Mieli pomóc w placówkach leczniczych, nie zgłosili się. Wojewoda nałożył kary

Polska
Mieli pomóc w placówkach leczniczych, nie zgłosili się. Wojewoda nałożył kary
zdjęcie ilustracyjne/ PAP/ Adam Warżawa
Ze 100 osób skierowanych do pracy w innych placówkach zgłosiło się 15

Na 100 osób, które wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł do piątku skierował do podmiotów leczniczych i domów pomocy społecznej, dotychczas zgłosiło się 15. Wojewoda nałożył już 5 kar po 5 tys. zł na osoby niewypełniające nałożonych obowiązków - poinformowała jego rzeczniczka Ewa Filipowicz.

W przesłanym w sobotę komunikacie poinformowano, że wśród stu osób, które wojewoda skierował do pracy w podmiotach leczniczych i DPS-ach, są lekarze, pielęgniarki, pielęgniarze, diagności i opiekunowie. - Dotychczas do pracy zgłosiło się 15 osób - podkreślono.

 

Decyzje o skierowaniu personelu medycznego do danej placówki wojewoda podejmuje na podstawie Ustawy o zapobieganiu i zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych. Mają one rygor natychmiastowej wykonalności, a więc lekarze zobowiązani są stawić się do pracy.

 

Nakładane są kary

 

Wojewoda w przypadku niestosowania się do decyzji skieruje do placówki kolejnych lekarzy. Z kolei na te osoby, które nie wypełniają nałożonego obowiązku, nakładane będą kary administracyjne od 5 do 30 tysięcy złotych. - Ponadto wojewoda będzie kierował wnioski do Okręgowego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej - zapowiedziano w komunikacie.

 

Jak poinformowano, na podstawie wyżej wspomnianej ustawy oraz Kodeksu postępowania administracyjnego wojewoda w drodze decyzji nałożył już pięć takich kar pieniężnych po 5 tysięcy złotych. - Decyzja o nałożeniu kary pieniężnej podlega natychmiastowemu wykonaniu - wyjaśniono.

 

ZOBACZ: Koniec epidemii koronawirusa w Domu Pomocy Społecznej w Niedabylu

 

Poza personelem medycznym do pracy przy zwalczaniu epidemii mogą być skierowane także inne osoby, jeżeli jest to uzasadnione aktualnymi potrzebami podmiotów kierujących zwalczaniem epidemii - wyjaśnia Urząd Wojewódzki.

 

Władze województwa zaznaczyły, że pojawiają się inicjatywy środowiska medycznego, które zgłaszają gotowość do wykonywania pracy przy walce z epidemią.

 

Specjalny apel wojewody

 

Wojewoda wystosował specjalny apel do lekarzy oraz pielęgniarek i położnych, przesłany okręgowym izbom, w którym podziękował personelowi za trwanie przy pacjentach mimo trudnej sytuacji. Zaapelował jednocześnie o zgłaszanie się chętnych osób, aby można było je kierować do placówek, w których są braki kadrowe.

 

Wojewoda w specjalnym apelu do lekarzy oraz pielęgniarek i położnych, przesłanym do okręgowych izb, podziękował za trwanie przy pacjentach mimo trudnej sytuacji oraz jednocześnie zaapelował o zgłaszanie się chętnych osób - by kierować je do placówek, w których są braki kadrowe. 

ac/luq/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie