Tradycja święcenia pokarmów. Przyślij nam zdjęcie swojego koszyczka

Polska
Tradycja święcenia pokarmów. Przyślij nam zdjęcie swojego koszyczka
polsatnews.pl
Episkopat apeluje, by nie rezygnować z przygotowania wielkanocnych koszyczków

Święcenie pokarmów w wielkanocnych koszyczkach to kultywowana w Wielką Sobotę przez Polaków tradycja. W tym roku w związku z pandemią koronawirusa błogosławienia pokarmów w kościołach nie będzie, ale to nie znaczy, że mamy zrezygnować z przygotowania koszyczka. Czekamy na  wasze zdjęcia.

Choć święcenia pokarmów nie będzie w tradycyjnej formie, to część proboszczów zdecydowała, że przejadą przez parafię i z samochodu pobłogosławią wielkanocne koszyczki. Pokarmy można pobłogosławić też samemu w domu przed uroczystym śniadaniem.

 

Zdjęcia swoich wielkanocnych koszyczków możecie przesłać przez platformę Twój News. Pokażemy je na antenie Polsat News.

 

Wasze koszyczki:

 

 

#Święconka

 

Do publikowania zdjęć wielkanocnych koszyczków zachęca też episkopat. - Pomimo braku w tym roku obrzędu poświęcenia pokarmów w kościołach, nie rezygnujmy z przygotowania wielkanocnych koszyczków z pisankami. Zaangażujmy do tego szczególnie najmłodszych. Zdjęcia naszych koszyków możemy publikować w mediach społecznościowych z hasztagiem #Święconka - mówi rzecznik KEP Paweł Rytel-Andrianik.

 

Rzecznik KEP zaprosił też do łączenia się ze wspólnotą Kościoła w Liturgii Wigilii Paschalnej poprzez transmisje. - To najważniejsza liturgia w roku, gdy śpiewany uroczysty Exsultet, czyli Orędzie Paschalne, ogłaszające zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Odnawiamy przyrzeczenia chrzcielne, słuchamy czytań z Pisma Świętego, które przeprowadzają nas przez całą historię zbawienia: od stworzenia świata, aż do zmartwychwstania. To czas nadziei, zwycięstwa życia nad śmiercią - powiedział.

 

ZOBACZ: Czy poniedziałek będzie "lany"? Wielkanocne prognozy IMGW

 

W Wielką Sobotę o godz. 12 na antenie Polsat News odbyła się transmisja symbolicznego poświęcenia pokarmów, modlitwy Anioł Pański i przesłania kard. Kazimierza Nycza ze Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.

 

#Wielkanoc

 

Jak przypomniał rzecznik Episkopatu, tegoroczne święta przeżywany w naszych domach, bez spotkań z rodziną i znajomymi. - Nie bądźmy jednak w tym czasie sami, kontaktujmy się poprzez rozmowy telefoniczne i komunikatory internetowe. Jako znak pamięci wysyłajmy zdjęcia naszym bliskim i przyjaciołom. Podzielmy się tym jak świętujemy w mediach społecznościowych. Zdjęcia i filmiki możemy publikować z hasztagiem #Wielkanoc. Stwórzmy wspólnotę przy wirtualnym wielkanocnym stole, w oczekiwaniu na możliwość bezpośredniego kontaktu -  podkreślił.

 

Zachęcił też do pomocy seniorom, chorym i samotnym oraz do modlitwy w intencji zmarłych i ich rodzin. - Pamiętajmy w tym czasie również o lekarzach, pielęgniarkach, ratownikach medycznych i wszystkich, którzy Święta Wielkanocne spędzą w pracy dla naszego zdrowia i bezpieczeństwa -  dodał.

pgo/prz/luq/ac/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie