KNF: banki i ubezpieczyciele powinni zatrzymać wypracowany w poprzednich latach zysk

Biznes
KNF: banki i ubezpieczyciele powinni zatrzymać wypracowany w poprzednich latach zysk
Polsat News/Zdj. ilustracyjne
KNF zaleca zatrzymanie wypracowanego zysku

W związku z epidemią koronawirusa, oczekujemy, że banki i zakłady ubezpieczeń, niezależnie od podjętych już w tym zakresie działań, zatrzymają całość wypracowanego w poprzednich latach zysku - przekazał w czwartek przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) Jacek Jastrzębski. Oznacza to brak wypłat akcjonariuszom dywidendy.

- Z uwagi na obecną sytuację związaną z epidemią oraz możliwymi dalszymi negatywnymi konsekwencjami gospodarczymi tego stanu oczekujemy, że banki i zakłady ubezpieczeń, niezależnie od podjętych już w tym zakresie działań, zatrzymają całość wypracowanego w poprzednich latach zysku" - przekazał przewodniczący KNF.

 

 

Ponadto, KNF oczekuje "niepodejmowania, bez uzgodnienia z nadzorem, innych działań, w szczególności pozostających poza zakresem bieżącej działalności biznesowej i operacyjnej, mogących skutkować osłabieniem bazy kapitałowej".

 

 

Jak tłumaczył, wzmocnienie bazy kapitałowej poprzez zatrzymanie całości zysku "jest w ocenie nadzoru konieczne dla zwiększenia możliwości skutecznego reagowania banków i zakładów ubezpieczeń na obecne i przyszłe zagrożenia oraz bezpiecznego kontynowania podstawowej działalności".

 

 

Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Objawia się ona najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. Podejrzewa się, że do zarażenia koronawirusem, który może wywoływać groźne dla życia zapalenie płuc, doszło w Chinach pod koniec 2019 r. na targu w Wuhan, stolicy prowincji Hubei. Pandemia uderza w światową gospodarkę.

prz/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie