Wojewodowie przesunęli wybory uzupełniające

Polska
Wojewodowie przesunęli wybory uzupełniające
PAP/Darek Delmanowicz
W ubiegłą niedzielę odbyły się wybory uzupełniające w gminie Jarosław na Podkarpaciu

Wojewoda małopolski Piotr Ćwik zadecydował o przesunięciu wyborów uzupełniających do rad gmin Niedźwiedź oraz Biały Dunajec, zaplanowanych na niedzielę. Odbędą się one 19 kwietnia. Na podobny krok zdecydowali się też wojewoda lubelski i podlaski.

Jak zakomunikował wojewoda w czwartek, decyzja o przesunięciu daty głosowania w wyborach uzupełniających do rad dwóch małopolskich gmin została podjęta z uwzględnieniem rekomendacji komisarza wyborczego.

 

Ćwik przypomniał, że minister zdrowia wprowadził zakaz dotyczący przemieszczania się osób na terytorium Polski, za wyjątkiem przemieszczania się m.in. w celu: wykonywania czynności zawodowych lub zadań służbowych, zaspokajania niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego, wykonywania ochotniczo, w tym w ramach wolontariatu, świadczeń na rzecz przeciwdziałania skutkom COVID-19. Zakaz ten obowiązuje do dnia 11 kwietnia 2020 r.

 

ZOBACZ: 10 maja przy urnach wyborcy Dudy. Wygrałby on w pierwszej turze

 

- W związku z powyższym wojewoda, jako organ decydujący o kalendarzu wyborczym w ww. wyborach uzupełniających postanowił przesunąć datę głosowania. Odbędzie się ono w pierwszym możliwym terminie nieobjętym zakazem, czyli w dniu 19 kwietnia 2020 r. - zdecydował Piotr Ćwik.

 

Wybory uzupełniające w gminach Niedźwiedź i Biały Dunajec odbywają się w związku z wygaśnięciem mandatu radnego w każdej z nich. Jak wynika z obwieszczenia Gminnej Komisji Wyborczej w Niedźwiedziu zarejestrowano tam dwóch kandydatów do objęcia funkcji radnego. Z kolei w Białym Dunajcu – podała tamtejsza Gminna Komisji Wyborcza w obwieszczeniu – obsadzono wakujący mandat bez przeprowadzenia głosowania, ponieważ zarejestrowano tylko jednego kandydata.

 

Zmiana na Lubelszczyźnie i Podlasiu

 

Z kolei wojewoda lubelski zdecydował o przesunięciu daty wyborów uzupełniających do rad gmin Aleksandrow oraz Terespol. Zamiast 5 kwietnia mają się one odbyć 19 kwietnia. Powodem są m.in. obowiązujące ograniczenia w przemieszczaniu się i gromadzeniu obywateli.

 

- Wybory zostały przełożone w związku z ogłoszeniem stanu epidemii i wprowadzonymi rozporządzeniem ministra zdrowia ograniczeniami dotyczącymi m. in. przemieszczania się i gromadzenia obywateli - poinformowała w czwartek rzeczniczka wojewody lubelskiego Agnieszka Strzępka.

 

W obu gminach wybory uzupełniające zarządzone zostały w związku ze śmiercią radnego w każdej z nich. W każdej z tych gmin o mandat ubiega się po dwóch kandydatów. 

 

ZOBACZ: Bosak apeluje do premiera o przesunięcie wyborów. "Widzimy tu oczywistą sprzeczność"

 

Zarządzeniem wojewody podlaskiego wybory uzupełniające do rady gminy Giby zostały przeniesione z 29 marca na 19 kwietnia tego roku - poinformowano w suwalskiej delegaturze Krajowego Biura Wyborczego.

 

Bohdan Paszkowski wydał zarządzenie o zmianie terminu wyborów uzupełniających w gminie Giby z 29 marca na 19 kwietnia. Zmiana ma związek z rozporządzeniem ministra zdrowia z 24 kwietnia o zakazie przemieszczania się.

 

Wybory muszą się odbyć, gdyż w grudniu ubiegłego roku radny Krystian Sołdrzyński zrezygnował z funkcji radnego. Weźmie w nich udział dwóch kandydatów: Paweł Pojawa i Mirosław Sokołowski.

 

Wybory mają być przeprowadzone w jednym lokalu wyborczym, w miejscowości Zelwa, w budynku po byłej szkole podstawowej. Uprawnionych do głosowania jest 226 osób.

 

ZOBACZ: Prezes PiS: wybory uzupełniające pokazały, że przeprowadzenie wyborów prezydenckich jest możliwe

 

10 maja mają się odbyć wybory prezydenckie w Polsce. Ze względu na pandemię opozycja apeluje o ich przełożenie. 

 

Premier Mateusz Morawiecki stwierdził, że wybory powinny się odbyć w zaplanowanym terminie, gdyż w dłuższej perspektywie może nastąpić bardzo wiele nieprzewidzianych okoliczności, np. jesienią może nastąpić nawrót koronawirusa.

prz/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie