Gliński: wybory czasem muszą realizowane być w jakichś specyficznych okolicznościach

Polska
Gliński: wybory czasem muszą realizowane być w jakichś specyficznych okolicznościach
Polsat News
Zdaniem prof. Piotra Glińskiego obecna sytuacja "nie przeszkadza w realizacji wyborów"

- Kto ma jaką pewność, kiedy się uspokoi kryzys ekonomiczny, jeżeli on wybuchnie? Też nie wiemy - mówił w "Gościu Wydarzeń" wicepremier prof. Piotr Gliński, według którego "wybory czasem muszą być w jakichś specyficznych okolicznościach realizowane". - Kryzys ekonomiczny nie zakaża - odpowiedziała ministrowi kultury prowadząca program Dorota Gawryluk.

O przesunięcie terminu wyborów prezydenckich, których pierwsza tura jest przewidziana na 10 maja apelują opozycyjni kandydaci, w tym Małgorzata Kidawa-Błońska (PO), Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL), Robert Biedroń (Lewica), Krzysztof Bosak (Konfederacja) i Szymon Hołownia (kandydat niezależny). Opozycja argumentuje, że możliwe w warunkach epidemii nie da się prowadzić kampanii wyborczej, a zorganizowanie samych wyborów byłoby ryzykowne.

 

- Taki stan wymaga stabilizacji politycznej, na pewno nie sprzyja stanowi walki politycznej, używania różnych metod, które w sytuacji wspólnego zagrożenia demobilizują nas wszystkich - ocenił w "Gościu Wydarzeń" wicepremier Piotr Gliński.

 

Zdaniem ministra kultury obecna sytuacja "nie przeszkadza w realizacji wyborów". - Mieliśmy wybory uzupełniające w niedzielę. Frekwencja była mniej więcej taka, jak zawsze - dodał.

 

Podkreślił jednak, że nie wie co się stanie za 2-3 tygodnie. - W kwietniu czeka nas decyzja dot. dalszej strategii walki z koronawirusem - powiedział.

 

ZOBACZ: Prognoza dla Polski: 9 tys. zakażeń, a zahamowanie - od ok. 15 kwietnia

 

"Kryzys powoduje bardzo dużo różnych tragedii"

 

Jak dodał Gliński, niepokoi go, że "opozycja zajmuje się głównie wyszukiwaniem takich problemów".

 

- Nikt nie wie, jak sytuacja się rozwinie. To jest specyfika tego zagrożenia, pewna doza niepewności - stwierdził. Wicepremier powiedział także, że "wybory czasem muszą być w jakichś specyficznych okolicznościach realizowane".

 

- Kto ma jaką pewność, kiedy się uspokoi np. kryzys ekonomiczny, jeżeli on wybuchnie po poradzeniu sobie z tą epidemią? Też nie wiemy - powiedział.

 

Prowadząca program Dorota Gawryluk zwróciła jednak uwagę, że kryzys ekonomiczny nie zakaża. - Kryzys ekonomiczny jest szalenie destrukcyjny dla życia codziennego obywateli, często powoduje bardzo dużo różnych tragedii rodzinnych, osobistych. Także jest czymś, co bardzo silnie ingeruje w tzw. normalne życie społeczeństwa - odpowiedział prof. Gliński. 

 

Prezydium Sejmu zdecyduje ws. najbliższego posiedzenia parlamentu

 

W poniedziałek po południu zakończyło się zwołane przez prezydenta Andrzeja Dudę posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego, które odbyło się w formie wideokonferencji. Głównym tematem spotkania z udziałem przedstawicieli rządu, władz Sejmu i Senatu oraz liderów ugrupowań parlamentarnych była rządowa propozycja pakietu antykryzysowego.

 

Gliński mówił w "Gościu Wydarzeń", że projekt zostanie prawdopodobnie przyjęty przez Sejm w najbliższy piątek. Nie wiadomo jednak, jak zostanie zorganizowanie posiedzenie izby niższej parlamentu, ponieważ z powodu zagrożenia epidemiologicznego, w jednym miejscu nie może przebywać więcej niż 50 osób.

 

- Mam pewną wyobraźnię co do tego, ale jutro Prezydium Sejmu podejmie decyzję. To można technicznie rozwiązać, musimy pewnie zmienić regulamin - powiedział wicepremier.

 

Jak dodał, możliwe jest zorganizowanie posiedzenia za pomocą łączy internetowych.

 

Dotychczasowe odcinki programu "Gość Wydarzeń" można obejrzeć tutaj.

zdr/ Polsat News

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze