W USA 4 tys. zgonów z powodu koronawirusa. Scenariusze mówią nawet o 240 tys. ofiar

Świat
W USA 4 tys. zgonów z powodu koronawirusa. Scenariusze mówią nawet o 240 tys. ofiar
PAP/EPA/Chris Kleponis / POOL

W Stanach Zjednoczonych odnotowano już ponad 4 tys. zgonów z powodu koronawirusa - informują w środę media w USA. Ogólna liczba ofiar śmiertelnych zwiększyła się o najnowszy tysiąc w nieco ponad dobę.

Blisko połowa zgonów w USA przypada na stan Nowy Jork.

 

Amerykańskie władze mówią, że scenariusze rozwoju epidemii zakładają od 100 tys. do nawet 240 tys. ofiar śmiertelnych epidemii w USA. Szczyt zakażeń w Stanach Zjednoczonych ma przypaść w okolicach świąt wielkanocnych.

 

Najbliższe dwa tygodnie "będą bolesne" - ocenił we wtorek na konferencji prasowej w Białym Domu prezydent USA Donald Trump. Zaapelował do Amerykanów o przestrzeganie rządowych wytycznych. - To sprawa życia i śmierci - zaznaczył.

 

Kapitan lotniskowca US Navy prosi o pomoc

 

Na pokładzie pełniącego dyżur bojowy na Pacyfiku lotniskowca USS Theodore Roosevelt wykryto ponad 100 przypadków koronawirusa; kapitan okrętu ocenia, że sytuacja wymyka się spod kontroli i apeluje do władz USA o pomoc - podaje w środę "San Francisco Chronicle".

O pomoc kapitan Brett Crozier zwrócił się do przełożonych w poniedziałkowym liście. Lotniskowiec jest aktualnie w porcie wyspy Guam, ale wirus najprawdopodobniej dostał się na pokład, gdy okręt był w Wietnamie, w pierwszej połowie marca.

 

Dwa tygodnie później u trzech członków załogi wykryto SARS-CoV-2. Od tamtej pory liczba zakażonych szybko rośnie; obecnie to już ponad 100 przypadków.

 

Crozier zwraca uwagę, że lotniskowiec jest doskonałym miejscem na transmisję wirusa, bo ponad 4 tys. członków załogi dzieli ze sobą ciasne kajuty i codziennie korzysta z tych samych stołówek, łazienek i stanowisk pracy. Dowództwo nie jest w stanie odizolować wszystkich przypadków, a zatem wirus zakaża w szybszym tempie niż na lądzie.

 

"Marynarze nie powinni umierać"

 

W swoim liście kapitan podkreśla, że w przypadku wojny lotniskowiec pozostałby operacyjny. Wojny jednak nie ma, więc "marynarze nie powinni umierać" – apeluje Crozier. W ramach rozwiązania prosi o pokoje przeznaczone do kwarantanny na wyspie Guam. Na okręcie pozostałyby jedynie osoby niezbędne do codziennej obsługi lotniskowca, w tym reaktora jądrowego, którym jest napędzany.

 

We wtorkowym wywiadzie sekretarz marynarki wojennej USA Thomas Modly deklarował, że wojsko pracuje nad tym, by znaleźć zakwaterowanie dla marynarzy na Guam. "Rzecz w tym, że nie ma tam wystarczającej liczby pokoi" - tłumaczył. Zapewnił jednak o trosce i determinacji, by szybko znaleźć rozwiązanie.

 

Zapytany we wtorek o opinię prezydent USA Donald Trump odpowiedział, że "pozostawiłby decyzję wojsku". Minister obrony USA Mark Esper wykluczył w tym momencie ewakuację okrętu i obiecał wysłanie niezbędnej pomocy.

msl/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie