Kilkanaście nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce

Polska
Kilkanaście nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce
PAP/Jakub Kaczmarczyk
Kilkanaście nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce

"Mamy 18 nowych przypadków zakażenia #koronawirus, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych" - poinformowało w czwartek ministerstwo zdrowia. Nowe przypadki dotyczą 6 osób z woj. śląskiego, 6 osób z woj. łódzkiego, 3 osób z woj. lubelskiego i po 1 osobie z woj. opolskiego, wielkopolskiego oraz świętokrzyskiego. Liczba wszystkich zakażonych wzrosła do 305, z których 5 zmarło.

"Liczba osób zakażonych koronawirusem: 305/5 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe)." - dodano.

ZOBACZ: Koronawirus a sanatoria. NFZ odpowiada na najczęściej zadawane pytania

 

"Jedna z kobiet powróciła z Kenii"

 

Jak przekazała w czwartek rano rzeczniczka wojewody śląskiego Alina Kucharzewska pięć z sześciu nowych przypadków koronawirusa w woj. śląskim pozostaje w domach; jeden pacjent przebywa na oddziale zakaźnym szpitala w Chorzowie.

 

- Do szpitala w Bytomiu zgłosiła się kobieta w średnim wieku. Po zbadaniu przez lekarza chorób zakaźnych jej stan został oceniony jako dobry i pacjentka została skierowana do izolacji domowej, by tam mogła się kurować - podała Kucharzewska.

 

- Na oddziale zakaźnym w Chorzowie przebywa młody mężczyzna w stanie dobrym. Służby sanitarne ustalają źródło zakażenia - dodała.

 

Jak zaznaczyła, w izolacji w swoich domach, ze względu na bezobjawowy przebieg choroby i dobry stan zdrowia, przebywają jeszcze cztery osoby z woj. śląskiego: trzy kobiety i jeden mężczyzna. Jedna z kobiet powróciła z Kenii i tam prawdopodobnie została zakażona; pozostali mieli kontakt z osobami zakażonymi ze swojego otoczenia.

 

- Wszyscy są w kontakcie z lekarzami chorób zakaźnych ze szpitali w pobliżu ich miejsc zamieszkania - zaznaczyła rzeczniczka wojewody śląskiego.

 

Czternasty przypadek zakażenia w Wielkopolsce to młody mężczyzna spoza Polski. Jak podał w czwartek Tomasz Stube z Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego, zakażony przebywa obecnie w kwarantannie w Poznaniu. Jego stan lekarze określają jako dobry. Według dotychczasowych ustaleń, mężczyzna miał kontakt z osobami z kraju transmisji koronawirusa.

 

Choroba niebezpieczna dla osób starszych


Zapalenie płuc zwane COVID-19, które pojawiło się w Chinach pod koniec 2019. Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła w związku z sytuacją 11 marca stan pandemii. W Polsce od soboty obowiązuje stan epidemiczny. Wprowadzono wiele restrykcji związanych z funkcjonowaniem instytucji, placówek, przekraczaniem granic.


Choroba wywołana przez wirus SARS-CoV-2 objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. W wielu przypadkach choroba kończy się śmiercią, ale u osób młodszych może przebiegać bezobjawowo lub łagodnie. Szczególnie niebezpieczna bywa dla osób starszych, osłabionych i cierpiących na inne przewlekłe choroby.

zdr/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie