Pacjenci z koronawirusem omyłkowo trafili na statek-szpital USNS Comfort

Świat
Pacjenci z koronawirusem omyłkowo trafili na statek-szpital USNS Comfort
PAP/EPA/Kenneth Wilsey / Federal Emergency Management Agency HANDOUT
USNS Comfort po atakach terrorystycznych z 11 września 2001 roku został przerobiony na szpital

Pięć osób zakażonych koronawirusem przez niedopatrzenie trafiło na pokład statku-szpitala marynarki wojennej Stanów Zjednoczonych USNS Comfort. Jednostka ma przyjmować niezainfekowanych tym patogenem pacjentów, by odciążyć nowojorskie szpitale walczące z epidemią.

Jak powiadomiła w niedzielę telewizja CNBS, powołując się na rzeczniczkę marynarki wojennej Beth Baker, wśród chorych przyjętych na statek znalazło się w piątek wieczorem "mniej niż pięć" osób zakażonych koronawirusem. "Tak szybko, jak to możliwe" przetransportowano te osoby do przekształconego w tymczasowy szpital centrum kongresowego Javits Center - zapewniła.

 

Niektórzy szefowie miejskich szpitali skrytykowali zbyt wolne ich zdaniem tempo, w jakim USNS Comfort przyjmuje pacjentów, by odciążyć ich placówki walczące ze skutkami epidemii. Według rzeczniczki marynarki wojennej do soboty rano na pokładzie statku było tam tylko 27 chorych.

 

- Powiem bezceremonialnie, to żart - powiedział dyrektor nowojorskiego szpitala Northwell Health Michael Dowling, cytowany przez dziennik "New York Times".

 

Za dużo biurokracji

 

USNS Comfort przypłynął do Nowego Jorku 30 marca. Był kiedyś supertankowcem i po atakach terrorystycznych z 11 września 2001 roku został przerobiony na szpital. Dysponuje 1000 łóżek, salami operacyjnymi itp.

 

ZOBACZ: Trump: sport zawodowy powinien wrócić jak najszybciej

 

"NYT" podał, że przyjęcie większej liczby pacjentów na pokład statku-szpitala uniemożliwiły przeszkody biurokratyczne i wojskowe procedury. Marynarka wojenna przekazała nowojorskim szpitalom instrukcje, zawierające m.in. listę 49 schorzeń, które wykluczają przyjęcie pacjenta na statek.

 

- Od przybycia (do Nowego Jorku) statek ściśle współpracował z miejskimi i lokalnymi przedstawicielami władz służby zdrowia w sprawie kierowania pacjentów niezakażonych Covid-19, które przybywają karetkami z miejscowych szpitali lub federalnego ośrodka medycznego Javits - wyjaśniała rzeczniczka.

 

Jak dodała, marynarka będzie nadal koordynować przenoszenie pacjentów ze szpitali na USNS Comfort.

 

Ministerstwo obrony potwierdziło, że doszło do pomyłki

 

W sobotę przedstawiciele ministerstwa obrony przyznali, że kilku pacjentów z podejrzeniem koronawirusa omyłkowo przyjęto w piątek na pokład statku. Może to mieć poważne konsekwencje wobec wysiłków, aby statek był wolny od infekcji.

 

ZOBACZ: Co czwarta osoba z wykrytym Covid-19 mieszka w USA. Ponad 300 tys. zakażeń

 

Według "New York Timesa" w e-mailu urzędnicy ministerstwa obrony podkreślili, że Comfort "wciąż koncentruje się na leczeniu pacjentów bez Covid-19". Po narażeniu na koronawirusa statek może jednak wkrótce zacząć oficjalnie leczyć zainfekowanych pacjentów.

 

"Comfort ma procedury kontroli infekcji, które są przestrzegane tak jak w szpitalach na lądzie. (…) Nasi eksperci medyczni na pokładzie są dobrze przygotowani na takie przypadki i podjęli odpowiednie środki ostrożności" - głosi oświadczenie marynarki wojennej.

bia/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie