Ponad 2 tys. przypadków koronawirusa w Polsce. Zmarło kolejnych 5 osób

Polska
Ponad 2 tys. przypadków koronawirusa w Polsce. Zmarło kolejnych 5 osób
PAP/Marcin Bielecki
Ponad 2 tys. potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce

- Mamy 71 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych - poinformowało w poniedziałek wieczorem Ministerstwo Zdrowia. 5 kolejnych osób zmarło. W sumie liczba zakażonych koronawirusem wynosi 2055. W poniedziałek zmarło 9 osób, a 193 mają potwierdzone zarażenie. Do tej pory w Polsce 31 chorych nie przeżyło infekcji koronawirusem.

 

"Potwierdzone przypadki dotyczą: 26 osób z woj. mazowieckiego, 17 osób z woj. wielkopolskiego, 15 osób z woj. dolnośląskiego, 6 osób z woj. śląskiego, 3 osób z woj. opolskiego, 3 osób z woj. lubelskiego oraz 1 osoby z woj. zachodniopomorskiego" - poinformował Ministerstwo Zdrowia.

 

ZOBACZ: Prezydent: jeżeli są warunki, by chodzić do sklepu, to są warunki, by pójść do lokalu wyborczego

 

Osoby, które zmarły to: 71-letni mężczyzna, 87-letnia kobieta i 73-letnia kobieta ze szpitala w Radomiu, wszyscy z chorobami współistniejącymi oraz 73-letnia kobieta ze szpitala w Tychach, która była w stanie ciężkim i miała choroby współistniejące oraz 60-letni mężczyzna ze szpitala w Biłgoraju.

 

 

Siedem zgonów na Mazowszu

 

Na Mazowszu liczba zgonów powiązanych z COVID-19 wzrosła do siedmiu. W komunikacie Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej podano, że kolejne trzy zmarłe osoby były hospitalizowane w ciężkim stanie i miały choroby współistniejące.

 

Dwa zgony odnotowała powiatowa stacja w Grójcu. Zmarli to 71-letni mężczyzna i 87-letnia kobieta, którzy przebywali w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym. Trzecią zmarłą osobą jest 73-letnia kobieta z powiatu radomskiego, także hospitalizowana w Radomiu.

 

W poniedziałek zarówno WSSE, jak i służby prasowe wojewody, poinformowały o pierwszych pięciu przypadkach ozdrowienia w województwie. Wszystkich ozdrowieńców wykazała Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Warszawie.

 

W ciągu doby na Mazowszu potwierdzono 26 przypadków zakażeń koronawirusem. Łącznie liczba osób, u których wykryto COVID-19, wzrosła do 487 w województwie.

 

"Jej stan gwałtownie się pogorszył"

 

73-letnia mieszkanka Mysłowic to siódma ofiara koronawirusa w woj. śląskim - podał Śląski Urząd Wojewódzki. Służby wojewody poinformowały też o sześciu kolejnych przypadkach zakażenia w regionie - w sumie jest ich 209.

 

- Kobieta zmarła wczoraj w szpitalu zakaźnym w Tychach. Miała choroby współistniejące. Do tyskiej placówki została przetransportowana ze szpitala w Mysłowicach. Kobieta zgłosiła się do lekarza z powodu infekcji grypowej i duszności, które nie chciały ustąpić od kilku dni - przekazała rzeczniczka wojewody śląskiego Alina Kucharzewska.

 

ZOBACZ: Wzrost liczby ofiar koronawirusa we Włoszech. Nie żyje 11591 osób

 

- W ciągu kilkunastu godzin jej stan gwałtowanie się pogorszył i z powodu powikłań wywołanych zakażeniem koronawirusem kobieta, mimo wysiłków tyskich specjalistów, zmarła. Inspektorzy sanitarni nie ustalili źródła zakażenia 73-latki, która mieszkała sama. Osoby z najbliższego otoczenia kobiety zostały poddane kwarantannie - dodała Kucharzewska.

 

Nie żyje 60-latek z Biłograja

 

"W szpitalu w Biłgoraju zmarł 60-letni pacjent z infekcją COVID-19 w przebiegu niewydolności wielonarządowej. Pacjent został przyjęty do szpitala w stanie ciężkim" – podała rzeczniczka wojewody lubelskiego Agnieszka Strzępka w komunikacie. Zaznaczyła przy tym, że Lubelski Urząd Wojewódzki nie jest upoważniony do udzielania innych informacji o zmarłym.

 

To czwarty w Lubelskiem zgon osoby zakażonej koronawirusem. Wszystkie osoby zmarłe cierpiały też na inne choroby.

 

Strzępka poinformowała również o trzech nowych przypadkach zakażenia koronawirusem, dotyczących dwóch mężczyzn i kobiety.

 

"Potwierdzone wyniki zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 dotyczą: mężczyzny w przedziale wieku 41-60 lat z powiatu zamojskiego w stanie ciężkim, który miał styczność z przypadkiem potwierdzonym, mężczyzny w wieku powyżej 61 lat z powiatu chełmskiego w stanie dobrym, który miał styczność z przypadkiem potwierdzonym, kobiety w wieku powyżej 61 lat z powiatu chełmskiego, która miała styczność z przypadkiem potwierdzonym" – podała.

 

W poniedziałek rano Strzępka informowała o sześciu potwierdzonych przypadkach zarażenia koronawirusem. Łącznie w regionie odnotowano 114 zachorowań.

 

Wielkopolska: 17 kolejnych przypadków

 

U 17 kolejnych osób z Wielkopolski potwierdzono obecność koronawirusa – poinformował Tomasz Stube z Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego.

 

Zakażeni to mieszkańcy powiatów: nowotomyskiego, rawickiego, leszczyńskiego, krotoszyńskiego, kępińskiego, obornickiego, gostyńskiego, pilskiego oraz czarnkowsko-trzcianeckiego. Stube podał, że większość tych osób przebywa w domu. Zakażeni są w dobrym stanie zdrowia.

 

Czterej starsi mężczyźni z powiatów czarnkowsko-trzcianeckiego i pilskiego są pod opieką lekarzy w szpitalu pulmonologicznym w Chodzieży. Ich stan jest dobry. W poznańskim szpitalu w dobrym stanie leżą kobieta z powiatu obornickiego i mężczyzna z powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego.

 

W Wielkopolsce do tej pory odnotowano 134 przypadki zakażenia koronawirusem, w tym trzy osoby zmarły.

 

258 zachorowań w woj. dolnośląskim

 

15 kolejnych przypadków zakażenia koronawirusem potwierdzono w województwie dolnośląskim - poinformowały służby prasowe wojewody dolnośląskiego.

 

"Jedna osoba jest hospitalizowana w szpitalu w Wałbrzychu. Pozostałe osoby poddane zostały izolacji domowej" – podano w komunikacie.

 

Nowo zdiagnozowane osoby pochodzą z Wrocławia oraz z powiatów: wołowskiego, średzkiego, wrocławskiego, ząbkowickiego, lubińskiego oraz kłodzkiego.

 

Według informacji przekazanych w poniedziałek, w województwie odnotowano 258 przypadków zachorowania na COVID-19, z czego – jak podaje Dolnośląski Urząd Wojewódzki - czterech pacjentów zmarło. 

 

Morawiecki: kolejne obostrzenia od wtorku

 

Rano w poniedziałek resort zdrowia informował o 43 przypadkach koronawirusa, a później ogłosił kolejnych 79 zarażeń. Do 122 osób zakażonych Covid-19 doszły także cztery kolejne osoby zmarłe. Wśród nich 32-letnia kobieta i 80-letni mężczyzna ze szpitala w Łańcucie oraz 71-letni mężczyzna ze szpitala w Poznaniu i 83-letnia kobieta ze szpitala w Tychach. Wszyscy pacjenci mieli choroby współistniejące.

 

Premier Mateusz Morawiecki poinformował w poniedziałek w Senacie, że we wtorek zamierza ogłosić nowe restrykcje dla obywateli w związku z koronawirusem. Wcześniej zamiar wprowadzenia nowych regulacji związanych z epidemia zapowiedział szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk.

 

ZOBACZ: Morawiecki: we wtorek zamierzamy wdrożyć nowe rygory sanitarne

 

- Codziennie staramy się adaptować i wdrażać nowe rozwiązania i takie rozwiązania zamierzamy również jutro, dodatkowe obostrzenia, rygory sanitarne, epidemiologiczne wdrożyć - mówił premier.

 

Szumowski: w najbliższych dniach nasilenie zachorowań

 

- Zmieniliśmy definicję osoby, która jest z dużego ryzyka. W tej chwili taką osobą jest każdy pacjent, który ma niewydolność oddechową i leży na OIOM-ie w szpitalu zakaźnym lub w każdym innym szpitalu. Każdy medyk, który się zetknął z pacjentem z Covid-19 w bliskim kontakcie bez ochronnego stroju, każdy medyk, który pracuje na oddziale zakaźnym i ma objawy jakiekolwiek. To są te osoby, które będziemy testowali w pierwszej kolejności, po to, żeby minimalizować ryzyko zakażenia innych pacjentów i zakażenia wzajemnego pomiędzy personelem medycznym - powiedział Szumowski.

 

ZOBACZ: Sprzęt ochronny trafi do szpitali, przychodni i aptek. "To początek dostaw"

 

- Zaczynamy wchodzić w etap, kiedy liczby rozpoznanych przypadków liczymy w tysiącach. Będzie większe ryzyko spotkania osoby zakażonej. Jest ono większe nie tylko w szpitalach jednoimiennych, ale także w pozostałych zakładach, gdzie są leczeni pacjenci. Nie tylko w szpitalach zakaźnych - powiedział minister zdrowia.

 

- Dzisiaj podjęta została decyzja o dystrybucji ponad 5 mln maseczek, 119 tys. maseczek FFP 2, 32 tys. kombinezonów, 6 mln rękawiczek, 41,5 tys. gogli ochronnych oraz płynów dezynfekcyjnych - 60 tys. 5-litrowych pojemników, które zostaną wysłane do szpitali jednoimiennych i pozostałych jednostek ochrony zdrowia - powiedział minister zdrowia.

 

- Mamy już dwieście kilkadziesiąt kilka osób w ostatnich dniach wzrostu i patrząc na wszystkie modele epidemiczne możemy się spodziewać dwustu kilkudziesięciu, potem trzystu kilkudziesięciu, czterystu i pięciuset na dobę. Tak wygląda rozprzestrzenianie się epidemii, gdzie jedna osoba może zarazić wiele osób. Tego nie unikniemy. Możemy ograniczyć liczbę osób zarażonych. I to jedyne działanie, które spłaszcza tę krzywą, która rośnie gwałtownie do góry jak fala tsunami - mówił minister zdrowia w TVN24. Jak dodał, za tydzień lub dwa wyda rekomendacje dotyczące przeprowadzenia wyborów prezydenckich w maju.

 

Stan pandemii ogłoszony na świecie

 

Zapalenie płuc zwane COVID-19, które pojawiło się w Chinach pod koniec 2019. Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła w związku z sytuacją 11 marca stan pandemii. W Polsce od 21 marca obowiązuje stan epidemii. Wprowadzono wiele restrykcji związanych z funkcjonowaniem instytucji, placówek, przekraczaniem granic. We wtorek mają pojawić się nowe ograniczenia

 

ZOBACZ: Stan epidemii w Polsce. "To decyzja ratująca życie"

 

Choroba wywołana przez wirus SARS-CoV-2 objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. W wielu przypadkach choroba kończy się śmiercią, ale u osób młodszych może przebiegać bezobjawowo lub łagodnie. Szczególnie niebezpieczna bywa dla osób starszych, osłabionych i cierpiących na inne przewlekłe choroby.

 

Zobacz mapę koronawirusa w Polsce:

 

bas/hlk/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie