Terytorialsi dowożą posiłki powstańcom i lekarzom

Polska
Terytorialsi dowożą posiłki powstańcom i lekarzom
Wojska Obrony Terytorialnej

Żołnierze 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej dowożą posiłki do mieszkań bohaterów Powstania Warszawskiego. Zadbają o aprowizację pracujących w szpitalach zakaźnych i pogotowiach - poinformowała w piątek oficer prasowy brygady ppor. Jolanta Maciaszek.

Maciaszek wyjaśniła, że akcja ma na celu ograniczenie do minimum możliwości zarażenia się wirusem przez kombatantów, gdyż znajdują się oni w grupie podwyższonego ryzyka. Każdego dnia kilkanaście restauracji przygotowuje blisko 600 posiłków. Są one dostarczane kombatantom oraz ich małżonkom i opiekunom, tak, aby żaden z nich nie musiał opuszczać domu.

 

- Organizatorzy akcji nawiązali również współpracę z Domem wsparcia dla Powstańców Warszawskich i będą zapewniać posiłki dla jego domowników, które dostarczają terytorialsi z 6 Mazowieckiej Brygady OT - przekazała ppor. Jolanta Maciaszek. Ponadto posiłki będą otrzymywać stacje pogotowia ratunkowego, szpitale zakaźne i inne placówki medyczne.

 

"To dla nas wielki zaszczyt"

 

Akcja pomocy bohaterom czasu wojny oraz pracownikom służby zdrowia została zainicjowana przez młodych społeczników, włączyli się w nią terytorialsi. Stowarzyszenie Zachowania Pamięci o Armii Krajowej we współpracy ze Stowarzyszeniem Odra-Niemen Oddział Mazowiecki zorganizowały zbiórkę na zapewnienie ciepłych posiłków dla kilkudziesięciu weteranów oraz kilkunastu placówek medycznych na terenie Warszawy i Mazowsza oraz Warmii i Mazur.

 

 

- To dla nas wielki zaszczyt, że możemy zorganizować wsparcie dla naszych Bohaterów i wspólnie z żołnierzami Wojsk Obrony Terytorialnej zapewnić realną pomoc weteranom Armii Krajowej. Oni walczyli o naszą wolność, my walczymy o ich zdrowie – podkreślił Patryk Markuszewski, organizator akcji #NieZapomnijONas.

 

"Każdy może pomóc"

 

- Wciąż prowadzimy zbiórkę funduszy. Każdy może pomóc w zapewnieniu ciepłych posiłków kombatantom i pracownikom służby zdrowia. Wspierajcie nas na zrzutka.pl/obiadydlabohaterow - dodał Krzysztof Krzemiński, prezes Stowarzyszenia Odra-Niemen Oddział Mazowiecki.

 

W całym kraju w działania związane z walką z koronawirusem zaangażowanych jest 2,1 tys. żołnierzy WOT. Od kilku dni Wojska Obrony Terytorialnej prowadzą pierwszą w historii ogólnopolską operację przeciwkryzysową pod kryptonimem "Odporna Wiosna". Jej celem jest łagodzenie skutków kryzysu oraz wzmocnienie odporności na kryzys społeczności lokalnych.

dk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie