Dwoje pacjentów wyzdrowiało z Covid-19 po podaniu osocza

Świat
Dwoje pacjentów wyzdrowiało z Covid-19 po podaniu osocza
PAP/EPA/YONHAP
Dziennik "Korea Times" podał, powołując się na przedstawicieli szpitala, że pacjenci byli w stanie krytycznym. Według gazety w obu przypadkach postępu choroby nie powstrzymała terapia lekami przeciwwirusowymi, ale dopiero po podaniu osocza odnotowano poprawę

Służby medyczne Korei Płd. przygotowują wytyczne dotyczące wykorzystania osocza pobranego od wyleczonych pacjentów w terapii Covid-19; po podaniu osocza wyzdrowiały dwie osoby, które były w ciężkim stanie - podały we wtorek miejscowe media.

Nie ma obecnie pewności, czy podawanie pacjentom osocza osób, które już wyzdrowiały i zdążyły wytworzyć przeciwciała przeciwko koronawirusowi, może być skuteczną terapią wszystkich zakażonych - zaznacza jednocześnie południowokoreańska agencja prasowa Yonhap.

 

Po podaniu osocza wyzdrowiało jednak dwoje zakażonych koronawirusem pacjentów w wieku 67 i 71 lat z ciężkim zapaleniem płuc - wynika z raportu opublikowanego przez grupę lekarzy z jednego ze szpitali w Seulu w piśmie "Journal of Korean Medical Science".

 

- Mimo ograniczeń, nasze przypadki sugerują, że osocze od osób wyleczonych z Covid-19 może być dodatkową możliwością w terapii pacjentów bez powodowania żadnych poważnych skutków ubocznych - napisali autorzy artykułu, zaznaczając, że potrzebne są dalsze badania.

 

Pacjenci byli w stanie krytycznym

 

Dziennik "Korea Times" podał, powołując się na przedstawicieli szpitala, że pacjenci byli w stanie krytycznym. Według gazety w obu przypadkach postępu choroby nie powstrzymała terapia lekami przeciwwirusowymi, ale dopiero po podaniu osocza odnotowano poprawę.

 

Wicedyrektor Koreańskich Centrów Kontroli Chorób (KCDC) Kwon Jun Wuk powiedział we wtorek dziennikarzom, że w ciągu kilku dni opracowane zostaną wytyczne dotyczące terapii z wykorzystaniem osocza. Służby medyczne zastosują te wytyczne w szpitalach po zebraniu opinii ekspertów - dodał.

 

ZOBACZ: Wrocław: 74-latka wyleczona z koronawirusa. Była w ciężkim stanie

 

Wcześniej osocze wykorzystywano w leczeniu pacjentów z Covid-19 w Chinach. Jeden z lekarzy zajmujących się tam ciężkimi przypadkami choroby ocenił w rozmowie, że osocze było najskuteczniejszą wypróbowaną przez niego metodą oczyszczania organizmu z wirusa.

 

Lekarze nie dysponują obecnie lekiem działającym konkretnie przeciwko koronawirusowi, którego skuteczność byłaby naukowo potwierdzona. Trwają jednak badania nad szczepionkami i wykorzystaniem przeciwko Covid-19 niektórych istniejących leków antywirusowych.

ac/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie