304 przypadki naruszenia kwarantanny. Premier: 99,5 proc. Polaków trzyma się procedur

Polska
304 przypadki naruszenia kwarantanny. Premier: 99,5 proc. Polaków trzyma się procedur
PAP/Łukasz Gągulski
Ośrodek Szkolno-Wychowawczy przy ul. Grochowej w Krakowie przemianowany na czas pandemii koronawirusa na miejsce zbiorowej kwarantanny

- Funkcjonariusze skontrolowali prawie 32 tys. osób w związku z obowiązkiem kwarantanny - poinformował w czwartek rzecznik prasowy KGP insp. Mariusz Ciarka. Dodał, że odnotowano 304 przypadki nieobecności w wyznaczonym miejscu kwarantanny.

Ciarka przekazał też, że informacje o wszystkich przypadkach naruszenia kwarantanny zostały przesłane do Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Policjant zaznaczył przy tym, że na osoby, które nie przestrzegają kwarantanny mogą zostać nałożone kary do 5 tys. zł.

 

"Jeden z najlepszych wyników w Europie"

 

Po zakończeniu czwartkowego posiedzenia rządowego zespołu zarządzania kryzysowego Morawiecki zaznaczył, że "dzisiaj potrzebujemy jeszcze narodowej kwarantanny i tego, żeby osoby, które są w kwarantannie, w izolacji, rzeczywiście trzymały się ściśle procedur".

 

- Chciałem też za to podziękować, bo 99,5 proc. - to jest jeden z najlepszych wskaźników w Europie - trzyma się tych zasad kwarantanny. To dzięki Państwu, dzięki tej dyscyplinie, mamy sytuację taką (...), że będziemy mogli odbudować gospodarkę po tym okresie przymrożenia, będziemy mogli wracać powoli do nowych okoliczności zawodowych, ale też w nowych, poprawionych warunkach sanitarnych - powiedział premier.

 

ZOBACZ: #zostańwdomu i... pracuj. Jeśli tylko masz taką możliwość

 

Kwarantanna nakładana jest na osoby zdrowe, które miały styczność z osobami zakażonymi lub podejrzanymi o zakażenie koronawirusem. Nakłada się ją na 14 dni. W czasie kwarantanny nie wolno opuszczać wybranego miejsca. Należy unikać spotykania się z innymi osobami, a jeśli to niemożliwe - zachować bezpieczny odstęp wynoszący ok. 2 m.

 

Ministerstwo Zdrowia w czwartek podało, że liczba potwierdzonych zakażeń wynosi 325. Pięć z tych osób zmarło.

ac/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie