Po 76 dniach zniesiono zakaz wyjazdu z Wuhanu

Świat
Po 76 dniach zniesiono zakaz wyjazdu z Wuhanu
PAP/EPA/ROMAN PILIPEY

Chińskie władze po 76 dniach zniosły zakaz wyjazdu z miasta Wuhan, w którym wybuchła pandemia koronawirusa. Zgodnie z zapowiedziami o północy z wtorku na środę czasu miejscowego z dróg wyjazdowych usunięto barykady - relacjonują chińskie media.

Według agencji Xinhua przed bramkami poboru opłat na autostradach ustawiły się kolejki pojazdów, a niektórzy kierowcy i pasażerowie przez kilka godzin czekali na otwarcie przejazdu.

 

- Nie mogę się doczekać powrotu do rodzinnego miasta - powiedział cytowany przez tę agencję mężczyzna, pochodzący z prowincji Szantung na wschodzie Chin. Razem z kilkorgiem krewnych utknął w Wuhanie, gdy 23 stycznia miasto objęto kwarantanną.

 

ZOBACZ: "Nietoperze, króliki i psy wciąż w ofercie". Ludzie wracają na chińskie targowiska

 

Na dworcach kolejowych pasażerowie przygotowują się do wyjazdu pociągami – przekazała Xinhua. Według hongkońskiego dziennika "South China Morning Post" na możliwość opuszczenia miasta czekały dziesiątki tysięcy osób.

 

Region odcięty od świata

 

Bezprecedensowe środki kwarantanny wprowadzono, aby ograniczyć szerzenie się koronawirusa po kraju. Wuhan i szereg okolicznych miast w prowincji Hubei praktycznie odcięto od świata. Później, gdy sytuacja epidemiczna się poprawiła, restrykcje zaczęto stopniowo znosić, ale dopiero teraz zdrowym osobom zezwolono na wyjazd z Wuhanu.

 

ZOBACZ: Zaburzenia węchu i smaku częstym objawem COVID-19. "Może to być pewna wskazówka"

 

We wtorek chińska państwowa komisja zdrowia nie zgłosiła żadnego nowego zgonu na Covid-19 w ciągu doby, po raz pierwszy odkąd zaczęła publikować codzienne sprawozdania dotyczące epidemii. Według danych oficjalnych w kraju zmarło łącznie ponad 3,3 tys. zakażonych koronawirusem osób, z czego ponad 2,5 tys. - w Wuhanie.

dk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie