Trump zapewnia, że wybory prezydenckie odbędą się zgodnie z planem

Świat
Trump zapewnia, że wybory prezydenckie odbędą się zgodnie z planem
PAP/EPA/Yuri Gripas / POOL

Prezydent Donald Trump zapewniał w piątek, że pandemia koronawirusa nie opóźni zaplanowanych na 3 listopada wyborów prezydenckich w USA. Odrzucił przy tym pomysł przygotowania każdego stanu do głosowania korespondencyjnego.

Na 3 listopada zaplanowano w USA wybory prezydenckie. Trump zapewniał w piątek, że odbędą się w tym terminie.

 

Przemawiając na konferencji prasowej w Białym Domu Trump opowiedział się przeciwko głosowaniu korespondencyjnemu. Jego zdaniem przy tak zorganizowanych wyborach "wiele ludzi będzie (w nich) oszukiwało".

 

ZOBACZ: Dwa metry mogą nie wystarczyć. Niepokojące wyniki badań ws. rozprzestrzeniania się koronawirusa

 

- Myślę, że ludzie powinni głosować z dowodem tożsamości - powiedział Trump. - To nie powinno być głosowanie korespondencyjne. Powinno być tak, że idziesz do wyborczego stanowiska i dumnie się pokazujesz. Nie wysyłasz (głosu) listownie, gdzie ktoś może to wziąć, różne złe rzeczy mogą się stać (...) - tłumaczył.

 

Szefowa amerykańskiej Izby Reprezentantów Nancy Pelosi i Demokraci uważają, że negocjowany nowy pakiet ustawodawczy, dotyczący koronawirusa, powinien przewidywać dodatkowe środki na głosowanie korespondencyjne.

 

Prawybory zakłócone przez koronawirusa

 

Pelosi twierdzi, że potrzeba co najmniej 2 miliardów dolarów, by umożliwić sprawne głosowanie w ten sposób. W przyjętym już przez Kongres i podpisanym przez prezydenta pakiecie stymulacyjnym przewidziano na to ok. 400 mln dol. Środki te mają otrzymać władze stanowe, by odpowiednio przygotowały się do wyborów oraz prawyborów.

 

Proces prawyborów - wyłaniania partyjnego kandydata - zakłócił w USA koronawirus. Z obawy o zdrowie głosujących kilkanaście stanów przełożyło swoje prawybory, nie odbywają się wiece wyborcze.

 

ZOBACZ: "Jeśli mnie stracicie...". Lekarka w poruszającym wpisie do swoich dzieci

 

Najbliższe prawybory mają planowo odbyć się we wtorek w Wisconsin. Prawo do ich odwołania ma sąd federalny. Władze tego stanu na północy USA przygotowują się do głosowania, ale - jak pisze portal Politico - trudno jest znaleźć chętnych do pracy w komisjach. Mieszkańcom Wisconsin - podobnie jak większości Amerykanów - nakazano pozostać w domach i opuszczać je jedynie wtedy, gdy jest to rzeczywiście konieczne.

 

Władze Wisconsin rozważają obecnie całkowite przejście na głosowanie korespondencyjne, trwają w tej sprawie negocjacje. 

dk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie