Uniwersytet Łódzki udostępnił swoje budynki służbie zdrowia

Polska
Uniwersytet Łódzki udostępnił swoje budynki służbie zdrowia

Wyłączone z normalnego użytkowania budynki Uniwersytetu Łódzkiego pełnią inne role w czasie epidemii koronawirusa. Znajdujący się w pobliżu szpitala im. Barlickiego hotel udostępniono lekarzom i pielęgniarkom, a jeden z akademików przeznaczono dla osób odbywających kwarantannę.

Jak podkreślił rzecznik Uniwersytetu Łódzkiego (UŁ) Paweł Śpiechowicz, uczelnia od początku walki służb z wirusem SARS-CoV-2 współpracuje z miejskimi służbami sanitarnymi i pozostałymi jednostkami samorządu. Jej efektem jest m.in. przekazanie w zarządzanie Wydziałowi Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa UMŁ jednego z akademików na studenckim osiedlu Lumumby.

 

ZOBACZ: Ponad 700 zgonów w USA. Koronawirus - najnowsze informacje z Polski i świata [RELACJA]

 

V Dom Studencki po tym, jak został wykwaterowany, pełni obecnie rolę budynku dla osób, które z różnych przyczyn zostały objęte kwarantanną i nie mogą przebywać w swoich miejscach zamieszkania.

 

- Uniwersytet Łódzki wybrał do celu kwarantanny jeden ze swoich najlepszych budynków na osiedlu akademickim. V Dom Studencki jest świeżo po remoncie i przebywający w nim mają bardzo dobre warunki mieszkaniowe - zapewnił Śpiechowicz.

 

"Jedyna słuszna decyzja"

 

Dodał, że w pozostałych budynkach UŁ na osiedlu Lumumby, przebywa obecnie około 1000 studentów, w większości zagranicznych. Nie mieli oni możliwości powrotu do rodzinnych domów i stosują się do ogólnie znanych zaleceń.

 

Z kolei znajdujący się w pobliżu łódzkiego szpitala im. Barlickiego hotel w Centrum Szkoleniowo-Konferencyjnym UŁ stanowi teraz bazę mieszkaniową dla personelu medycznego placówki. - Lekarze i pielęgniarki są w tej chwili, na całym świecie, na pierwszej linii frontu walki z epidemią. W związku z tym taka współpraca z sąsiadującą z nami placówką, była dla nas jedyną słuszną decyzją - powiedział rzecznik.

 

ZOBACZ: Czy 16-latek może wyjść sam z domu? Ile osób może być jednocześnie w sklepie? Odpowiadamy

 

Poinformował, że pozostałe budynki uczelni są zamknięte do odwołania. Zawieszenie zajęć na Uniwersytecie Łódzkim obowiązuje do Wielkanocy, ale władze UŁ, w zależności od rozwoju sytuacji w kraju, mają wkrótce podjąć decyzje o przedłużeniu tego stanu. Na większości kierunków zajęcia prowadzone są online. Władze UŁ zdecydowały również o zawieszeniu obowiązku uiszczania wszelkich opłat za usługi edukacyjne do 31 maja br.

dk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie