Bojkot igrzysk? Pierwszy kraj zapowiada, że nie wyśle sportowców do Tokio

Świat
Bojkot igrzysk? Pierwszy kraj zapowiada, że nie wyśle sportowców do Tokio
PAP/EPA/KIMIMASA MAYAMA

Kanadyjski Komitet Olimpijski (COC) i Kanadyjski Komitet Paraolimpijski (CPC) - w porozumieniu z organizacjami sportowymi i rządem - podjęły decyzję o niewysyłaniu sportowców na letnie igrzyska w Tokio, jeżeli te odbędą się w tym roku.

Jak podano w komunikacie, COC i CPC wezwały "pilnie" Międzynarodowy Komitet Olimpijski, Międzynarodowy Komitet Paraolimpijski i Światową Organizację Zdrowia do przesunięcia zaplanowanych na przełom lipca i sierpnia igrzysk.

 

"Oferujemy pełne wsparcie i pomoc w pokonaniu złożoności, które będzie niosło ze sobą przesunięcie igrzysk. Choć rozumieny związane ze zmianą terminu problemy, nic nie jest ważniejsze od zdrowia i bezpieczeństwa naszych sportowców i światowej społeczności" - napisano w komunikacie.

 

Nie chodzi wyłącznie o zdrowie sportowców

 

Jak podkreślono, nie chodzi wyłącznie o zdrowie sportowców, ale generalnie o zdrowie ludzkie, a w związku z pandemią COVID-19 i wynikającym z niej ryzykiem nie jest bezpieczne ani dla sportowców, ani ich rodzin, by kontynuowali treningi i przygotowania do igrzysk.

 

 

"W istocie jest to przeciwne zaleceniom zdrowotnym, do których przestrzegania zachęcamy Kanadyjczyków" - dodano w komunikacie.

 

Jednocześnie wyrażono nadzieję, że władze sportu olimpijskiego i paraolimpijskiego przyznają, że decyzja o przesunięciu igrzysk jest właściwa. "Jesteśmy w środku globalnego kryzysu zdrowotnego, który jest znacznie ważniejszy niż sport" - zaznaczono.

 

MKOl zwleka z decyzją

 

MKOl daje sobie cztery tygodnie na podjęcie decyzji o ewentualnej zmianie terminu tokijskich igrzysk, ale nie rozważa ich odwołania - poinformowano w niedzielę.

 

MKOl znalazł się pod presją niektórych środowisk sportowych, ponieważ pomimo pandemii koronawirusa utrzymywał, że igrzyska w stolicy Japonii odbędą się zgodnie z planem, tj. od 24 lipca do 9 sierpnia. Obecnie sportowy świat praktycznie zamarł, niemal wszystkie zawody zostały odwołane bądź przełożone, w tym kwalifikacje olimpijskie.

 

Koronawirus rozprzestrzenia się po całym świecie. Obecnie zanotowano już ponad 340 tys. zachorowań i ok. 15 tys. zgonów.

dk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie