"Szybkiego powrotu do zdrowia". Światowi przywódcy wspierają Borisa Johnsona

Świat
"Szybkiego powrotu do zdrowia". Światowi przywódcy wspierają Borisa Johnsona
PAP/EPA/FACUNDO ARRIZABALAGA / POOL
Od niedzielnego wieczoru premier jest pod opieką lekarzy w St. Thomas’ Hospital w Londynie, gdzie został przyjęty z powodu utrzymujących się objawów koronawirusa

Przywódcy państw całego świata, również prezydent Andrzej Duda, przesłali w poniedziałek brytyjskiemu premierowi Borisowi Johnsonowi wyrazy wsparcia i życzenia szybkiego powrotu do zdrowia. Johnson został w poniedziałek przeniesiony na oddział intensywnej terapii po tym, jak jego stan pogorszył się.

Moje myśli są z premierem Borisem Johnsonem i jego rodziną w tym czasie próby. Życzę mu całkowitego i szybkiego powrotu do zdrowia - napisał w poniedziałek późnym wieczorem na Twitterze prezydent Andrzej Duda.

 

Prezydent USA Donald Trump oświadczył na poniedziałkowej konferencji prasowej w Białym Domu, że wiadomości te "zasmuciły go".

 

ZOBACZ: Boris Johnson trafił na oddział intensywnej terapii. Ma koronawirusa

 

- Chcę przesłać najlepsze życzenia mojemu bardzo dobremu przyjacielowi i przyjacielowi naszego narodu, premierowi Borisowi Johnsonowi. Wszyscy Amerykanie modlą się o jego powrót do zdrowia - dodał.

 

 

"Życzę szybkiego powrotu do zdrowia"

 

"Moje myśli kierują się tego wieczora do premiera Borisa Johnsona i jego rodziny. Życzę mu szybkiego i całkowitego powrotu do zdrowia" - napisała na Twitterze przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

 

 

Michel Barnier, główny negocjator UE z Wielką Brytanią w sprawie brexitu, u którego również wykryto koronawirusa i który przebywa na kwarantannie we Francji, życzył Johnsonowi na Twitterze "szybkiego wyzdrowienia". Zapewnił, że w "myślach towarzyszy jemu i jego rodzinie".

 

 

Prezydent Francji Emmanuel Macron przesłał brytyjskiemu premierowi, jego rodzinie i wszystkim Brytyjczykom "wyrazy całkowitego poparcia w tym trudnym momencie". Życzył "szybkiego przezwyciężenia tej próby".

 

 

Premier Hiszpanii Pedro Sanchez również życzył Johnsonowi "szybkiego powrotu do zdrowia". "Te dni są trudne dla naszych krajów, ale zwyciężymy w tej batalii bo jesteśmy silni i zjednoczeni" - napisał na Twitterze.

 

 

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg napisał na Twitterze: "Bądź silny, Boris i szybko wracaj do sił!".

 

 

Podobne życzenia przesłał brytyjskiemu premierowi szef Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus oraz przywódcy i szefowie dyplomacji wielu innych krajów.

 

 

Stan premiera pogorszył się w poniedziałek

 

Wcześniej w poniedziałek, rzecznik premiera poinformował, że stan Johnsona w ciągu poniedziałkowego popołudnia pogorszył się.

 

- Od niedzielnego wieczoru premier jest pod opieką lekarzy w St. Thomas’ Hospital w Londynie, gdzie został przyjęty z powodu utrzymujących się objawów koronawirusa. W ciągu popołudnia stan premiera pogorszył się i za radą swojego zespołu medycznego został przeniesiony na oddział intensywnej terapii w szpitalu - poinformował rzecznik.

 

ZOBACZ: Boris Johnson noc spędził w szpitalu, teraz przechodzi badania. "Uporczywe objawy koronawirusa"

 

Premier Johnson poprosił ministra spraw zagranicznych Dominica Raaba o tymczasowe przejęcie jego obowiązków. Johnson miał problemy z oddychaniem, stąd decyzja o przeniesieniu go na oddział intensywnej terapii - poinformował dziennik "The Sun".

 

Downing Street poinformowało wcześniej, że Johnson nie jest podłączony do respiratora, ale może być podłączony gdyby zaszła taka potrzeba. Rzecznik premiera zapewnił także, że Johnson jest przytomny.

ac/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie