Jest nowy termin igrzysk w Tokio

Świat
Jest nowy termin igrzysk w Tokio
PAP/EPA/FRANCK ROBICHON
Igrzyska zostały przełożone przez pandemię koronawirusa

Ceremonia rozpoczęcia przełożonych na 2021 rok z powodu koronawirusa igrzysk w Tokio odbędzie się 23 lipca, a zakończenia 8 sierpnia - poinformowali organizatorzy. Dojdzie do niej niemal równo z rocznym opóźnieniem - pierwotnie planowano ją bowiem na 24 lipca br.

24 marca odbyła się telekonferencja z udziałem premiera Japonii Shinzo Abe, japońskich organizatorów igrzysk oraz przedstawicieli MKOl, z przewodniczącym Thomasem Bachem na czele.

 

Według japońskiej stacji telewizyjnej NHK, podczas tej rozmowy premier Abe miał zaproponować przewodniczącemu MKOl przełożenie igrzysk o rok, czyli na 2021, z powodu pandemii koronawirusa, która obecnie uniemożliwia przeprowadzenie mającej się rozpocząć 24 lipca imprezy w normalnych warunkach. 

 

ZOBACZ: Mistrzostwa Europy w piłce nożnej przełożone z powodu koronawirusa

 

Po spotkaniu poinformowano, że MKOl przystał na tę prośbę i igrzyska zostały przełożone. Była to sytuacja bezprecedensowa, pierwsza w 124-letniej historii nowożytnego olimpizmu.

 

Początkowo impreza w stolicy Japonii miała zakończyć się 9 sierpnia, a 16 dni później miała się rozpocząć paraolimpiada. Pandemia wstrzymała niemal wszystkie zawody sportowe na świecie, w tym zawody kwalifikacyjne do igrzysk Tokio 2020.

 

Japonia w przygotowania do tej imprezy zainwestowała już ok. 13 miliardów dolarów. Szacuje się, że w wyniku przełożenia będzie musiała wyłożyć kolejne trzy miliardy, by przeprowadzić zawody. 

 

"Za wcześnie, by mówić o dodatkowych kosztach"

 

Szef komitetu wykonawczego igrzysk w Tokio Toshiro Muto przyznał w poniedziałek, że już pojawiły się problemy przy planowaniu wykorzystania poszczególnych obiektów podczas przyszłorocznych igrzysk. Zaznaczył jednak, że - jak na razie - w żadnym przypadku organizatorzy nie zostali jeszcze poinformowani, że z danego miejsca na pewno nie będą mogli skorzystać.

 

- Jeszcze za wcześnie, by mówić o dodatkowych kosztach związanych z przełożeniem igrzysk - zaznaczył Muto.

 

ZOBACZ: Organizatorzy Igrzysk Olimpijskich w Tokio powołali specjalny zespół ws. koronawirusa

 

W Japonii odnotowano 2578 przypadków zakażenia koronawirusem, w tym 712 wśród pasażerów i członków załogi statku wycieczkowego Diamond Princess - pisze agencja AP. Ofiar śmiertelnych jest ponad 50. Z najnowszego zestawienia agencji Reutera wynika, że od początku pandemii na świecie zakażonych zostało ponad 700 tys. ludzi, a prawie 34 tys. zmarło.

prz/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie