Trzaskowski chce przełożenia terminu matur. Skierował w tej sprawie pismo

Polska
Trzaskowski chce przełożenia terminu matur. Skierował w tej sprawie pismo
PAP/Paweł Supernak
Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zaapelował o przesunięcie terminów egzaminów

"Matura i egzamin ósmoklasisty same w sobie są źródłem stresu i wymagają szczególnych przygotowań. A w czasach koronawirusa zarówno ich przeprowadzenie, jak i solidne przygotowanie do nich, jest praktycznie niemożliwe" - napisał prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Skierował w tej sprawie pismo do premiera i ministra edukacji.

"Panie premierze, panie ministrze, egzaminy należy przełożyć" - napisał na Twitterze Trzaskowski

 

Prezydent Warszawy zaapelował o przesunięcie terminów egzaminów zewnętrznych w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych.

 

"W warunku stanu epidemii w Polsce przeprowadzenie egzaminów stwarzałoby poważne zagrożenie dalszego rozprzestrzeniania koronawirusa. Środki ostrożności w przypadku dużych skupisk zdających byłyby trudne do zachowania, a co więcej, ta nadzwyczajna sytuacja dodatkowo wzmogłaby stres egzaminacyjny uczniów, co mogłoby skutkować gorszymi wynikami egzaminów" - napisał Trzaskowski.

 

 

"W mojej ocenie nie ma również możliwości przeprowadzenia tych egzaminów w sposób zdalny. W Warszawie problem dotyczy prawie 15 tys. uczniów VIII klas szkół podstawowych oraz ponad 16 tys. maturzystów" - zwrócił uwagę prezydent stolicy.

 

Trzaskowski zaapelował o przesunięcie terminów egzaminów oraz zmianę kalendarza roku szkolnego 2019/2020 tak, aby można było rzetelnie zrealizować podstawy programowe i spokojnie przygotować się do egzaminów.

 

ZOBACZ: Komisja Europejska o wyborach prezydenckich w Polsce

 

Tymczasem Centralna Komisja Egzaminacyjna oraz okręgowe komisje egzaminacyjne przygotowują materiały do przeprowadzenia próbnego egzaminu ósmoklasisty. Arkusze będą publikowane na ich stronach internetowych w kolejnych dniach: 30, 31 marca i 1 kwietnia - poinformowało Ministerstwo Edukacji Narodowej.

 

Od 12 marca do 10 kwietnia zajęcia stacjonarne w szkołach i przedszkolach są zawieszone. Od środy 25 marca szkoły mają obowiązek nauczania na odległość.

 

Egzamin ósmoklasisty ma być przeprowadzony w dniach 21-23 kwietnia. Przystąpienie do egzaminu ósmoklasisty jest warunkiem ukończenia szkoły podstawowej. W pierwszym dniu uczniowie piszą egzamin z języka polskiego, w drugim z matematyki, a w trzecim z wybranego języka obcego (od lat przeważającą większość uczniów na wszystkich egzaminach zewnętrznych wybiera język angielski). Wynik egzaminu wpływa na przyjęcie ucznia do wybranej przez niego szkoły ponadpodstawowej.

msl/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie