750 mld euro na ratowanie niemieckiej gospodarki

Biznes
750 mld euro na ratowanie niemieckiej gospodarki
Pixabay/jojooff

Bundesrat, izba wyższa parlamentu Niemiec, przyjął w piątek rządowy pakiet pomocowy o wartości 750 mld euro. Pakiet zawiera szereg mechanizmów mających pomóc firmom, samozatrudnionym i pojedynczym obywatelom w radzeniu sobie ze skutkami pandemii koronawirusa.

Zakłada m.in. udzielanie gwarancji przedsiębiorstwom, które będą zmagać się z problemem płynności finansowej, oraz dokapitalizowanie spółek środkami z budżetu państwa. Na ten cel utworzono Fundusz Stabilizacji Gospodarczej o wartości 600 mld euro. Dostęp do niego będą miały tylko większe przedsiębiorstwa, zatrudniające co najmniej 250 pracowników.

 

ZOBACZ: Światowa Organizacja Handlu: skutki pandemii koronawirusa gorsze niż recesja w 2008 r.

 

Dla wszystkich firm wprowadzono ulgi podatkowe. W razie nagłej potrzeby płacenie składek może zostać odroczone. Rząd oferuje też wypłacanie wsparcia pomostowego. Koszty związane z zatrudnieniem pracowników, którzy nie mogą obecnie wykonywać swoich obowiązków, będą w 60 proc. pokrywane przez państwo.

 

Przedsiębiorstwa mogą też ubiegać się o kredytowanie w państwowym banku rozwoju KfW.

 

Dotacje i pożyczki

 

Dla mikroprzedsiębiorców i samozatrudnionych przygotowano 50 mld euro w formie bezzwrotnych dotacji i nieoprocentowanych pożyczek. Na kwoty 9-15 tys. euro mogą liczyć małe firmy zatrudniające do 10 pracowników.

 

Pakiet zawiera także hamulec czynszowy. Najemcom, którzy będą mieli problemy z uregulowaniem rachunków w konsekwencji pandemii koronawirusa, nie będzie można wypowiedzieć umowy. Rodziny o niskich dochodach będą mogły wnioskować o dodatkowy zasiłek na dziecko w wysokości 185 euro miesięcznie.

 

ZOBACZ: 5 bilionów dolarów pomocy. Najbogatsze kraje wesprą światową gospodarkę

 

W przyjętych w piątek ustawach przewiduje się pomoc dla szpitali, m.in. do 50 tys. euro na tworzenie nowych miejsc na oddziałach intensywnej terapii i dodatek w wysokości 50 euro na każdego obsługiwanego pacjenta, który obowiązywać będzie od 1 kwietnia.

 

Niemiecki minister gospodarki Peter Altmaier zapowiedział w tym tygodniu, że instytucje mają być gotowe do obsługi wnioskodawców w połowie przyszłego tygodnia.

 

Aby sfinansować nowe instrumenty pomocy, rząd zdecydował się o zaciągnięciu nowych kredytów w wysokości 156 mld.

 

Pakiet został w poniedziałek zatwierdzony przez gabinet Angeli Merkel, a w środę przegłosowany przez Bundestag.

dk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie