Noworodek w oknie życia w Sosnowcu

Polska
Noworodek w oknie życia w Sosnowcu
Polsat News/ zdjęcie ilustracyjne
Dziewczynkę w sosnowieckim oknie życia znaleziono w sobotę nad ranem

W Wielką Sobotę o godz. 4:50 w oknie życia w Sosnowcu (woj. śląskie) rozległ się alarm. Siostry karmelitanki znalazły w nim nowo narodzoną dziewczynkę.

Jak podkreślił dyrektor tamtejszego Caritas, ks. Tomasz Folga, wypełniono niezbędne procedury, a dziecko jest już bezpieczne.

 

Znaleźli trzy noworodki

 

Okno życia w Sosnowcu działa od 11 lat. Dzięki niemu uratowano już trójkę noworodków, w tym - znalezioną w sobotę - dziewczynkę. Pierwsze zgłoszenie miało miejsce 19 marca 2018 roku.

 

ZOBACZ: Kutno: w Oknie Życia po raz pierwszy znaleziono niemowlę

 

Okno życia to specjalnie dostosowane miejsce, w którym można pozostawić anonimowo swoje nowo narodzone dziecko bez narażania jego życia i zdrowia oraz bez ponoszenia konsekwencji karnych.

 

Sto okien życia w kraju


W całym kraju funkcjonuje około stu takich miejsc. Po zabraniu dziecka z okna życia uruchamia się specjalną procedurę. Jej pierwszym krokiem jest powiadomienie pogotowia ratunkowego. Następnie, sprawę zgłasza się do ośrodka adopcyjnego, który pilotuje proces prawny adopcji.

 

Pierwsze okno życia w Polsce zostało otwarte w Krakowie przez Caritas Archidiecezji Krakowskiej w marcu 2006 roku. Znajduje się w działającym od 1978 r. Domu Samotnej Matki. 

ac/hlk/ niedziela.pl, polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie