Minister finansów: na razie nie musimy nowelizować budżetu

Biznes
Minister finansów: na razie nie musimy nowelizować budżetu
Pixabay/pasja1000/Zdj. ilustracyjne
Według ministra finansów nowelizacja budżetu może być konieczna za 2-3 miesiące

Na razie nie musimy pilnie nowelizować budżetu - poinformował w komunikacie zamieszczonym w poniedziałek na Twitterze resortu finansów, minister finansów Tadeusz Kościński.

"Na razie nie musimy pilnie nowelizować budżetu. Przyjęty przez Sejm budżet jest zbilansowany, mamy niskie zadłużenie publiczne i sfinansowane około 90 proc. tegorocznych potrzeb pożyczkowych. Specustawa pozwala nam także przenosić środki wewnątrz budżetu, więc na razie nie ma wielkiej potrzeby wychodzenia na rynek po nowe pieniądze" - wyjaśnił Kościński.

 

 

Zgodnie z informacją podaną na Twitterze MF, minister powiedział agencji Reuters, że spodziewa się, iż za 2-3 miesiące budżet trzeba już będzie nowelizować i wtedy zapadnie decyzja, jak duży będzie deficyt.

 

ZOBACZ: Prezydent podpisał ustawę budżetową

 

Dodał, że Polska wspiera działania Brukseli, mające na celu walkę z kryzysem wywołanym pandemią koronawirusa, ale też przestrzega, aby ciężar finansowania nie opierał się tylko na budżetach narodowych.

 

Według szefa MF na stole leżą już koncepcje, jak wykorzystać zasoby własne UE i one powinny być wykorzystane w pierwszej kolejności, "a nie środki pochodzące z krajowych podatków, w tym z naszego budżetu".

 

"Mam tu na myśli podatek od transakcji finansowych czy podatek cyfrowy. Trzeba najpierw przyjrzeć się tym pieniądzom, policzyć je, a dopiero potem sięgać po środki poszczególnych krajów" - zaznaczył minister.

prz/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie