Były prezydent, noblista zakażony koronawirusem

Świat
Były prezydent, noblista zakażony koronawirusem
commons.wikimedia.org/ Exodus
W komunikacie poinformowano, że samopoczucie prezydenta jest dobre

U byłego prezydenta Finlandii Marttiego Ahtisaariego potwierdzono zakażenie koronawirusem - podała we wtorek kancelaria szefa państwa. Ahtisaari sprawował urząd w latach 1994-2000, a 2008 r. został uhonorowany Pokojową Nagrodą Nobla.

W komunikacie kancelarii podano, że pomimo zakażenia samopoczucie prezydenta jest "dobre". Kilka dni temu poinformowano również, że obecność koronawirusa potwierdzono u jego żony, Eevy Ahtisaari.

 

Według fińskiej prasy małżonka prezydenta najprawdopodobniej zakaziła się koronawirusem kilkanaście dni temu, kiedy była gościem na koncercie zorganizowanym w Helsinkach z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet. W wydarzeniu uczestniczyła również była prezydent Tarja Halonen (2000-2012).

 

ZOBACZ: Wiceminister rolnictwa zakażony koronawirusem

 

Jak podał dziennik "Ilta-Sanomat", do tej pory wiadomo o kilku przypadkach zakażenia łączonych z tym koncertem, zarówno wśród publiczności, jak i u członków chóru. Sala koncertowa, mogąca pomieścić ok. 1,7 tys. osób, była wtedy wypełniona w znacznej części - odnotowano.

 

Pierwszy fiński prezydent wybrany w wyborach bezpośrednich

 

82-letni Ahtisaari, polityk Socjaldemokratycznej Partii Finlandii (SDP), był pierwszym prezydentem w historii fińskiej republiki wybranym w wyborach bezpośrednich.

 

Sprawował wiele różnych funkcji dyplomatycznych. W 2008 r. za swoją ponad 30-letnią pracę na wielu kontynentach na rzecz rozwiązywania konfliktów międzynarodowych (m.in. w Namibii, Kosowie, Indonezji) został nagrodzony Pokojową Nagrodą Nobla. Jest założycielem organizacji Crisis Management Initiative (CMI).

ac/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie