Nowe przypadki zakażenia koronawirusem. Kolejne ofiary śmiertelne

Polska
Nowe przypadki zakażenia koronawirusem. Kolejne ofiary śmiertelne
PAP/Tytus Żmijewski

Mamy 59 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych - podało w czwartek po południu Ministerstwo Zdrowia. Liczba zakażonych w Polsce wzrosła tym samym do 2692.

Potwierdzone przypadki dotyczą: 11 osób z woj. wielkopolskiego, 9 osób z woj. łódzkiego, 8 osób z woj. dolnośląskiego, 8 osób z woj. podlaskiego, 7 osób z woj. śląskiego, 7 osób z woj. podkarpackiego, 3 osób z woj. małopolskiego, 3 osób z woj. pomorskiego, 2 osób z woj. warmińsko-mazurskiego oraz 1 osoby z woj. lubelskiego.

 

Resort zdrowia poinformował o pięciu przypadkach śmiertelnych. Są to: 65-letni mężczyzna ze szpitala w Kędzierzynie-Koźlu, 61-letni mężczyzna i 77- letnia kobieta ze szpitala w Bolesławcu, którzy mieli choroby współistniejące oraz 56-letni mężczyzna ze szpitala w Krakowie i 58-letni mężczyzna ze szpitala w Koszalinie. Łącznie zmarło 51 osób.

W czwartek przed południem MZ poinformowało o 79 nowych przypadkach.

 

113 zakażonych na Podkarpaciu

 

Na Podkarpaciu w sumie wirusa SARS-CoV-2 zdiagnozowano u 113 osób. W szpitalach w regionie przebywa 108 osób chorych na Covid-19.

 

Jak poinformowała w czwartek po południu Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna (WSSE) w Rzeszowie, wśród nowych osób zakażonych wirusem jest starsza kobieta z powiatu krośnieńskiego, starszy mężczyzna z powiatu leżajskiego, młoda kobieta oraz starszy mężczyzna z powiatu rzeszowskiego, mężczyzna w sile wieku z powiatu przeworskiego oraz dwie osoby – mężczyzna i kobieta w sile wieku - z powiatu dębickiego.

 

Wcześniej w czwartek rzeszowska WSSE informowała o dwóch nowych przypadkach zakażenia koronawirusem oraz o śmierci 88-letniej pacjentki szpitala jednoimiennego zakaźnego w Łańcucie.

 

Sanepid podał również, że obecnie na terenie województwa podkarpackiego pod nadzorem sanitarnym pozostaje 2 748 osób, a 13 748 poddanych jest kwarantannie. Aktualnie hospitalizowanych jest 108 osób. Od początku wdrożenia badań w kierunku koronawirusa SARS-CoV-2 w laboratorium WSSE w Rzeszowie wykonano 2 767 testów. Badaniami laboratoryjnymi potwierdzono 113 przypadków zakażenia koronawirusem. Sześć osób wyzdrowiało, a cztery zmarły.

 

3 nowe przypadki w woj. pomorskim

 

W woj. pomorskim potwierdzono trzy nowe przypadki zakażenia koronawirusem – poinformował w czwartek pomorski państwowy wojewódzki inspektor sanitarny Tomasz Augustyniak. W całym regionie choruje łącznie 68 osób.

 

Jak podaje Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna (WSSE) w Gdańsku, testy potwierdziły obecność patogenu u dwóch mieszkańców Gdańska - chłopca oraz mężczyzny w średnim wieku, a także kobiety w średnim wieku z Gdyni. Wszyscy są w dobrym stanie.

 

Na Pomorzu zarażonych jest w sumie 68 osób. Do tej pory najwięcej zakażeń potwierdzono w Gdańsku - 28; w powiecie wejherowskim - 14, po osiem w powiecie gdańskim i w Gdyni, w powiecie kartuskim - 4, powiecie tczewskim - 3 oraz po jednym w powiatach nowodworskim, puckim i kwidzyńskim.

 

8 nowych zakażeń na Dolnym Śląsku

 

W województwie dolnośląskim potwierdzono osiem kolejnych przypadków zakażenia koronawirusem - poinformowało w czwartek po południu Ministerstwo Zdrowia. Resort podał również, że w regionie, w szpitalu w Bolesławcu, zmarły dwie osoby z COVID-19.

 

W czwartek Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że wśród kolejnej grupy zakażonych koronawirusem jest ośmioro mieszkańców województwa dolnośląskiego.

 

W komunikacie podano również, że w szpitalu w Bolesławcu zmarły dwie osoby - 61-letni mężczyzna i 77- letnia kobieta. O tych zgonach wcześniej poinformował dyrektor szpitala w Bolesławcu (jednoimienny szpital zakaźny) Kamil Barczyk. Jak podał, pacjenci ci mieli choroby współistniejące.

 

Tym samym liczba osób zakażonych w regionie wzrosła do 338, w tym sześć osób zmarło.

 

11 nowych zakażeń koronawirusem w Wielkopolsce

 

Potwierdzono 11 nowych przypadków zakażenia wirusem SARS-CoV-2 w regionie – podała w czwartek w komunikacie rzeczniczka wielkopolskiego sanepidu. Do tej pory zarażenie koronawirusem zdiagnozowano u 194 mieszkańców województwa.

 

Rzeczniczka Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu Ewelina Suska przekazała, że zakażenie wirusem SARS-CoV-2 zdiagnozowano u osób z powiatów: kaliskiego, ostrzeszowskiego, czarnkowsko-trzcianeckiego, krotoszyńskiego, leszczyńskiego i grodziskiego.

 

Suska podała, że w ciężkim stanie jest dwóch mężczyzn w wieku 75 i 81 lat z powiatu krotoszyńskiego. Przebywają na oddziale paliatywnym w Pleszewie. Obaj mieli kontakt z osobą zakażoną koronawirusem. Pozostałe osoby są w stanie dobrym.

 

WSSE podaje, że do tej pory w Wielkopolsce stwierdzono łącznie 194 przypadki zakażenia koronawirusem w tym sześć osób zmarło. W czwartek po południu władze Poznania i poznański szpital poinformowały, że w szpitalu zakaźnym w Poznaniu zmarł 65-letni pacjent zakażony koronawirusem.

 

12 ofiar śmiertelnych koronawirusa na Śląsku

 

Do 12 wzrosła w czwartek po południu liczba osób zmarłych w woj. śląskim po zakażeniu koronawirusem. Łącznie w regionie zakażonych jest 349 osób, najwięcej w powiatach lublinieckim i cieszyńskim - wynika z komunikatu Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach.

 

"2 kwietnia odnotowano dwa zgony w woj. śląskim: zmarł mężczyzna w wieku 59 lat z powiatu lublinieckiego oraz mieszkanka Rudy Śląskiej w wieku 64 lat" - poinformował sanepid, przedstawiając sytuację epidemiologiczną w regionie, aktualną na godziną 16.00 w czwartek.

 

Po południu poinformowano o kolejnych siedmiu potwierdzonych przypadkach koronawirusa w woj. śląskim - łącznie jest ich obecnie 349. 12 osób zmarło, 7 wyzdrowiało. W ciągu ostatnich 24 godzin wykonano 313 testów na obecność wirusa SARS-CoV-2; łącznie zbadano dotąd 4506 pobranych próbek.

 

Obecnie hospitalizowanych z powodu podejrzenia zakażenia koronawirusem jest w woj. śląskim 205 osób. Prawie 3,4 tys. osób jest objętych kwarantanną na podstawie decyzji sanepidu, a prawie 7,5 tys. potencjalnie chorych jest pod nadzorem epidemiologicznym.

 

Najwięcej w regionie zakażeń koronawirusem odnotowano dotąd w powiatach lublinieckim i cieszyńskim - odpowiednio 44 i 43, a także w Bytomiu (26), powiecie tarnogórskim (24), Sosnowcu (21), powiecie będzińskim (20), w Katowicach (18), Częstochowie (16), powiecie gliwickim (15) i bielskim (11).

 

Dwoje dzieci zakażonych koronawirusem

 

O dwóch kolejnych przypadkach zakażenia koronawirusem na Warmii i Mazurach poinformowało w czwartek po południu Ministerstwo Zdrowia. To dwoje dzieci z powiatu nowomiejskiego; są w dobrym stanie - podał warmińsko-mazurski sanepid.

 

Jak poinformowała Dorota Marko z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Olsztynie, dzieci nie są hospitalizowane, objęte są kwarantanną.

 

W sumie do tej pory w regionie zachorowało 66 osób. Dwie z nich wyzdrowiały. Z danych służb wojewody warmińsko-mazurskiego wynika, że w regionie jest 55 osób hospitalizowanych w związku z koronawirusem. Kwarantannie podlega blisko 5,4 tys. osób, a nadzorem epidemiologicznym objęto 2,2 tys. mieszkańców.

 

W Krakowie zmarł 56-latek chory na Covid-19

 

W Szpitalu Uniwersyteckim zmarł 56-latek chory na Covid-19 - przekazała w czwartek rzeczniczka prasowa tej lecznicy Maria Włodkowska. Z nieoficjalnych informacji wynika, że mężczyzna nie cierpiał na inne ciężkie choroby.

 

Jest to pierwszy pacjent w Krakowie, który zmarł w wyniku Covid-19.

 

Wcześniej w województwie małopolskim zmarł 86-latek w szpitalu w Myślenicach, który cierpiał też inne choroby. Koronowirusa miała również 86-latka, która zmarła w szpitalu w Limanowej - kobieta była po udarze, miała szereg chorób współistniejących. W Małopolsce odnotowano jak dotąd ok. 220 przypadków zakażeń koronawirusem.

 

Ile jest chorych w woj. podlaskim?

 

U ośmiu osób z województwa podlaskiego, w tym u dziecka, potwierdzono koronawirusa - poinformował w czwartek po południu Podlaski Urząd Wojewódzki. Łącznie w regionie potwierdzono zakażenie tym patogenem u 55 osób.

 

W czwartek po południu Ministerstwo Zdrowia w swoim raporcie poinformowało o ośmiu chorych z województwa podlaskiego.

 

W komunikacie w czwartek po południu o szczegółach poinformował wojewoda podlaski i wojewódzki inspektor sanitarny. Zgodnie z nim, pozytywne próbki testu na obecność koronawirusa dotyczą osób z Łomży oraz powiatów: łomżyńskiego, siemiatyckiego, bielskiego i białostockiego. "Stan wszystkich osób jest dobry" - poinformowano.

 

Z Łomży pochodzą trzy osoby: starszy mężczyzna, nastolatek i dziecko. Wszyscy oni przebywają w kwarantannie domowej. W komunikacie nie napisano czy chorzy to jedna rodzina.

 

Jeden przypadek z powiatu łomżyńskiego dotyczy kobiety w sile wieku, która przebywa w izolacji domowej.

 

Dwóch chorych mężczyzn z powiatu siemiatyckiego - jednego w sile wieku, drugiego młodego - przebywa w izolacji domowej. W kwarantannie domowej przebywa też młody mężczyzna z powiatu białostockiego.

 

Natomiast mężczyzna w sile wieku z powiatu bielskiego, u którego potwierdzono zarażenie koronawirusem, jest hospitalizowany w szpitalu w Bielsku Podlaskim.

 

Łącznie w Podlaskiem jest 55 potwierdzonych przypadków zakażenia COVID-19.

 

Stan pandemii

 

Zapalenie płuc zwane COVID-19, które pojawiło się w Chinach pod koniec 2019. Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła w związku z sytuacją 11 marca stan pandemii. W Polsce od 21 marca obowiązuje stan epidemii. Wprowadzono wiele restrykcji związanych z funkcjonowaniem instytucji, placówek, przekraczaniem granic. We wtorek rygory zaostrzono. 

 

ZOBACZ: Limit osób w sklepach, obowiązkowe rękawiczki, odstępy na ulicy. Rząd wprowadził nowe ograniczenia​

 

Choroba wywołana przez wirus SARS-CoV-2 objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. W wielu przypadkach choroba kończy się śmiercią, ale u osób młodszych może przebiegać bezobjawowo lub łagodnie. Szczególnie niebezpieczna bywa dla osób starszych, osłabionych i cierpiących na inne przewlekłe choroby.

msl/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie