Zmarł Albert Uderzo - twórca komiksów o Asteriksie

Kultura
Zmarł Albert Uderzo - twórca komiksów o Asteriksie
PAP/EPA/FRANCOIS WALSCHAERTS
Rysownik zmarł w wieku 92 lat

Zmarł Albert Uderzo, słynny francuski rysownik włoskiego pochodzenia, współtwórca serii komiksów o Asteriksie - poinformowała jego rodzina i osoby z najbliższego otoczenia. Odszedł we wtorek w swoim domu w podparyskim Neuilly-sur-Seine. Miał 92 lata.

- Albert Uderzo zmarł we śnie na zawał serca, niezwiązany z koronawirusem. Od kilku tygodni był bardzo zmęczony - poinformował agencję AFP zięć zmarłego, Bernard de Choisy.

 

Śmierć rysownika potwierdzili prezes Instytutu Rene Goscinny'ego, Aymar du Chatenet, i jego były wydawca Dargaud.

 

 

34 tomy, 380 milionów sprzedanych egzemplarzy

 

Asteriks znany jest na całym świecie i kojarzy się z Francją prawie na równi z Wieżą Eiffla. Przygody zabawnego Gala rozpoczęły się 29 października 1959 roku, kiedy na łamach magazynu "Pilote" Albert Uderzo i, spotkany przez niego kilka lat wcześniej, René Goscinny (kojarzony także z przygód "Mikołajka") opublikowali pierwszy odcinek komiksu.

 

Był to strzał w dziesiątkę - Asteriksowi udało się wybić na tle dominujących bohaterów komiksowych z USA. W momencie przejścia na emeryturę, Uderzo mógł pochwalić się 34 tomami historii w obrazkach. To nie skończyło jednak serii, nowe wydania wciąż pojawiają się w księgarniach.

 

Do tej pory na świecie sprzedało się 380 milionów egzemplarzy w 111 językach. Postaci z komiksu zostały wykorzystane w filmach fabularnych, kreskówkach, parkach rozrywki, zabawkach czy grach wideo.

ac/sgo/ PAP, polsatnews.pl, newsweek.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie