Dworczyk: w najbliższych godzinach informacja o obchodach katastrofy smoleńskiej

Polska
Dworczyk: w najbliższych godzinach informacja o obchodach katastrofy smoleńskiej
PAP/ Wojciech Olkuśnik
Dworczyk zaznaczył, że obchody będą "skromne" i "godne"

- W najbliższych godzinach przedstawimy informacje, jak będą wyglądały obchody 10. rocznicy katastrofy smoleńskiej - poinformował we wtorek w TVP szef kancelarii premiera Michał Dworczyk. Podkreślił, że obchody będą skromne z uwagi na panującą sytuację epidemiczną.

W ubiegłym tygodniu szef KPRM poinformował, że zapadła decyzja o przełożeniu wizyty delegacji rządowej w Smoleńsku. Dodał, że odbędzie się ona w późniejszym terminie. Dworczyk informował wówczas, że Rosja nie przekazała rządowi jednoznacznej odpowiedzi na założenia logistyczne tej wizyty.

 

We wtorek natomiast szef kancelarii premiera podkreślał, że w związku z panującą epidemią koronawirusa wszystkie uroczystości państwowe będą miały bardzo ograniczoną formę.

 

"Mamy sytuację niezwykłą i musimy się do niej dostosować"

 

Pytany o obchody, odpowiedział, że przedstawiciele rządu oddadzą hołd zarówno oficerom zamordowanym w 1940 r. w Katyniu, jak i ofiarom katastrofy smoleńskiej.

 

Dworczyk zaznaczył, że obchody będą "skromne" i "godne".  - Obchody będą organizowane w Warszawie. W najbliższych godzinach przedstawimy, jak będą one wyglądały - poinformował.

 

ZOBACZ: "Obchody 10. rocznicy katastrofy smoleńskiej będą bardzo skromne"

 

- Mamy sytuację niezwykłą i wszyscy musimy się do niej dostosować. Również wszystkie uroczystości i plany muszą być dostosowane do sytuacji epidemicznej w Polsce - zaznaczył szef KPRM.

 

Zgodnie z wcześniejszymi informacjami przekazywanymi m.in. przez wicepremiera Jacka Sasina, do Katynia i Smoleńska na obchody 80. rocznicy zbrodni katyńskiej i 10. rocznicy katastrofy smoleńskiej mieli lecieć m.in. premier Mateusz Morawiecki, prezes PiS Jarosław Kaczyński oraz przedstawiciele klubów parlamentarnych - łącznie blisko 50 osób.

 

Zginęło 96 osób

 

10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154, wiozącego delegację na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka Maria, najwyżsi dowódcy wojska i ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski.

ac/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie