Kolejne ofiary koronawirusa w Polsce. 254 nowe przypadki

Polska
Kolejne ofiary koronawirusa w Polsce. 254 nowe przypadki
PAP/Leszek Szymański
Liczba nowych zakażeń w Polsce rośnie z dnia na dzień

Odnotowano 254 nowe przypadki zakażenia koronawirusem w Polsce potwierdzone pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych - poinformowało w czwartek wieczorem Ministerstwo Zdrowia. Z powodu koronawirusa zmarło kolejnych 7 osób. W sumie potwierdzono łącznie 2946 zakażeń w Polsce. Zmarło 57 osób.

Potwierdzone przypadki dotyczą: 142 osób z woj. mazowieckiego, 73 osób z woj. kujawsko-pomorskiego, 8 osób z woj. zachodniopomorskiego, 7 osób z woj. małopolskiego, 6 osób z woj. świętokrzyskiego, 4 osób z woj. łódzkiego, 4 osób z woj. podlaskiego, 3 osób z woj. lubelskiego, 3 osób z woj. wielkopolskiego, 2 osób z woj. pomorskiego oraz 1 osoby z woj. warmińsko-mazurskiego i 1 osoby z woj. lubuskiego.

"Jednocześnie z przykrością informujemy o śmierci siedmiu kolejnych osób zakażonych koronawirusem. Są to: 77-letnia kobieta ze szpitala w Radomiu, 83-letnia kobieta ze szpitala w Radomiu, 77-letni mężczyzna ze szpitala w Warszawie, 61-letni mężczyzna ze szpitala w Krakowie, 87-letnia kobieta ze szpitala w Limanowej, 65-letni mężczyzna ze szpitala w Poznaniu oraz 75-letni mężczyzna ze szpitala w Pleszewie. Wszyscy mieli choroby współistniejące" - podało MZ.

 

Jednocześnie ministerstwo poinformowało, że liczba zmarłych w poprzednim komunikacie powinna wynieść 50 (wcześniej podano informacje o 51 zgonach). Dlatego też, z powodu koronawirusa w Polsce zmarło 57 osób.

 

54 nowe przypadki na Śląsku

 

Do 403 wzrosła liczba osób zakażonych koronawirusem w woj. śląskim. W ostatnich godzinach potwierdzono obecność wirusa SARS-CoV-2 u kolejnych 54 osób - wynika z komunikatu Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach.

 

ZOBACZ: Łącznie 4,5 tys. ofiar koronawirusa we Francji. Podano dobowy bilans

 

Od czwartkowego popołudnia nie zmieniła się natomiast liczba osób zmarłych z powodu choroby Covid-19 - od początku epidemii życie straciło łącznie 12 mieszkańców woj. śląskiego. W czwartek zmarli: 59-latek z powiatu lublinieckiego oraz 64-letnia mieszkanka Rudy Śląskiej.

 

"To bardzo trudny czas dla nas wszystkich"

 

W woj. kujawsko-pomorskim potwierdzono kolejne 73 przypadki zakażenia koronawirusem. Łącznie chorych jest 157 osób – poinformował wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz. Dodał, że to bardzo trudny czas dla wszystkich w regionie.

 

- To bardzo trudny dla nas wszystkich czas. Za nami bardzo ciężkie godziny. Od momentu pozyskania tych wiadomości funkcjonuje nieustannie sztab kryzysowy. Przypadki, które niestety się zdarzyły, to przede wszystkim zakażenia w jednostkach służby zdrowia. W szpitalu miejskim w Toruniu - na oddziale hematologii - zdiagnozowano przeszło 20 chorych na COVID-19. Wyniki dodatnie testów na koronawirusa były również w Szpitalu Uniwersyteckim nr 2 im. dr. Jana Biziela w Bydgoszczy, czy w szpitalu wojskowym w tym mieście - wymienił wojewoda Bogdanowicz.

 

ZOBACZ: W Polsce będzie mniej niż 10 tysięcy zakażeń. Oto najnowsze analizy sytuacji

 

Dodał, że kolejne zakażenia dotyczą także szpitala dziecięcego w Bydgoszczy, gdzie jest zarażony personel, czyli lekarze i pielęgniarki.

 

- Mamy potwierdzone zakażenia w Szpitalu Uniwersyteckim nr 1 im. Antoniego Jurasza w Bydgoszczy i przypadek w szpitalu MSWiA. Niestety, mamy również zakażenie koronawirusem w DPS-ie w powiecie żnińskim - wskazał Bogdanowicz.

 

Wojewoda przyznał, że są to niezwykle trudne momenty.

 

- Staraliśmy się w ostatnich godzinach w sposób właściwy przetransportować chorych do szpitala jednoimiennego w Grudziądzu. Jeżeli była taka potrzeba, chorzy trafiali także do szpitala zakaźnego w Bydgoszczy - powiedział wojewoda.

 

Pielęgniarka była zarażona, przemieszczała się pomiędzy szpitalami

 

Bogdanowicz dodał, że już kilkadziesiąt osób znajduje się także w izolatorium w Ciechocinku, które zostało utworzone w sanatorium MSWiA "Orion".

 

- Dzisiaj mieliśmy dwie narady z dyrektorami szpitali, którzy odpowiadają za szpitale podwyższonej gotowości, za szpitale jednoimienne, ale również z wszystkimi dyrektorami w woj. kujawsko-pomorskim. Możliwy paraliż służby zdrowia jest dla nas bardzo niebezpieczny - ocenił wojewoda.

 

Przyznał, że w woj. kujawsko-pomorskim zdarzył się np. przypadek poruszania się jednej z pielęgniarek pomiędzy kilkoma szpitalami.

 

- Ona była zarażona i to spowodowało kolejne transmisje. Chcemy tego unikać, więc dzisiaj podczas narady była o tym mowa, aby ograniczać transmisje pomiędzy jednostkami służby zdrowia. Jest w tej chwili bardzo pilna potrzeba, aby znaleźć zastępstwa dla tych pielęgniarek i lekarzy, żeby ta choroba się nie rozprzestrzeniała - ocenił Bogdanowicz.

 

Jak poinformował rzecznik wojewody Adrian Mól w grupie 73 nowych zakażeń są osoby z Bydgoszczy, Torunia, Włocławka, Inowrocławia oraz powiatów chełmińskiego, bydgoskiego, żnińskiego, sępoleńskiego, świeckiego i włocławskiego. Dodał, że bardziej szczegółowe informacje o zakażonych zostaną przekazane w piątek.

 

Mazowsze: rekordowy przyrost zakażeń

 

Na Mazowszu w ciągu doby potwierdzono rekordowy przyrost zakażeń koronawiursem. W czwartek mazowiecki sanepid podał, że COVID-19 wykryto u 142 osób. Odnotowano też trzy kolejne zgony związane z chorobą. Łącznie w województwie poinformowano dotąd o 754 przypadkach zakażenia, w tym 14 śmiertelnych.

 

Zmarli, o których w czwartek poinformowała Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna, to 77-letnia kobieta hospitalizowana w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym w Radomiu, 83-letnia kobieta hospitalizowana w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym oraz 77-letni mężczyzna hospitalizowany w Szpitalu MSWiA w Warszawie. Wszyscy mieli choroby współistniejące.

 

Ostatnim razem liczba przypadków przekroczyła sto 28 marca.

 

Najwięcej nowych przypadków w czwartek wykazała stacja sanitarno-epidemiologiczna dla powiatu radomskiego - 63 (łącznie to 124). Stacja w Warszawie odnotowała 31 zakażeń (212), a stacja w Grójcu - 12 (95). Kolejne przypadki zanotowały także stacje w Wołominie, Legionowie, Białobrzegach, Pruszkowie, Węgrowie, Siedlcach, Szydłowcu, Garwolinie, Wyszkowie, Ostrowi Mazowieckiej, Przysusze, Mińsku Mazowieckiej, Warszawie Zachodniej i Płońsku.

 

Stan pandemii

 

Zapalenie płuc zwane COVID-19, które pojawiło się w Chinach pod koniec 2019. Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła w związku z sytuacją 11 marca stan pandemii. W Polsce od 21 marca obowiązuje stan epidemii. Wprowadzono wiele restrykcji związanych z funkcjonowaniem instytucji, placówek, przekraczaniem granic. W ostatni wtorek rygory zaostrzono.

 

ZOBACZ: Limit osób w sklepach, obowiązkowe rękawiczki, odstępy na ulicy. Rząd wprowadził nowe ograniczenia​

 

Choroba wywołana przez wirus SARS-CoV-2 objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. W wielu przypadkach choroba kończy się śmiercią, ale u osób młodszych może przebiegać bezobjawowo lub łagodnie. Szczególnie niebezpieczna bywa dla osób starszych, osłabionych i cierpiących na inne przewlekłe choroby.

bas/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie