Żołnierz WOT zarażony koronawirusem

Polska
Żołnierz WOT zarażony koronawirusem
PAP/Grzegorz Michałowski/Zdj. ilustracyjne
Patrole policji z żołnierzami WOT sprawdzają obecność osób przebywających w kwarantannie

Żołnierz Wojsk Obrony Terytorialnej, który wspólnie z policjantami kontrolował czy mieszkańcy Gdyni objęci obowiązkiem przestrzegają jej zasad, jest zakażony koronawirusem. Informację potwierdził rzecznik prasowy WOT ppłk Marek Pietrzak.

W czwartek rano Pomorski Państwowy Inspektor Sanitarny poinformował o trzech nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w regionie. Wśród osób, u których zdiagnozowano COVID-19, jest żołnierz 7. Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej (7PBOT), który we wtorek wspólnie z funkcjonariuszami Komisariatu Policji w Gdyni sprawdzał, czy objęci obowiązkiem kwarantanny przestrzegają jej zasad.

 

ZOBACZ: Polska firma Genomtec stworzyła urządzenie do błyskawicznych testów CoVID-19

 

- 24 marca jeden z naszych żołnierzy wspólnie z policjantami kontrolował, czy osoby mieszkające w Gdyni przestrzegają zasad kwarantanny. Podczas służby poczuł się gorzej. Żołnierz został odizolowany i skierowany do lekarza. Pobrano od niego od wymaz do badania na obecność koronawirusa. Niestety okazało, że jest nosicielem wirusa Sars-cov-2 - powiedział w czwartek rzecznik prasowy Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej ppłk Marek Pietrzak.

 

36 żołnierzy z jednostki wojskowej w Gdyni-Babich Dołach, którzy w ostatnim czasie mieli kontakt z zakażonym mężczyzną, zostało poddanych zbiorowej kwarantannie.

 

"Takie sytuacje będą się zdarzały"

 

- Miejmy świadomość tego, że oprócz służby zdrowia, działania na pierwszej linii wykonują również służby mundurowe, m.in. policjanci, żołnierze, Straż Graniczna. Możliwość zakażenia jest wpisana w ryzyko podejmowanych przez nas działań. My się z tym liczymy i stosujemy daleko idące środki zapobiegawcze, natomiast mamy świadomość, że takie sytuacje będą się zdarzały - powiedział ppłk Pietrzak.

 

Kwarantanną objęto również 12 policjantów z Komisariatu Policji Gdynia Redłowo, którzy mieli bezpośredni kontakt z zakażonym mężczyzną.

 

- Kiedy otrzymaliśmy informację, że wynik testu żołnierza WOT jest pozytywny, przeanalizowaliśmy jeszcze raz, którzy z naszych funkcjonariuszy mieli z nim styczność. Aktualnie na kwarantannie domowej przebywa 12 policjantów - powiedział w czwartek naczelnik Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Gdyni asp. sztab. Jarosław Biały.

 

ZOBACZ: Powstał niezwykle obiecujący specyfik na SARS-CoV-2 i inne koronawirusy

 

Poinformował też, że budynek komisariatu i wszystkie pomieszczenia, w których przybywał zakażony koronawirusem żołnierz, zostały zdezynfekowane już we wtorek wieczorem. Odkażony został również radiowóz, którym się przemieszczał.

 

Łącznie w województwie pomorskim odnotowano do tej pory 25 przypadków zachorowań na COVID-19. 

prz/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie