Psychiatria nieprzygotowana na koronawirusa. "Tak jest w całej Polsce"

Polska
Psychiatria nieprzygotowana na koronawirusa. "Tak jest w całej Polsce"
PAP/Leszek Szymański/ zdjęcie ilustracyjne
"Nikt nie przygotował wytycznych i nie zadbał o informowanie personelu. Jak zwykle polska psychiatria została potraktowana po macoszemu" - mówią lekarze w "Rzeczpospolitej"

Pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem w stołecznym Szpitalu Nowowiejskim odsłania brak przygotowania na epidemię - ocenia czwartkowa "Rzeczpospolita". "Tak jest w całej Polsce" - twierdzą lekarze w materiale "Rz".

Gazeta przypomina, że koronawirus atakuje także pacjentów szpitali psychiatrycznych, które - zdaniem lekarzy - są najsłabiej przygotowane na epidemię. "Brakuje nie tylko środków ochrony osobistej, ale przede wszystkim wytycznych" - mówi lekarz ze Szpitala Nowowiejskiego, skąd w zeszłym tygodniu przewieziono do szpitala ogólnego pacjentkę z koronawirusem.

 

ZOBACZ: Krakowski szpital szuka samolotu do przewozu maseczek. "Może mieć dużą trudność"

 

"Tak jest niemal w całej Polsce. Nikt nie przygotował wytycznych i nie zadbał o informowanie personelu. Jak zwykle polska psychiatria została potraktowana po macoszemu" - mówią lekarze w "Rzeczpospolitej".

 

"Nie mogli się doczekać ani jedzenia, ani informacji"

 

"Kilkunastu członków personelu oddziału ogólnopsychiatrycznego Szpitala Nowowiejskiego w Warszawie przez ponad dobę czekało na nieczynnym oddziale na decyzję o wyjściu do domu, gdy okazało się, że jedna z pacjentek ma koronawirusa. Nie mogli się doczekać ani jedzenia, ani informacji" - relacjonuje gazeta.

 

"Ani służby epidemiologiczne, ani dyrekcja nie potrafiły zdecydować, czy możemy wyjść do domu na kwarantannę" - mówi jeden z lekarzy cytowanych przez dziennik.

ac/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie