Bije tylko w najważniejszych chwilach. Rozległ się głos dzwonu Zygmunt

Polska
Bije tylko w najważniejszych chwilach. Rozległ się głos dzwonu Zygmunt
Polsat News
W odpowiedzi na apel papieża Franciszka w Polsce zabiły kościelne dzwony

O godz. 12:00 w środę w kościołach w całej Polsce rozbrzmiały dzwony. To odpowiedź na apel papieża Franciszka, który wezwał chrześcijan wszystkich wyznań do wspólnej modlitwy w związku z pandemią COVID-19. W Krakowie na Wawelu rozległ się głos dzwonu Zygmunt.

- Na pandemię wirusa chcemy odpowiedzieć powszechnością modlitwy, współczucia, czułości – mówił w niedzielę papież Franciszek. Wezwanie to papież skierował po modlitwie Anioł Pański.

 

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w odpowiedzi na apel papieża Franciszka poprosił, aby o godzinie 12:00 we wszystkich katedrach i kościołach w Polsce biskupi i kapłani odmówili "Anioł Pański", modlitwę "Ojcze nasz" i trzy razy "Zdrowaś Maryjo" w intencji ustania epidemii, za chorych, za służby medyczne i za zmarłych.

 

ZOBACZ: Przejście z relikwiami przez miasto, różaniec w chmurach. Duchowni modlą się o oddalenie pandemii

 

Zaapelował także o uruchomienie w tym czasie w parafiach kościelnych dzwonów, począwszy od Zygmunta w katedrze na Wawelu.

 

Zygmunt – ufundowany przez króla Zygmunta Starego – bije zawsze podczas świąt kościelnych, największych uroczystości kościelnych i w najważniejszych dla Polaków chwilach.

 

WIDEO: o 12:00 w całej Polsce zabiły kościelne dzwony

  

 

Kiedy bije dzwon Zygmunt?

 

Rocznie takich okazji jest ok. 30, a są to między innymi Nowy Rok, Niedziela Palmowa, Wielkanoc, Dzień Konstytucji 3 Maja, Boże Ciało, Wszystkich Świętych, Święto Niepodległości, Boże Narodzenie.

 

Prócz tego dzwon bije w chwilach ważnych dla Krakowa i Polski, w ostatnich latach między innymi: po pożarze katedry Notre-Dame w Paryżu, z okazji kanonizacji Jana XXIII i Jana Pawła II, w czasie uroczystości pogrzebowych Tadeusza Mazowieckiego, po abdykacji papieża Benedykta XVI i po wyborze papieża Franciszka na Stolicę Piotrową, po katastrofie samolotu rządowego w Smoleńsku i po ogłoszeniu śmierci papieża Jana Pawła II.

prz/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie