Pocałunki i seks w dobie koronawirusa. Ekspert wyjaśnia

Polska
Pocałunki i seks w dobie koronawirusa. Ekspert wyjaśnia
Pixabay/Free-Photos
- Bliskie kontakty są wyzwaniem i problemem - mówi lekarz

Czy mogę się zarazić się koronawirusem przez pocałunek? Czy możliwe jest zarażenie podczas współżycia? Na te pytanie, które spływają od naszych czytelników, opowiedział na antenie Polsat News lekarz Łukasz Durański.

Wszelkie formy bliskiego kontaktu mogą doprowadzić do zakażenia koronawirusem. Do takich czynników należy również seks. - Może sam COVID-19 nie jest chorobą przenoszoną drogą płciową jako tako, natomiast całowanie już tak - to jest forma przekazania sobie koronawirusa - mówi dr Durański.

 

- Bliskie kontakty - muszę wszystkich zmartwić - są wyzwaniem i problemem, bo pocałunek jest formą bliskiego kontaktu i tego wirusa możemy sobie przekazać - dodaje.

 

ZOBACZ: 95-latka pierwszą osobą wyleczoną z COVID-19 w Modenie

 

WIDEO: Lekarz o seksie w czasie epidemii koronawirusa

  

Podstawowe zasady higieny

 

Przy okazji przypominamy o przestrzeganiu podstawowych zasad zapobiegawczych, które istotnie wpłyną na ograniczenie ryzyka zakażenia.

 

1. Często myć ręce

 

Należy pamiętać o częstym myciu rąk wodą z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości dezynfekować je płynami/żelami na bazie alkoholu (min. 60 proc.). Wirus osłonięty jest cienką warstwą tłuszczową, którą niszczą detergenty, mydło, środki dezynfekcyjne, promienie UV.

 

Mycie rąk z użyciem wodą z mydłem zabija wirusa jeśli znajduje się on na rękach.

 

2. Stosować zasady ochrony podczas kichania i kaszlu

 

Podczas kaszlu i kichania należy zakryć usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką – jak najszybciej wyrzuć chusteczkę do zamkniętego kosza i umyć ręce używając mydła i wody lub zdezynfekować je środkami na bazie alkoholu (min. 60 proc.). Zakrycie ust i nosa podczas kaszlu i kichania zapobiega rozprzestrzenianiu się zarazków, w tym wirusów. Jeśli nie przestrzega się tej zasady można łatwo zanieczyścić przedmioty, powierzchnie lub dotykane, np. przy powitaniu, osoby.

 

3. Zachować bezpieczną odległość

 

Należy zachować co najmniej 1-1,5 metra odległości od osoby, która kaszle, kicha i ma gorączkę. Gdy ktoś z chorobą układu oddechowego, taką jak zakażenie koronawirusem, kaszle lub kicha, wydala pod ciśnieniem małe kropelki zawierające wirusa. Jeśli jest się zbyt blisko, można wdychać wirusa.

 

4. Unikać dotykania oczu, nosa i ust

 

Dłonie dotykają wielu powierzchni, które mogą być zanieczyszczone wirusem. Dotknięcie oczu, nosa lub ust zanieczyszczonymi rękami, może spowodować przeniesienie się wirusa z powierzchni na siebie.

pgo/zdr/ Polsat News, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie