Prezydent poprze głosowanie korespondencyjne? "Ma dwa warunki"

Polska
Prezydent poprze głosowanie korespondencyjne? "Ma dwa warunki"
Polsat News
PiS proponuje, by wybory odbyły się korespondencyjnie. Takiemu rozwiązaniu ma sprzeciwiać się wicepremier Gowin

- Prezydent poprze pomysł głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich, jeśli zostaną spełnione dwa warunki - powiedział w "Wydarzeniach i Opiniach" prof. Andrzej Zybertowicz, doradca głowy państwa. Jak wyjaśnił, chodzi o "bezpieczeństwo zdrowotne i bezpieczeństwo prawne" tych wyborów.

W czwartek wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki powiedział dziennikarzom, że PiS zamierza wnieść autopoprawkę do swego projektu, która ma zmierzać do tego, by głosowanie w tegorocznych wyborach prezydenckich było wyłącznie korespondencyjne.

 

- Mówi się także o tym, że (w porządku obrad) będzie projekt dot. przeznaczenia dodatkowych pieniędzy dla szkół na nauczanie przez internet, jednak ten projekt jeszcze nie dotarł do Sejmu. Możliwe, że także tym projektem zajmiemy się w piątek - zapowiedział w środę Terlecki.

 

Bogdan Rymanowski zapytał w "Wydarzeniach i Opiniach" doradcę prezydenta prof. Andrzeja Zybertowicza, czy Andrzej Duda poprze pomysł klubu PiS.

 

ZOBACZ: Ziobro: lepiej jest przeprowadzić wybory 10 maja niż w apogeum pandemii

 

- Muszą być spełnione dwa warunki. Pierwszy to warunek epidemiologiczny. Eksperci muszą uznać, że jest rozsądne uruchomienie takiej procedury. Drugi warunek, nie mniej ważny - takie zorganizowanie tych wyborów, żeby one gwarantowały tajność, powszechność, wszystko to, co jest zapisane konstytucyjnie - powiedział prof. Zybertowicz.

 

"Prezydent posłuży się fachowcami z BBN"

 

Jeśli te warunki będą spełnione - mówił profesor - Andrzej Duda pomysł głosowania korespondencyjnego zaakceptuje. Jak wyjaśnił, chodzi o "bezpieczeństwo zdrowotne i bezpieczeństwo prawne".

 

- Sądzę, że po świętach, gdy eksperci od systemu epidemiologicznego dadzą sygnał, czy jest to rozsądne czy nie, to prezydent będzie nadal monitorował poziom przygotowań organizacyjnych i oceni, posługując się fachowcami z BBN, czy procedury organizacyjne zaproponowane i wcielone gwarantują bezpieczeństwo prawne wyborów - dodał.

 

Dotychczasowe odcinki programu "Wydarzenia i Opinie" można obejrzeć tutaj.

bas/zdr/ Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie