W piątek w Sejmie projekt korespondencyjnych głosowań. Wieczorem obrady Prezydium

Polska
W piątek w Sejmie projekt korespondencyjnych głosowań. Wieczorem obrady Prezydium
PAP/Leszek Szymański

Posiedzenie Prezydium Sejmu, które miało odbyć się w czwartek wieczorem, zostało przełożone na piątek, na godz. 9 - poinformował wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty (Lewica). W piątek Sejm ma kontynuować obrady. Według dotychczasowych zapowiedzi mają one zostać wznowione o g.10.

W środę wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki (PiS) powiedział, że Sejm w piątek ma zająć się projektami: tzw. specustawy funduszowej i dotyczącym głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich w 2020 r.; możliwe, że zajmie się też projektem ws. zwiększenia środków na nauczanie przez internet.

 

Projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach wspierających realizację programów operacyjnych w związku z wystąpieniem COVID-19 w 2020 roku - tzw. specustawa funduszowa - przygotowało Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.

 

Terlecki powiedział w środę, że Prezydium Sejmu omówi w czwartek porządek obrad na "obiegowym posiedzeniu".

 

Czym zajmie się w piątek Sejm?

 

Poinformował wówczas, że "na dziś plany są takie", by Sejm w piątek zajął się przyjętym przez rząd projektem tzw. specustawy funduszowej, który przygotowało Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Chodzi o projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach wspierających realizację programów operacyjnych w związku z wystąpieniem COVID-19 w 2020 roku.

 

Jak podkreślił resort w przesłanym komunikacie, cele tej ustawy są dwa: większa elastyczność dla beneficjentów funduszy europejskich, którzy będą mogli dokończyć rozpoczęte projekty z maksymalną możliwą efektywnością i bez strat finansowych oraz ukierunkowanie dostępnych funduszy na zwalczanie koronawirusa i ograniczanie jego niepożądanych skutków dla gospodarki.

 

Terlecki powiedział, że prawdopodobnie Sejm zajmie się w piątek także złożonym przez PiS projektem ustawy ws. szczególnych zasad przeprowadzania głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich zarządzonych w 2020 r., zgodnie z którym, w wyborach tych możliwość głosowania korespondencyjnego ma przysługiwać wszystkim wyborcom.

 

Autopoprawka do projektu dot. głosowania

 

W czwartek Terlecki powiedział dziennikarzom, że PiS zamierza wnieść autopoprawkę do swego projektu, która ma zmierzać do tego, by głosowanie w tegorocznych wyborach prezydenckich było wyłącznie korespondencyjne.

 

"Mówi się także o tym, że (w porządku obrad) będzie projekt dot. przeznaczenia dodatkowych pieniędzy dla szkół na nauczanie przez internet, jednak ten projekt jeszcze nie dotarł do Sejmu. Możliwe, że także tym projektem zajmiemy się w piątek" - zapowiedział w środę Terlecki.

msl/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie