"Zachowujcie się jak zakażeni wirusem". Apel premier Nowej Zelandii

Świat
"Zachowujcie się jak zakażeni wirusem". Apel premier Nowej Zelandii
Facebook/ Jacinda Ardern
Premier Nowej Zelandii zwróciła się do rodaków z niezwykłym apelem

Premier Nowej Zelandii, Jacinda Ardern zaapelowała do swoich rodaków, aby zachowywali się tak, jakby wszyscy byli zakażeni koronawirusem. Ma to spowodować zwiększenie środków bezpieczeństwa i zahamować rozprzestrzenianie się epidemii.

W związku z epidemią koronawirusa władze Nowej Zelandii zdecydowały w ubiegłym tygodniu o zamknięciu swoich granic dla obcokrajowców. 

 

Prawo wjazdu do kraju będą mieć tylko jego obywatele oraz ich rodziny, a także obcokrajowcy posiadający prawo stałego pobytu. 

 

Narodowa kwarantanna

 

Zamknięcie granic to jednak nie koniec. W środę w Nowej Zelandii rozpoczyna się narodowa kwarantanna. Przez kilka najbliższych tygodni zamknięte będą szkoły, urzędy, sklepy i lokale usługowe. Otwarte będą jedynie supermarkety, placówki medyczne, apteki i banki. 

 

Celem radykalnych restrykcji jest spowolnienie rozprzestrzeniania się koronawirusa.

 

Na konferencji prasowej po posiedzeniu parlamentu, premier tego kraju Jacinda Ardern, zaapelowała do rodaków, aby zachowywali się jakby byli zakażeni. 

 

ZOBACZ: Książę Karol zakażony koronawirusem

 

Jak poinformowała, w Nowej Zelandii mogło być kilka tysięcy osób zarażonych koronawirusem zanim pojawiły się doniesienia o pierwszych potwierdzonych przypadkach. 

 

- Jeśli chcecie wiedzieć co możecie, a czego nie możecie robić, stosujcie się do prostej zasady: zachowujcie się jakbyście mieli koronawirusa - powiedziała Ardern. 

 

- Wszystko co robicie może być zagrożeniem dla kogoś. Tak musimy teraz myśleć - dodała.

 

 

Polityk zaapelowała również o spokój i cierpliwość, bo efekty nie przyjdą natychmiast. 

 

- Mimo wprowadzonych restrykcji sukces nie będzie natychmiastowy. Korzyści z tego, co robimy dzisiaj, nie będą odczuwalne przez wiele dni. Liczba zakażonych będzie rosła. Modele pokazują, że możemy mieć kilka tysięcy przypadków zakażeń koronawirusem. Ale jeśli wszyscy będziemy przestrzegali reguł pojawia się efekty - stwierdziła. 

 

ZOBACZ: Teksas wstrzymuje aborcje. Podczas pandemii zabieg uznany za "nieistotny"

 

W Nowej Zelandii odnotowana dotąd 28 przypadków zakażenia koronawirusem. 

 

Zapalenie płuc zwane COVID-19, które pojawiło się w Chinach pod koniec 2019. Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła w związku z sytuacją 11 marca stan pandemii. W Polsce od soboty obowiązuje stan epidemiczny. Wprowadzono wiele restrykcji związanych z funkcjonowaniem instytucji, placówek, przekraczaniem granic.

 

Choroba wywołana przez wirus SARS-CoV-2 objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. W wielu przypadkach choroba kończy się śmiercią, ale u osób młodszych może przebiegać bezobjawowo lub łagodnie. Szczególnie niebezpieczna bywa dla osób starszych, osłabionych i cierpiących na inne przewlekłe choroby.

dk/ polsatnews.pl, Reuters
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie