82 proc. Polaków nie planuje spotkać się w święta z rodziną

Polska
82 proc. Polaków nie planuje spotkać się w święta z rodziną
PAP/Darek Delmanowicz
Na zdjęciu wysoki na prawie 4 metry i szeroki na 3 metry wiklinowy kosz w centrum Rudnika nad Sanem

Zdecydowana większość, bo aż 82 proc. Polaków, nie planuje w święta zobaczyć się z rodziną, która mieszka osobno - wynika z badań ankietowych przeprowadzonych 8-10 kwietnia. Wyniki badań związanych z postawami wobec pandemii koronawirusa opublikował zespół psycholożek z Warszawy.

Badania przeprowadzono 8-10 kwietnia na próbie 868 osób. Był to wspomagany komputerowo wywiad online (ogólnopolska próba losowo-kwotowa). Badania prowadziły dr Maria Baran z Uniwersytetu SWPS i dr Katarzyna Hamer z IP PAN.

 

"Zdecydowana większość Polaków nie planuje zobaczyć się w święta z rodziną mieszkającą osobno, a więc postąpi zgodnie z zaleceniami" - podsumowują swoje badania autorki. 82 proc. badanych zapowiada, że w święta nie odwiedzi rodziny.

 

Powody narażania bliskich

 

Osoby, które z rodziną planują się w święta zobaczyć (18 proc.), zapytano, w jakim celu. 81 proc. osób spośród tej grupy zadeklarowało, że chce spędzić z rodziną czas; 79 proc., że zjeść świąteczny posiłek; a 54 proc. chce podrzucić produkty świąteczne.

 

Z ankiety wynikło, że nieco częściej z rodziną planują się zobaczyć kobiety oraz osoby po 45. roku życia. Plany te niezależne są od tego, w jak dużej miejscowości ktoś mieszka, jak wysokie ma wykształcenie, ani jaki ma poziom obaw związanych z koronawirusem.

 

ZOBACZ: Tradycja święcenia pokarmów. Przyślij nam zdjęcie swojego koszyczka

 

Raport dotyczący planów na święta wielkanocne to kolejny z cyklu raportów dotyczący postaw Polaków związanych z pandemią COVID-19. Badania zespołu psycholożek można znaleźć na stronie https://covid19psychologia.com/.

 

W czwartek podczas konferencji prasowej premier Morawiecki poinformował, że w związku epidemią koronawirusa przedłużone zostały dotychczasowe działania rządu w obszarze ograniczania pandemii. Minister zdrowia apelował natomiast, by zostać w święta w domu. - Bezpośrednie spotkania z najbliższymi w czasie świąt wielkanocnych mogą doprowadzić do rozprzestrzeniania się wirusa i śmierci wielu osób. Kontaktujmy się w tym czasie ze sobą, szczególnie z osobami starszymi, ale zdalnie - mówił w Polskim Radiu.

bia/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie