Apel pielęgniarek. Zakupy poza kolejką ułatwiłyby im pracę

Polska
Apel pielęgniarek. Zakupy poza kolejką ułatwiłyby im pracę
PAP/EPA/STEPHANIE LECOCQ/ zdj. ilustracyjne
Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych przedstawiła swój apel dotyczący robienia zakupów i miejsc parkingowych

"W niektórych placówkach wprowadzone zostały specjalne kasy dla pracowników ochrony zdrowia. Niestety, nie rozwiązują problemu, ponieważ i tak trzeba stać w kolejce przed sklepem, aby tam wejść" - podkreślono w komunikacie Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych. Apel o możliwość robienia zakupów poza kolejką skierowano do przedsiębiorców.

"W niezwykle trudnej sytuacji epidemicznej, z którą mierzy się cała ochrona zdrowia, jako przedstawiciele samorządu pielęgniarek i położnych zwracamy się do przedsiębiorców w Polsce z apelem o umożliwienie pielęgniarkom, położnym robienia zakupów poza kolejnością" - czytamy stanowisku Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych.

 

"W sklepach z żywnością, drogeriach, aptekach wprowadzono specjalne środki bezpieczeństwa, które mają ochronić zarówno pracowników, jak i klientów przed możliwością zarażenia się koronawirusem. W niektórych placówkach wprowadzone zostały specjalne kasy dla pracowników ochrony zdrowia". Jak zauważono, niestety nie rozwiązuje to problemu, ponieważ i tak, aby wejść do sklepu, należy stać w kolejce.

 

"Po okazaniu prawa wykonywania zawodu"

 

W nadesłanym piśmie podkreślono, że pielęgniarki, pielęgniarze, położne wypełniają z poświęceniem swoje obowiązki pomimo tego, że pracują w niełatwych warunkach - z brakami kadrowymi oraz towarzyszącym zmęczeniem.

 

"Każdego dnia, pomagając innym, narażają swoje zdrowie oraz zdrowie swoich rodzin. Wyrazy uznania, które otrzymują od polskiego społeczeństwa, są bardzo miłe. Ale bardziej wymierne byłoby, gdyby po długim, intensywnym dyżurze mogli zrobić zakupy bez kolejki, po okazaniu prawa wykonywania zawodu pielęgniarki lub położnej" - wyjaśniają.

 

Nieodpłatne miejsca parkingowe

 

W innym dokumencie Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych zaapelowano do prezydentów miast, burmistrzów oraz wójtów.

 

"Z uwagi na nadzwyczajną sytuację większość pacjentów szpitalnych została wypisana do leczenia w warunkach domowych, co zdecydowanie zwiększyło udzielanie świadczeń zdrowotnych w domu pacjenta" - przypominają.

 

Zaproponowano, by władze rozważyły możliwość nieodpłatnego udostępnienia miejsc parkingowych przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych. Jak zaznaczono, "na czas udzielania świadczeń medycznych w domu pacjenta przez pracowników ochrony zdrowia''.

 

ms/ rmf24.pl, Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie