Ponad 80 policjantów z koronawirusem. 1720 na kwarantannie

Polska
Ponad 80 policjantów z koronawirusem. 1720 na kwarantannie
PAP/ Łukasz Gągulski
Policjanci są czynnie zaangażowani w walkę z koronawirusem, m.in. poprzez kontrole osób przebywających na kwarantannie

Ponad 80 policjantów, którzy na co dzień z poświęceniem wykonują swoje obowiązki, jest zarażonych koronawirusem - poinformował w sobotę rzecznik komendanta głównego policji insp. Mariusz Ciarka. Z kolei kwarantanną od początku działań było lub jest objętych ponad 1720 funkcjonariuszy.

- Nie oszukujmy policjantów, dbajmy o zdrowie nas wszystkich. To dzięki działaniom policjantów mniej pacjentów mają lekarze, ratownicy czy pielęgniarki. Pamiętajmy o tym - zaapelował rzecznik KGP.

 

Policjanci minionej doby skontrolowali ponad 133 tys. osób objętych przymusową kwarantanną, a uchybienia kwalifikujące się do wymierzenia wysokiej grzywny stwierdzili w ponad 290 przypadkach. Od początku działań dokonali ponad 2,7 mln sprawdzeń.

 

Kontrole pojazdów komunikacji zbiorowej

 

Rzecznik KGP relacjonował, że minionej doby w ok. 40 przypadkach do funkcjonariuszy zwrócono się o pomoc w zrobieniu zakupów, wyniesieniu śmieci lub w innych tego typu czynnościach.

 

ZOBACZ: Aplikacja "Kwarantanna domowa" obowiązkowa. Kontrola i pomoc

 

Policjanci skontrolowali też prawie 70 tys. pojazdów komunikacji zbiorowej. - Należy pochwalić głównie kierowców autobusów komunikacji miejskiej i motorniczych za skuteczne egzekwowanie przepisów, gdyż bardzo rzadko, wręcz sporadycznie, ujawniane są uchybienia - zaznaczył rzecznik.

 

- Codziennie angażujemy do działań prewencyjnych, mając na celu egzekwowanie obecnie obowiązujących ograniczeń, aby nie obciążać systemu opieki zdrowotnej, aż ok. 25 tys. funkcjonariuszy - policjantów wspieranych przez funkcjonariuszy straży miejskich oraz żołnierzy, głównie z Żandarmerii Wojskowej. Tym służbom dziękujemy za wsparcie - podkreślił insp. Ciarka.

 

"Nie chcemy mieć powodów do karania"

 

Zapewnił, że celem policjantów jest dbanie o bezpieczeństwo i zdrowie obywateli. - Nie chcemy mieć powodów do karania, dlatego w pierwszej kolejności apelujemy o stosowanie się do obowiązujących ograniczeń - dodał.

 

- Wiele razy Polacy udowodniali, że potrafią być solidarni i odpowiedzialni. Teraz ta wzajemna dyscyplina i odpowiedzialność jest tym ważniejsza, że nikt z nas nie wie, czy jest nosicielem, a co za tym idzie, czy może zarażać inne osoby - podkreślił rzecznik KGP.

 

ZOBACZ: Policjanci w zabawnym apelu - w święta #zostańwdomu

 

Insp. Ciarka wyjaśnił, że policjanci nie chcą mieć powodów do karania, ale - jak wskazał - "nieodpowiedzialne osoby, które często z premedytacją ignorują przepisy, muszą liczyć się z konsekwencjami".

 

Policjanci apelują o rozsądek i odpowiedzialność. - Zostańmy w domu dla naszego wspólnego dobra - dodał rzecznik KGP.

 

W imieniu kierownictwa polskiej policji i policjantów rzecznik złożył Polakom wielkanocne życzenia zdrowia, spokoju i cierpliwości, które "w obecnej chwili zyskały jeszcze bardziej na wartości". - Wspierajmy się, bądźmy dla siebie wzajemnie wyrozumiali, jesteśmy z wszystkimi Polakami - dodał insp. Ciarka.

ac/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie