Polska znosi ograniczenia na eksport leków

Świat
Polska znosi ograniczenia na eksport leków
Pixabay/ zdjęcie ilustracyjne
"Notyfikujemy w Komisji Europejskiej zdjęcie ograniczeń na eksport leków z Polski" - przekazało polskie źródło dyplomatyczne

Polska znosi ograniczenia na eksport leków; w Brukseli trwają rozmowy w tej sprawie z komisarzem UE ds. rynku wewnętrznego Thierrym Bretonem - poinformowało polskie źródło dyplomatyczne.

- Notyfikujemy w Komisji Europejskiej zdjęcie ograniczeń na eksport leków z Polski. Przedstawiciele polskiej dyplomacji w tej chwili rozmawiają o tym z unijnym komisarzem ds. rynku wewnętrznego Thierrym Bretonem i jego gabinetem - przekazał dyplomata.

 

Wcześniej Komisja Europejska odnosiła się krytycznie do wprowadzonych ograniczeń w UE na eksport środków ochrony osobistej, leków czy sprzętu medycznego na jednolity rynek. W tej sprawie wypowiadał się Breton, wymieniając m.in. Polskę i wprowadzone przez Warszawę ograniczenia.

 

"Ktoś je z Polski wywoził dla zysku"

 

Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński poinformował na początku marca, że Polska objęła zakazem wywóz z Polski leków, które mogą się przydać w walce z koronawirusem. Dodał, że chodzi o leki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, ale też inne wyposażenie, jak igły, ochraniacze, czepki medyczne lub maski.

 

Jak podkreślił wtedy wiceminister w TOK FM, resort skorzystał z przepisów, "które już funkcjonowały w polskim prawie, dotyczące walki z mafiami lekowymi - walki z tym, że leki, które w Polsce były znacznie tańsze, niż np. w Niemczech, po prostu z Polski wyjeżdżały". - Ktoś je wywoził z Polski dla zysku, co skutkowało brakiem tych leków dla Polaków - dodał Cieszyński.

 

ZOBACZ: Polscy lekarze testują nowatorską metodę leczenia COVID-19. Są pierwsze efekty

 

Ocenił jednocześnie, że ta sprawa była dużym problemem, ale dzięki wprowadzeniu surowych sankcji, ten proceder właściwie się zatrzymał.

 

- Teraz obejmujemy tym samym mechanizmem też te środki, które mogą się przydać w walce z koronawirusem - wyjaśnił.

 

Wiceszef MZ podkreślił, że nie chodzi o ilości stosowane na prywatny użytek. - Mówimy o profesjonalnym handlu - zaznaczył.

 

Nowelizacja prawa farmaceutycznego 

 

W ubiegłym roku weszły w życie znowelizowane przepisy prawa farmaceutycznego, których celem było przeciwdziałanie nielegalnemu wywozowi leków za granicę. Przewidywały one m.in. wprowadzenie zakazu zaopatrywania się przez hurtownie farmaceutyczne w produkty lecznicze od podmiotów prowadzących obrót detaliczny. Przed zmianą przepisów prawo farmaceutyczne określało jedynie katalog podmiotów, u których hurtownia farmaceutyczna może zaopatrywać się w produkty lecznicze. Nie przewidywało ono zatem wprost zakazu zaopatrywania się w produkty lecznicze u podmiotów detalicznych.

 

ZOBACZ: Leki, które mogą być przydatne w leczeniu koronawirusa. Jest decyzja ministra zdrowia

 

Wprowadzone zostały również m.in. kary finansowe za nabycie produktów leczniczych niezgodnie z ich ustawowym przeznaczeniem, a także usprawniono przeprowadzanie inspekcji lub kontroli działalności gospodarczej, polegającej na dystrybucji produktów leczniczych.

 

Nowelizacja prawa farmaceutycznego daje też szybszą niż 30 dni możliwość wydania zgody na eksport.

bia/ac/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie