Ponad 100 nowych przypadków koronawirusa w Polsce. Nie żyją kolejne dwie osoby

Polska
Ponad 100 nowych przypadków koronawirusa w Polsce. Nie żyją kolejne dwie osoby
Polsat News
Zakażonych koronawirusem jest w Polsce ponad 3400 osób

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w sobotę rano o 120 nowych potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem i o kolejnych dwóch zgonach. Zakażenie wykryto dotąd u 3503 osób, z których 73 zmarły.

Potwierdzone przypadki dotyczą: 50 osób z woj. śląskiego, 16 osób z woj. wielkopolskiego, 14 osób z woj. małopolskiego, 10 osób z woj. zachodniopomorskiego, 9 osób z woj. pomorskiego, 6 osób z woj. lubuskiego, 6 osób z woj. lubelskiego, 4 osób z woj. podkarpackiego, 3 osób z woj. warmińsko-mazurskiego oraz 2 osób z woj. świętokrzyskiego.

 

Na Śląsku zmarły dwie kolejne osoby

 

Dwie osoby chorujące na COVID-19 zmarły w ostatnich godzinach w woj. śląskim – podało Ministerstwo Zdrowia. Jedna osoba wyzdrowiała. W sumie w regionie potwierdzono już 481 przypadków zakażenia koronawirusem, od piątkowego wieczoru liczba ta wzrosła o 14 przypadków.

 

Zmarli to 67-letnia kobieta z Częstochowy i 88-letnia kobieta hospitalizowana w Raciborzu, która miała choroby współistniejące. W sumie w regionie zmarło już 19 osób.

 

Jak podała rzeczniczka wojewody śląskiego Alina Kucharzewska, dwa ujemne wyniki próbek 46-letniej mieszkanki powiatu będzińskiego potwierdziły, że wygrała walkę z groźnym wirusem. Kobieta trafiła trzy tygodnie temu na leczenie do szpitala zakaźnego w Raciborzu.

 

Część osób będzie się leczyć w domu

 

W swoich domach – ze względu na dobry stan zdrowia – będą się leczyć: dwie mieszkanki Chorzowa – młoda i w sile wieku, dwie kobiety ze Świętochłowic, nastolatek i mężczyzna z powiatu myszkowskiego, dwaj mieszkańcy powiatu lublinieckiego, którzy byli dotąd w kwarantannie domowej, oraz młody mieszkaniec Katowic. W domu będzie się leczyć także dziecko, pozostające pod nadzorem Sanepidu z Katowic, oraz młoda mieszkanka powiatu gliwickiego.

 

Pod nadzorem służb sanitarnych pozostanie także dwóch mężczyzn i kobieta z powiatu cieszyńskiego. W szpitalu w Bielsku-Białej w dobrym stanie z lekkimi objawami zakażenia hospitalizowany był mieszkaniec powiatu bielskiego w średnim wieku. W tym samym miejscu leczona jest wiekowa mieszkanka powiatu bielskiego.

 

Z kolei do szpitala zakaźnego w Raciborzu trafił młody mężczyzna, który był pod nadzorem Sanepidu w Rybniku oraz starszy mieszkaniec powiatu wodzisławskiego – pobrane próbki wykazały u obu COVID-19. W szpitalu w Chorzowie przebywa z kolei mieszkaniec w sile wieku. Koronawirusa wykryto także w próbkach starszej pacjentki szpitala w Zabrzu.

 

W tyskim szpitalu zakaźnym hospitalizowany jest mieszkaniec Katowic w sile wieku. Dodatnie wyniki potwierdziły próbki pobrane od ośmiu osób przebywających w szpitalu w Sosnowcu, pięciu w szpitalu wojewódzkim w Częstochowie, cztery pobrane w szpitalu powiatowym w Zawierciu, a także 17 pobranych w szpitalu specjalistycznym w Bytomiu. Według portalu Onet w tej ostatniej placówce miało dochodzić w ostatnim czasie do nieprawidłowości w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa pracowników.

 

W sobotę rano Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Katowicach podała najnowsze dane dotyczące aktualnej sytuacji epidemiologicznej w woj. śląskim. Kwarantannie domowej jest poddanych 3 278 osób, hospitalizowanych z powodu podejrzenia zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 - 231, pozostających pod nadzorem epidemiologicznym - 7 175. W regionie zbadano w ciągu ostatniej doby 473 próbki, a w sumie już 5 482.

 

Wielkopolskie: łącznie 231 zakażonych

 

16 nowych przypadków zakażenia koronawirusem odnotowano w Wielkopolsce – poinformował w sobotę Tomasz Stube z Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu. Do tej pory w regionie koronawirusa potwierdzono u 231 osób.

 

Stube poinformował, że większość osób, u których obecnie stwierdzono zakażenie jest w dobrym stanie. W ciężkim stanie jest 81-letnia kobieta z powiatu gostyńskiego. Leży w szpitalu w Krotoszynie.

 

W stanie średnio dobrym są trzy osoby: 84-letnia kobieta z powiatu krotoszyńskiego, 81-letni mężczyzna z powiatu gostyńskiego i 98-letnia kobieta z powiatu krotoszyńskiego. Zakażeni leżą w szpitalach w Krotoszynie i Poznaniu.

 

Stube podał, że pozostałe osoby są w stanie dobrym, to głównie pacjenci z powiatu krotoszyńskiego oraz dwie osoby z powiatu kaliskiego.

 

W Wielkopolsce do tej pory odnotowano 231 przypadków zakażenia koronawirusem, w tym 12 osób zmarło.

 

Małopolskie: 14 nowych przypadków

 

Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 u kolejnych 14 mieszkańców Małopolski – podało w sobotę biuro prasowe wojewody.

 

W grupie tej jest dwóch mężczyzn i 12 kobiet, w wieku od 26 do 63 lat, z Krakowa (siedem osób), powiatu brzeskiego (cztery osoby) oraz po jednej osobie z powiatów: wielickiego, proszowickiego i krakowskiego. Przebywają oni w izolacji domowej.

 

Spośród 276 zakażonych hospitalizowanych jest obecnie 126 osób, 18 tys. osób jest objętych kwarantanną a prawie 2,5 tys. nadzorem epidemiologicznym.

 

Podkarpackie: zakażone osoby przebywają w ścisłej kwarantannie domowej

 

Na Podkarpaciu w sobotę rano potwierdzono kolejne cztery przypadki zakażenie koronawirusem. W sumie patogen zdiagnozowano u 129 osób.

 

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Rzeszowie poinformowała w sobotnim komunikacie, że wśród nowych przypadków są młoda kobieta z powiatu rzeszowskiego, oraz trzy osoby z powiatu leskiego: kobieta w sile wieku, młody mężczyzna i dziecko. Wszystkie cztery osoby przebywają w ścisłej kwarantannie domowej.

 

Od początku wdrożenia badań w kierunku koronawirusa SARS-CoV-2 w laboratorium Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie wykonano 3 tys. 201 testów.

 

Badaniami laboratoryjnymi potwierdzono do tej pory na Podkarpaciu 129 przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Siedem osób wyzdrowiało, cztery zmarły.

 

Pomorskie: łącznie 91 zakażonych

 

Na Pomorzu potwierdzono dziewięć nowych przypadków zakażenia koronawirusem – poinformował w sobotę pomorski państwowy wojewódzki inspektor sanitarny Tomasz Augustyniak. W całym regionie choruje łącznie 91 osób.

 

Testy potwierdziły obecność patogenu u trzech mieszkańców powiatu wejherowskiego – młodego mężczyzny oraz kobiety i mężczyzny w średnim wieku, a także u dwóch mężczyzn w starszym i średnim wieku z Gdańska, mężczyzny w wieku średnim ze Słupska, mężczyzny w średnim wieku i nastolatki z powiatu kartuskiego i nastolatki z Gdyni. Stan zdrowia tych osób jest dobry, będzie przeprowadzona konsultacja lekarska.

 

W woj. pomorskim na COVID-19 choruje łącznie 91 osób. Do tej pory najwięcej zakażeń potwierdzono w Gdańsku – 34; w powiecie wejherowskim – 21; w Gdyni – 11; w powiecie gdańskim – 9; w powiecie kartuskim – 6; w powiecie tczewskim – 3; po dwa w powiecie puckim i nowodworskim i po jednym w powiecie kwidzyńskim, Sopocie i Słupsku.

 

Ministerstwo Zdrowia podało w sobotę, że koronawirusa w Polsce potwierdzono dotąd u 3503 osób, zmarło 73 pacjentów. 

 

Lubelskie: w regionie potwierdzono 164 zachorowania

 

Na terenie województwa lubelskiego mamy sześć nowych przypadków zakażenia koronawirusem - poinformowała w sobotę rzeczniczka wojewody lubelskiego Agnieszka Strzępka. Dotychczas w regionie potwierdzono 164 zachorowania, sześć osób zmarło.

 

"Potwierdzone wyniki zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 dotyczą: dwóch kobiet w przedziale w wieku 41-60 lat z powiatu lubelskiego, kobiety w wieku powyżej 61 lat z powiatu kraśnickiego, mężczyzny w przedziale wieku 41-60 lat z powiatu łukowskiego" – podała Strzępka w komunikacie.

 

Kolejne przypadki dotyczą "mężczyzny w przedziale wieku 21-40 lat z powiatu puławskiego, mężczyzny powyżej 61 lat z powiatu opolskiego" – czytamy w komunikacie. Wszystkie te osoby są w stanie dobrym i miały styczność z innymi zarażonymi.

 

Dotychczas w Lubelskiem potwierdzono łącznie 164 zachorowania, sześć spośród tych osób zmarło.

 

W piątek wieczorek Strzępka informowała, że poprzedniej doby hospitalizowano 41 osób z podejrzeniem koronawirusa i było ich łącznie 118. Kwarantanną objętych było 8014 osób, zaś nadzorem epidemiologicznym – 3185. Odnotowano 22 przypadki wyzdrowienia. 

 

Zachodniopomorskie: 10 nowych przypadków

 

- 10 nowych potwierdzonych przypadków to osoby z powiatu gryfickiego: 6 mężczyzn i 4 kobiety. Jedna osoba spośród potwierdzonych dziś 10 wyników, miała kontakt ze środowiskiem szpitalnym w Gryficach - poinformowała w sobotę przed południem rzeczniczka Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinie Małgorzata Kapłan.

 

Dziewięć osób przebywa obecnie w izolacji domowej, jedna jest hospitalizowana.

 

Potwierdzono dotychczas 99 przypadków zakażenia wirusem SARS-CoV-2 u osób z Zachodniopomorskiego. Dwie osoby zmarły.

 

W środę objęty kwarantanną został budynek główny szpitala w Gryficach oraz budynek przychodni po tym, jak zdiagnozowano przypadki koronawirusa u dwóch osób z personelu medycznego. Rzecznik szpitala poinformował w piątek o trzeciej zakażonej osobie. 

 

Lubuskie: zdiagnozowano sześć nowych zakażeń koronawirusem

 

W woj. lubuskim stwierdzono sześć nowych przypadków zakażenia koronawirusem – wynika z porannego raportu ministerstwa zdrowia. W tym regionie jak dotąd wirusa zdiagnozowano u 56 osób; cztery z nich wyzdrowiały – poinformowała rzeczniczka wojewody lubuskiego Aleksandra Chmielińska-Ciepły.

 

Rzeczniczka przekazała, że wirusa wykryto u 5 kobiet i 1 mężczyzny. Jedna osoba pochodzi z powiatu nowosolskiego, pięć z powiatu żagańskiego. Wszyscy są w średnim wieku, w stanie dobrym i przebywają w izolacji domowej.

 

Z powodu zakażenia bądź podejrzenia zakażeniem wirusem SARS-CoV-2 w Lubuskiem hospitalizowanych jest 20 osób. Przebywają one w szpitalach w Gorzowie Wlkp. i w Zielonej Górze. Stan zdrowia większości pacjentów tych lecznic jest dobry. Część osób z pozytywnym wynikiem testów jest w izolacji domowej.

 

Z ostatnich danych podanych przez służby wojewody lubuskiego wynika, że kwarantanną, na mocy decyzji sanepidu było objętych 286 osób (bez osób, które wróciły z zagranicy), a pod nadzorem epidemiologicznym pozostawało 636 osób. Do tego cztery osoby wyzdrowiały.

 

W Lubuskiem diagnostykę w zakresie wykrywania koronawirusa prowadzi laboratorium Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gorzowie Wlkp. Dotychczas wykonano w nim ponad 2,8 tys. testów.

 

Warmińsko-mazurskie: kolejne trzy osoby zakażone

 

W woj. warmińsko-mazurskim potwierdzono w sobotę kolejne 3 zakażenia koronawirusem, do szpitala trafiła kobieta w średnim wieku oraz dziewczynka z powiatu nowomiejskiego, w domu przebywa mężczyzna w średnim wieku z powiatu ostródzkiego - poinformował rzecznik wojewody.

 

Rzecznik prasowy wojewody warmińsko-mazurskiego Krzysztof Guzek poinformował w sobotę, że od piątkowego wieczoru liczba osób, u których potwierdzono SARS-CoV-2 wzrosła o trzy osoby i wynosi obecnie 78.

 

Zakażenie koronawirusem potwierdzono u kolejnych dwóch osób z powiatu Nowe Miasto Lubawskie, gdzie występuje największe w regionie ognisko tej choroby. W piątek rano zakażenie potwierdzono tam u 22 osób, w nocy u kolejnych dwóch, w sobotę poinformowano, że zachorowała dziewczynka i młoda kobieta. Ze względu na stan ich zdrowia obie są hospitalizowane.

 

Do wzrostu zachorowań w Nowym Mieście Lubawskim doszło przed ponad 2 tygodniami, gdy okazało się, że dwie chore osoby uczestniczyły w posiedzeniu miejscowego sztabu zarządzania kryzysowego. Od tamtej pory w mieście i okolicach systematycznie odnotowywane są nowe przypadki zakażenia.

 

Kolejną zakażoną osobą, o której poinformowano w sobotę jest mężczyzna w średnim wieku z powiatu ostródzkiego. On przebywa w domu.

 

Guzek dodał, że wszystkie zakażenia powstały w wyniku tzw. transmisji lokalnej.

 

W sumie w woj. warmińsko-mazurskim odnotowano dotąd 78 potwierdzonych przypadków zachorowań, dwie osoby wyzdrowiały.

 

Rośnie tragiczny bilans

 

W piątek zanotowano w Polsce 437 nowych przypadków koronawirusa. Resort zdrowia podał, że zmarło kolejnych 14 osób chorych na Covid-19. 

 

W czwartek laboratoria potwierdziły 392 nowe przypadki, w środę 243, a we wtorek 256.

 

Stan pandemii

 

Zapalenie płuc zwane COVID-19, które pojawiło się w Chinach pod koniec 2019. Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła w związku z sytuacją 11 marca stan pandemii. W Polsce od 21 marca obowiązuje stan epidemii. Wprowadzono wiele restrykcji związanych z funkcjonowaniem instytucji, placówek, przekraczaniem granic. W ostatni wtorek rygory zaostrzono.

 

ZOBACZ: Limit osób w sklepach, obowiązkowe rękawiczki, odstępy na ulicy. Rząd wprowadził nowe ograniczenia​

 

Choroba wywołana przez wirus SARS-CoV-2 objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. W wielu przypadkach choroba kończy się śmiercią, ale u osób młodszych może przebiegać bezobjawowo lub łagodnie. Szczególnie niebezpieczna bywa dla osób starszych, osłabionych i cierpiących na inne przewlekłe choroby.

luq/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie