Albania wysłała do Włoch 30 lekarzy i pielęgniarzy. "Najbogatsze kraje odwróciły się plecami"

Świat
Albania wysłała do Włoch 30 lekarzy i pielęgniarzy. "Najbogatsze kraje odwróciły się plecami"
PAP/EPA/FILIPPO VENEZIA
Albańscy lekarze i pielęgniarze dotarli do Włoch

Albania wysłała do Włoch 30 lekarzy i pielęgniarzy, by pomogli służbie zdrowia w Lombardii w zmaganiu się z pandemią koronawirusa. - Najbogatsze kraje odwróciły się plecami do innych - powiedział albański premier Edi Rama.

- Nie jesteśmy pozbawieni pamięci. Nie możemy nie pokazać Włochom, że Albania i Albańczycy nie porzucają nigdy swojego przyjaciela w potrzebie - podkreślił szef rządu, żegnając personel medyczny na lotnisku w Tiranie.

 

- Dzisiaj wszyscy jesteśmy Włochami, a Italia musi wygrać i wygra tę wojnę także dla nas, dla Europy i dla całego świata - dodał.

 

ZOBACZ: Włochy: 101-latek wyleczony z COVID-19

 

Jak zauważył, 30 lekarzy i pielęgniarzy wysłanych do Włoch to nie jest dużo. - Nie rozstrzygną wyniku tej batalii między niewidzialnym wrogiem a lekarzami, jaka toczy się na drugim brzegu morza (Adriatyku) - oświadczył.

 

"Włochy są naszym domem"

 

- Ale Włochy są naszym domem, od kiedy uratowały naszych braci i siostry, w przeszłości udzielając nam gościny i przyjmując nas, kiedy tu się cierpiało - podkreślił premier Albanii, odnosząc się do przyjęcia przez Włochy tysięcy albańskich uchodźców w latach 90.

 

- To prawda, że wszyscy zamknęli się w swoich granicach, a najbogatsze kraje odwróciły się plecami do innych - dodał szef rządu.

 

Według ostatnich oficjalnych danych z soboty, we Włoszech zanotowano dotąd 10 023 zgony z powodu epidemii oraz ponad 92 tys. przypadków zakażenia koronawirusem. Lombardia jest jednym z najbardziej dotkniętych epidemią regionów kraju. 

bas/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie