Rosyjski senator zarzucił Polsce blokowanie pomocy do Włoch. Ambasador wezwany przez MSZ

Polska
Rosyjski senator zarzucił Polsce blokowanie pomocy do Włoch. Ambasador wezwany przez MSZ
msz.gov.pl
MSZ wezwało rosyjskiego ambasadora. Chodzi o wypowiedzi jednego z senatorów

MSZ wezwało ambasadora Federacji Rosyjskiej w Polsce w związku z publiczną wypowiedzią rosyjskiego senatora, który zarzucił Polsce zamknięcie przestrzeni powietrznej dla rosyjskich samolotów przewożących pomoc medyczną do Włoch - poinformował resort w czwartek.

"Strona polska wyraziła oburzenie absurdalnym zarzutem sformułowanym przez prominentnego rosyjskiego polityka, podkreślając, że rozpowszechnianie fałszywych informacji, które dzielą państwa i społeczeństwa jest wyjątkowo naganne w sytuacji, gdy naszym wspólnym zadaniem powinno być zwalczenie bezprecedensowego zagrożenia w postaci śmiercionośnej pandemii, która nie zna granic" - czytamy w oświadczeniu MSZ.

 

ZOBACZ: Obniżone stawki VAT. "Zerowa" na wyroby medyczne

 

Resort dodał też, że ambasador Siergiej Andriejew został również poinformowany o liście napisanym przez Marszałek Sejmu RP panią Elżbietę Witek do Przewodniczącej Rady Federacji pani Walentyny Matwijenko "z apelem o zdyscyplinowanie senatora Aleksieja Puszkowa i zwrócenie szczególnej uwagi na potrzebę działania w duchu solidarności w obliczu rozszerzającej się pandemii".

 

 

"Ambasador Andriejew wskazał, że oficjalne organy Federacji Rosyjskiej nie kontrolują środków masowego przekazu, a fałszywej informacji nie potwierdziły, ani jej nie powieliły. Została ona także usunięta z platformy Twitter przez samego senatora Puszkowa" - wyjaśnia resort.

 

Ambasador Federacji Rosyjskiej miał też zgodzić się, że próby wykorzystywania obecnej sytuacji do walki politycznej "przynoszą szkodę globalnym wysiłkom na rzecz powstrzymania COVID-19". "Zapewnił, że władze Federacji Rosyjskiej są zdeterminowane, by uczestniczyć w międzynarodowej współpracy w walce z trwającą pandemią" - dodało MSZ.

bas/ PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze