PiS chce tylko głosowania korespondencyjnego. Lokale wyborcze mają być zamknięte

Polska
PiS chce tylko głosowania korespondencyjnego. Lokale wyborcze mają być zamknięte
Polsat News/Zdj. ilustracyjne
Według nieoficjalnych informacji, Polacy w maju nie pójdą do urn wyborczych

PiS wprowadzi zmiany w zgłoszonym już projekcie dot. głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich 10 maja. Głosowanie ma się odbyć wyłącznie korespondencyjnie, a lokale wyborcze mają być zamknięte - przekazał szef klubu PiS Ryszard Terlecki. Projektem w piątek zajmie się Sejm.

- Będzie można głosować korespondencyjnie, a nie chodzić do lokalu wyborczego, bo nie będzie lokali wyborczych - powiedział Ryszard Terlecki, szef klubu PiS. Dodał, że decyzja zapadła wczoraj na spotkaniu kierownictwa PiS poświęconego wyborom prezydenckim, a poprawka zostanie przygotowana jeszcze w czwartek.

 

System głosowania korespondencyjnego ma być już przygotowywany.

 

O sprawie jako pierwsze poinformowało RMF FM.

 

ZOBACZ: Głosowanie korespondencyjne w wyborach prezydenckich? Projekt klubu PiS

 

Posłowie PiS złożyli we wtorek w Sejmie projekt ustawy ws. szczególnych zasad przeprowadzania głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich zarządzonych w 2020 r. Zgodnie z projektem, w wyborach tych możliwość głosowania korespondencyjnego będzie przysługiwać wszystkim wyborcom.

 

Wideo: Terlecki o głosowaniu korespondencyjnym

  

W uzasadnieniu projektu ustawy dot. głosowania korespondencyjnego autorzy ocenili, że w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa, ogłoszonym stanem epidemii, a wcześniej zagrożenia epidemicznego, istnieje pilna potrzeba wprowadzenia szczególnych rozwiązań w zakresie modyfikacji niektórych przepisów Kodeksu wyborczego.

 

Uprawnionych do głosowania jest ok. 30 mln Polaków.

prz/ml/ polsatnews.pl, Polsat News, RMF FM
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie