powiatu tarnogórskiego). W ostatnich dniach służby sanitarne informowały kolejno o zakażeniach łącznie około 80 osób – pacjentów oraz personelu tej prowadzonej przez samorząd Bytomia placówki.

 

Lubelskie: 233 zachorowania

 

Na terenie województwa lubelskiego mamy dziewięć nowych przypadków zarażenia koronawirusem – poinformowała w Niedzielę Wielkanocną rzeczniczka wojewody lubelskiego Agnieszka Strzępka. Łącznie w regionie dotychczas potwierdzono 233 zachorowania, 10 osób zmarło.

 

Potwierdzone wyniki zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 dotyczą czterech osób z Lublina - mężczyzny w przedziale wieku 21-40 lat, mężczyzny w przedziale wieku 41-60 lat, kobiety w wieku do 20 lat i kobiety w przedziale wieku 41-60 lat – podała Strzępka w komunikacie.

 

Kolejne przypadki zarażenia dotyczą trzech kobiet z Zamościa - jednej w wieku powyżej 61 lat i dwu w przedziale wieku 41-60 lat oraz kobiety w przedziale wieku 21-40 lat z powiatu lubelskiego i mężczyzny w wieku powyżej 61 lat z powiatu puławskiego.

 

Wszystkie te osoby są w stanie dobrym i miały styczność z zarażonymi.

 

Łącznie w regionie dotychczas potwierdzono 233 przypadki zarażenia koronawirusem. 10 osób zmarło, natomiast 76 wyzdrowiało.

 

Dolnośląskie: kolejna ofiara

 

O 37 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w regionie poinformowały w niedzielę służby prasowe wojewody dolnośląskiego. Resort zdrowia podał, że w regionie odnotowano jeden zgon pacjenta zakażonego nowym patogenem. Łącznie na Dolnym Śląsku do tej pory zanotowano 697 zachorowań na COVID-19.

 

- Nowo zdiagnozowane osoby pochodzą z powiatów trzebnickiego, oleśnickiego oraz wrocławskiego – podało biuro prasowe Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego.

 

Z kolei resort zdrowia podał w niedzielę, że na Dolnym Śląsku zmarła jedna osoba hospitalizowana z powodu COVID-19. To 72-letni pacjent bolesławieckiego szpitala.

 

Według informacji przekazanych w niedzielę przez Dolnośląski Urząd Wojewódzki w regionie zanotowano 697 przypadków zachorowania na COVID-19, z czego – według Ministerstwa Zdrowia – 23 pacjentów zmarło.

 

Łódzkie: nie żyje jedna osoba

 

W regionie łódzkim zanotowano kolejnych 37 przypadków zakażenia koronawirusem. W sumie na COVID-19 od początku pandemii zachorowało w regionie 529 osób, jest też kolejna ofiara śmiertelna - poinformowały służby prasowe wojewody.

 

- W województwie zanotowano 37 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, które potwierdzono testami laboratoryjnymi - podała rzeczniczka. - To osoby od 4 do 89 lat. Wśród nich jest jedno dziecko, dwie młode kobiety, 13 kobiet w średnim wieku, trzy starsze kobiety, trzech młodych mężczyzn, ośmiu mężczyzn w średnim wieku i siedem starszych mężczyzn - powiedziała.

 

W sumie na terenie regionu łódzkiego od początku kryzysu spowodowanego pandemią odnotowano 529 przypadków zachorowań na COVID-19. Siedem osób z województwa łódzkiego zmarło. Wyzdrowiało 121 osób.

 

Najwięcej potwierdzonych przypadków COVID-19 jest w Łodzi (146 osób) i powiatach opoczyńskim (130) oraz zgierskim (53).

 

Podkarpackie: jeden nowy przypadek

 

Na Podkarpaciu w niedzielę potwierdzono jeden nowy przypadek zakażenia koronawirusem. Obecnie w regionie u 221 osób zdiagnozowano COVID-19. Zmarło 11 osób; wyzdrowiały 22 – poinformował podkarpacki państwowy wojewódzki inspektor sanitarny dr Adam Sidor.

 

Ostatnim przypadkiem zakażenia jest mężczyzna w sile wieku z Rzeszowa. Został objęty izolacją.

 

W woj. podkarpackim pod nadzorem epidemiologicznym pozostaje 1536 osób, a 13 tys. 163 poddanych jest kwarantannie. Hospitalizowane są 152 osoby.

 

W regionie wykonano 4 tys. 707 testów. Badaniami laboratoryjnymi potwierdzono 221 przypadków zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Zanotowano 11 zgonów.

 

Jak zaznaczył podkarpacki państwowy wojewódzki inspektor sanitarny, wyzdrowiało 22 pacjentów; w niedzielę poinformował o kolejnych ośmiu.

 

Są to starsza kobieta z Tarnobrzegu, starsza kobieta i mężczyzna z powiatu leżajskiego oraz kobieta w sile wieku z Przemyśla. Chorobę pokonali także kobieta i mężczyzna w sile wieku oraz dwoje dzieci; wszyscy z powiatu tarnobrzeskiego.

 

Warmińsko-mazurskie: 11 nowych przypadków

 

O 11 nowych zakażeniach koronawirusem na Warmii i Mazurach poinformował w niedzielę rzecznik wojewody warmińsko-mazurskiego Krzysztof Guzek. W sumie w regionie zachorowały do tej pory 122 osoby.

 

Obecnie zdiagnozowani pacjenci pochodzą z dwóch powiatów: iławskiego i sąsiedniego - ostródzkiego.

 

W powiecie iławskim koronawirusa wykryto u dwóch młodych kobiet, kobiety w średnim wieku, chłopca, młodego mężczyzny i dwóch mężczyzn w średnim wieku. W powiecie ostródzkim na COVID 19 zachorowali chłopiec, dwie dziewczynki oraz młody mężczyzna.

 

Wszyscy zakazili się w wyniku tzw. transmisji lokalnej i wszyscy pozostają w izolacji domowej. Jak wynika z raportu dziennego opublikowanego w niedzielę po południu na stronach warmińsko-mazurskiego urzędu wojewódzkiego, hospitalizowane w związku z koronawirusem są 64 osoby, kwarantanną objęto 4 448, a nadzorem epidemiologicznym - 1615 osób. Do tej pory wykonano 5 517 testów.

 

Najwięcej zakażonych na Warmii i Mazurach pochodzi z powiatów iławskiego, gdzie są 32 zachorowania, i nowomiejskiego, gdzie jest 26 chorych; w Elblągu i powiecie elbląskim jest 20 zachorowań, w Olsztynie i powiecie olsztyńskim - 17 chorych, w powiecie ostródzkim - 12 zakażonych, braniewskim - 5 chorych, piskim, oleckim i działdowskim - po dwa zakażenia oraz po jednym zachorowaniu w powiatach: giżyckim, kętrzyńskim, nidzickim i szczycieńskim.

 

W regionie do tej pory wyzdrowiały 22 osoby; z powodu zakażenia koronawirusem zmarła jedna osoba.

 

Wielkopolskie: cztery osoby nie żyją

 

29 nowych przypadków zakażeń odnotowano w ostatnim czasie w Wielkopolsce – poinformował w niedzielę po południu Tomasz Stube z Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu. Jak podał, w szpitalu w Poznaniu zmarły kolejne cztery osoby.

 

Osoby zakażone to mieszkańcy powiatów: poznańskiego, krotoszyńskiego, gnieźnieńskiego, pleszewskiego, obornickiego, śremskiego, leszczyńskiego i kaliskiego. Wśród zakażonych jest dwoje dzieci.

 

Cztery osoby są w szpitalach, pozostali zakażeni przebywają w domach. Troje pacjentów znajduje się w poznańskim izolatorium.

 

- Jednocześnie z przykrością informujemy, że w poznańskim szpitalu zakaźnym z powodu Covid-19 zmarły cztery osoby: 92-letni mężczyzna z powiatu ostrowskiego, 79-letnia kobieta z powiatu rawickiego, 77-letni mężczyzna z powiatu pleszewskiego i 78-letni mężczyzna z powiatu pleszewskiego - podał Stube.

 

W Wielkopolsce do tej pory odnotowano 566 przypadków zakażenia koronawirusem, w tym 35 osób zmarło. 17 osób wyzdrowiało.

 

Epidemia w Polsce

 

Zapalenie płuc zwane COVID-19, które pojawiło się w Chinach pod koniec 2019. Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła w związku z sytuacją 11 marca stan pandemii. W Polsce od 21 marca obowiązuje stan epidemii. Wprowadzono wiele restrykcji związanych z funkcjonowaniem instytucji, placówek, przekraczaniem granic. W czwartek rygory przedłużono. Od 16 kwietnia obowiązkowe stanie się również zasłanianie twarzy w przestrzeni publicznej.

 

- Na ten moment o jeden tydzień, do 19 kwietnia przedłużamy obostrzenia dotyczące galerii handlowych, kin teatrów, wszystkich tego typu miejsc, ale także zakładów fryzjerskich, kosmetycznych i punktów usług, o których mówiliśmy wczesnej - powiedział premier Mateusz Morawiecki w czwartek.

 

ZOBACZ: Czy w czasie kryzysu wypłaty trafią do pracowników? "Domino może się przewrócić"

 

Choroba wywołana przez wirus SARS-CoV-2 objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. W wielu przypadkach choroba kończy się śmiercią, ale u osób młodszych może przebiegać bezobjawowo lub łagodnie. Szczególnie niebezpieczna bywa dla osób starszych, osłabionych i cierpiących na inne przewlekłe choroby.

prz/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie